Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kameny zmizelých připomenou židovské občany Budějc

 
středa, 4. září 2019, 20:01

V Budějcích bylo během dnešního odpoledne položeno jedenáct kamenů, které připomenou zmizelé židovské občany Budějovic. Slavnostního zahájení akce, která nese název Kameny zmizelých, se zúčastnil i zakladatel této iniciativy, německý sochař Gunter Demnig.

Devět zavražděných a celkově jedenáct zmizelých židovských obyvatel z našeho města – taková jsou čísla pro letošní první ročník projektu Kameny zmizelých pro Budějovice, který organizuje jihočeská pobočka Paměti národa. Kameny zmizelých, takzvané Stolpersteiny, se nazývají dlažební kostky s mosaznou destičkou připomínající oběti holocaustu. Jsou vkládány na chodníky před domy, ve kterých židovští obyvatelé žili před druhou světovou válkou.

„Z našeho města bylo odvezeno do nacistických koncentračních táborů více než tisíc osob, z nichž velká většina byla zavražděna. Pro letošní rok bylo vybráno jedenáct osob a další budou přibývat,“ uvedl náměstek primátora Tomáš Bouzek.

Jeden kámen v Mánesově ulici, pět U tří lvů a dalších pět v Krajinské ulici připomenou například posledního městského rabína pana Rudolfa Ferdu, rodinu pediatra doktora Flussera, pro jehož knihu napsal předmluvu Albert Einstein, dva členy rodiny Herzů, kteří přežili válečné útrapy a později emigrovali do USA, či rodinu Rudolfa Stadlera, mladíka zvaného Bagr, který vydával ilegální časopis židovské komunity v Budějovicích, zvaný Klepy z židovského koupaliště.

„Konkrétní jména jsme vybrali po poradě s historikem Janem Ciglbauerem. Chtěli jsme v prvním ročníku položit upomínku těch, kteří se trochu vymykali z běžné židovské populace. Původně mělo být kamenů 9, ale přes Pražskou židovskou obec nás kontaktovali potomci rodiny Herzových a přáli si uložit dva kameny připomínající jejich přeživší předky. To nám přišlo jako skvělý nápad, vnést do této veskrze smutné připomínky i trochu naděje, že přeci jen se nacistickému vyhlazení židovského etnika podařilo některým uniknout,“ vysvětluje výběr jmen Tomáš Trantina, ředitel pobočky Paměti národa v Jihočeském kraji.

Pokládání vzpomínkových kamenů v Budějovicích se zúčastnil i zakladatel iniciativy, německý sochař Gunter Demnig, který symbolicky uloží první budějovické kameny. Dosud byl v Budějovicích pouze jeden pro Harryho Kende, před vstupem do Gymnázia Česká, kde před válkou studoval. 

Tisková zpráva | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Biskup dnes požehnal várku světlého ležáku, část poputuje do Vatikánu

středa, 4. září 2019, 18:31

Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil dnes dopoledne požehnal zvláštní várku světlého ležáku pivovaru Budějovický Budvar....

Budějcká Drbna slaví historicky nejvyšší počet čtenářů. Na podzim...

středa, 4. září 2019, 15:41

Okurková sezona? To na Drbně neznáme. Zpravodajské weby skupiny TRIMA NEWS zažívají historicky nejúspěšnější rok své osmileté...

Marotha vydražil svého „pažouta“, výtěžek poputuje do Arpidy

středa, 4. září 2019, 14:07

Ranní kohout a moderátor RockRádia Marotha vydražil svého starého Peugota a výtěžek věnoval centru Arpida. Peníze budou použity...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka:...

středa, 4. září 2019, 10:03

V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili na rozhledy z vrcholku Bílé věže. Každý, kdo sleduje náš seriál už ale ví, že...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.