Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské divadlo potřebuje opravit točnu v Českém Krumlově

 
středa, 4. září 2019, 08:54

Jihočeské divadlo potřebuje opravit točnu v českokrumlovské zámecké zahradě, kde hraje v létě. Otáčivé hlediště přináší divadlu, jež slaví 100 let, čtyři pětiny tržeb, které činí 54 milionů korun ročně. V říjnu bude mít hotovou studii, podle níž by mohla v Českých Budějovicích vzniknout nová divadelní budova. Jubileum si divadlo připomíná knihou i dočasnou scénou Bouda, v níž bude hrát od listopadu do ledna.

Město České Budějovice, jež vlastní točnu, má smlouvu s památkáři na pronájem pozemku do konce roku 2020. „Národní památkový ústav má pověření od ministra kultury, aby s námi uzavřel smlouvu na dalších pět let do konce roku 2025, nicméně smlouvu jsme ještě neviděli," řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) pověřil město České Budějovice, aby vypsalo architektonickou soutěž na obnovu točny včetně zázemí na stávajícím místě, to se zatím nestalo. Železobetonová konstrukce je stará přes 25 let, divadlu rostou náklady na její dílčí opravy. Točna potřebuje podle Průdka v příštích letech rekonstrukci za miliony. Její zázemí je, jak řekl, na úrovni roku 1958, kdy se v zámeckém parku začalo hrát.

Jihočeské divadlo má z otáčivého hlediště roční tržby asi 40 milionů. Podle studie ekonomických dopadů utratí diváci díky točně v regionu 100 milionů korun ročně. Průdek by byl rád, kdyby se točna přesunula do divadelního traktu, o nějž by se mohla rozšířit zahrada. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale už dřív řekl, že by měla zůstat v zahradě, u letohrádku Bellarie.

„Rozšíření o divadelní trakt by vyřešilo souboj mezi památkáři a divadlem, problémy zázemí - byla by tam i parkovací místa. Město Český Krumlov by ale muselo vykoupit a vyměnit pozemky," řekl Průdek.

Sto let připomene Bouda na Mariánském náměstí

Sto let si divadlo připomene i scénou Bouda, kterou otevře 21. listopadu na Mariánském náměstí, hrát tam bude do ledna. Náklady jsou šest milionů korun, většinu kryje divadlo z prodeje vstupenek a má víc peněz od sponzorů. Město dalo divadlu na oslavy 1,2 milionu korun. Bouda bude v místě, kde byl koncem 20. století položen základní kámen nového divadla, jež dosud nestojí. Strategický plán města do roku 2027 počítá s novou budovou pro divadlo a filharmonii. Za 800 tisíc korun vznikne do půlky října studie.

Činohra má za sebou českou sezonu, zdramatizovala i román Jiřího Hájíčka Rybí krev o lidech z obcí, co musely ustoupit stavbě Temelína. Divadlo uvažuje, že zpracuje další knihy autora. „Diváci jsou nadšeni, že tu dobu zažili, že se jich to dotýká rodinně, plní nám to hlediště a přitom to není jednoduché téma," řekl ředitel.

V čele divadla i všech čtyř souborů jsou třicátníci, Průdek je rád. „Na druhou stranu mám na pozici vedoucí marketingu nebo ekonoma lidi, kteří jsou o generaci starší, a to je skvělé. Já jim s nadsázkou říkám, že jsou můj geront tým, a já miluju svůj geront tým. Jsou to zkušení lidé, od kterých se můžu spoustu věcí přiučit," řekl Průdek.

Napsal(a) ČTK | Foto Jihočeské divadlo
 


 

Kam dál?

Ve schránce z věže budějovického kláštera byly listiny i kniha

úterý, 3. září 2019, 19:53

Listiny i knihu obsahovala schránka, kterou dnes v Českých Budějovicích vyjmuli biskup Vlastimil Kročil a primátor Jiří Svoboda...

Město opraví otevřený příkop v ulici Elišky Krásnohorské. Práce...

úterý, 3. září 2019, 17:39

Při intenzivnějších srážkách se dešťový příkop v ulici Elišky Krásnohorské mění v jeden potok. Příkop je na některých místech tak...

Taneční centrum Move 21 nabízí taneční kurzy pro děti již od roku 2002

úterý, 3. září 2019, 16:08

Českobudějovické taneční centrum je už stálicí nejenom na budějcké taneční scéně. Od roku 2002 prošlo jejími tanečními kurzy a...

Sedmdesátiletý muž prodělal na výletě infarkt, pro pomoc dojel na...

úterý, 3. září 2019, 10:48

Horská služba koncem minulého týdne u sedmdesátiletého muže, kterého cestou na pod Plešným jezerem postihla náhlá srdeční...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.