Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Bílá věž vydala tajemství

středa, 4. září 2019, 10:03

V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili na rozhledy z vrcholku Bílé věže. Každý, kdo sleduje náš seriál už ale ví, že označení Bílá věž je nepřesné, a že za skutečnou Bílou věží musí jít do Jihočeského divadla. Tam totiž stávala původní věž, která nesla toto jméno a která byla součástí městského opevnění. Označení Bílá věž se ale pro věž dominikánského kláštera už tak vžilo, že ho používá téměř každý Budějovičák.

Měl jsem radost, když jsem před týdnem dostal pozvání od p. generálního vikáře na slavnostní otevření stříbrné koule nad bání věže. Nikdo v té době nevěděl, co je v tzv. cibuli ukryto. A tajemno samozřejmě láká. Při našem výstupu po lešení na Bílou věž před čtrnácti dny jsme si s Milanem všimli letopočtu 1937. Ten je vyryt do dřeva téměř na vrcholu stavby. Dalo se tedy předpokládat, že v kouli budou ukryty dokumenty z tohoto období.

A nyní k samotnému otevření koule. Musím říci, že mne překvapil princip upevnění měděného tubusu uvnitř koule. Ta je poměrně veliká a v její horní části je umístěn háček, na kterém je připevněna pomocí drátu schránka. Má tvar roury o průměru přibližně 10 centimetrů a délky 50 centimetrů. Samotný tubus s dokumenty se tedy nedotýká koule, ale visí jakoby uprostřed. Zajímavé také je, že cibule není zcela uzavřena. Může do ní tedy zdola pronikat vzduch a pomocí přirozených netěsností v horní části koule tak dochází k cirkulaci vzduchu. Po vyjmutí tubusu byla schránka snesena dovnitř do dominikánského kláštera a slavnostně otevřena. A co skrývala? Musím říci, že žádný poklad to nebyl. Byly zde očekávané dokumenty o rekonstrukci věže z roku 1937 a několik starších textů z 19. století. Vše je podrobně zdokumentováno na stránkách našeho biskupství (www.bcb.cz).

Ještě jedna poznámka na závěr: když jsem mluvil o tom, že se v kouli nenašel žádný poklad, tak snad ho najdeme v budově Biskupského gymnázia. Tam jsme totiž objevili ve sklepě prostor o velikosti 4,5 metru x 4,5 metru, do kterého nevedou žádné dveře ani žádný jiný vstup. Víme, že uvnitř je prostor o velikosti přibližně 2 metry x 2 metry. V nejbližší době provedeme vrt o průměru 6 centimetrů a pomocí sondy zjistíme, co nám zde naši předci zanechali. Budeme Vás informovat. Zachovejte nám přízeň.

 
 
Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Jihočeské divadlo potřebuje opravit točnu v Českém Krumlově

středa, 4. září 2019, 08:54

Jihočeské divadlo potřebuje opravit točnu v českokrumlovské zámecké zahradě, kde hraje v létě. Otáčivé hlediště přináší divadlu,...

Ve schránce z věže budějovického kláštera byly listiny i kniha

úterý, 3. září 2019, 19:53

Listiny i knihu obsahovala schránka, kterou dnes v Českých Budějovicích vyjmuli biskup Vlastimil Kročil a primátor Jiří Svoboda...

Město opraví otevřený příkop v ulici Elišky Krásnohorské. Práce...

úterý, 3. září 2019, 17:39

Při intenzivnějších srážkách se dešťový příkop v ulici Elišky Krásnohorské mění v jeden potok. Příkop je na některých místech tak...

Taneční centrum Move 21 nabízí taneční kurzy pro děti již od roku 2002

úterý, 3. září 2019, 16:08

Českobudějovické taneční centrum je už stálicí nejenom na budějcké taneční scéně. Od roku 2002 prošlo jejími tanečními kurzy a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.