Počasí dnes19 °C, zítra20 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 431 lidí, nejvíce případů ma Jihočeský kraj

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce srpna 431 lidí. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v Jihočeském kraji (55), přes čtyři desítky nemocných také v Pardubickém, Středočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu. Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok 712.

Kromě 431 případů klíšťové encefalitidy zaznamenali lékaři 2312 případů lymeské boreliózy. „Výskyt onemocnění je podobný jako v předchozích třech letech. Vývoj v dalších měsících je obtížné odhadovat, mimo jiné záleží na vývoji počasí. Nicméně počty případů rozhodně nelze považovat pro tento rok za konečně, riziko nákazy je i v podzimních měsících,“ uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Díky mírným zimám podle vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara trvá aktivita klíšťat až do listopadu. U některých nakažených se navíc nemoc teprve projeví. „Inkubační doba klíšťové encefalitidy je obvykle sedm až 14 dní, v krajním rozmezí se však pohybuje od tří do 30 dní," doplnil Maďar.

Za tři roky se počet nakažených klíšťovou encefalitidou v ČR zdvojnásobil. Zatím nejvíc nemocných bylo v roce 2006, kdy se nakazilo přes tisíc lidí. Prevencí nemoci je očkování. Rodiče nechávají své děti očkovat poměrně často, sami se ale obvykle nechrání. Očkovaná je asi čtvrtina populace.

V Česku není vakcína hrazená z veřejného zdravotního pojištění, zdravotní pojišťovny na ni ale přispívají až 1500 korun za rok. Jedna vakcína stojí asi 800 korun, k vybudování ochrany jsou třeba dvě dávky v odstupu 14 dní až tří měsíců, další pak do roka. Potom následuje pravidelné přeočkování po třech až pěti letech, na které ale lidé často zapomínají.

Pacienti po nakažení encefalitidou obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Pokud nemocní dodržují klidový režim, nemoc většinou ustoupí do dvou až sedmi dní. Jinak může přejít v zánětlivé postižení mozkových blan. Borelióza se také projeví teplotou a únavou, u poloviny se objeví typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte s vybledlým středem.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky klíšťata, onemocnění, lymeská borelioza, klíšťová encefalitida, Jihočeský kraj, Česko, Státní zdravotní ústav, nemoc, Středočeský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, Rastislav Maďar

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 431 lidí, nejvíce případů ma Jihočeský kraj  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.