Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve schránce z věže budějovického kláštera byly listiny i kniha

 
úterý, 3. září 2019, 19:53

Listiny i knihu obsahovala schránka, kterou dnes v Českých Budějovicích vyjmuli biskup Vlastimil Kročil a primátor Jiří Svoboda (ANO) z makovice klášterní věže na Piaristickém náměstí. Ve věži byla od roku 1772, v roce 1937, při opravě kláštera, do ní dělníci vložili další materiály. Biskupství, památkáři, zástupci města i kraje k ní přidají druhou schránku a obě vloží zpět 6. září.

Biskupství bývalý dominikánský klášter od září 2015 opravuje za 63,5 milionu korun, rekonstrukce potrvá do srpna 2020. Práce zahrnují opravy krovů, výměnu střešní krytiny severní boční lodi kostela, fasády včetně vitrážových oken i interiéru.

Listiny ve schránce byly zabalené do knihy Panna Maria Budějovická z roku 1932. Jeden z papírů byl psán na psacím stroji. „Je o opravě věže mariánského kostela roku 1937. Domněnka o tom, že byla věž otevřena tohoto roku, je potvrzena," řekl Jiří Vácha z památkového oddělení biskupství.

Na listině byl i přehled nákladů oprav. Mezi dalšími dokumenty byl seznam těch, kdo byli u posledního zavření makovice, datován 12. srpnem 1937. Ve schránce tvaru tubusu byla i sbírka svatých obrázků. „Je vidět, že naši předci dokázali uspořádat dokumenty úžasně, abychom dohledali chybějící střípky naší historie, co kolik stálo," řekl Vácha. K nosnému trámu byla připevněná lahev Budvaru. Podle Bíny by tam Budvar mohl dát novou lahev, litrovou, ze série určené pro papeže.

„Je to významná chvíle, protože objevujeme historii, co se odehrálo před námi. A i my teď do toho vstupujeme se svými poznatky a historií, kterou tam budeme vkládat pro další generace. Je to důležité proto, abychom se mohli podívat na to, čím žily České Budějovice před námi a čím budou moci žít generace po nás," řekl Kročil. Čekal, že schránka bude větší.

Biskupství do ní dá přehled, co se odehrálo od roku 1937, listiny i mince. Zástupci kraje jako ukázku zanikajících řemesel malovanou dřevěnou holubičku, kterou vyrábí šumavští řezbáři. Dnes to řekla hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). Věcí bude víc, proto ve věži budou nově dvě schránky.

Věž v zahradě kláštera na Piaristickém náměstí u bývalého konventu vznikla roku 1489. Přízemí věže bylo přestavěno na kapli, první patro sloužilo jako klášterní vězení. Současnou podobu má věž od roku 1772.

Napsal(a) ČTK | Foto c-budejovice.cz
 


 

Kam dál?

Město opraví otevřený příkop v ulici Elišky Krásnohorské. Práce...

úterý, 3. září 2019, 17:39

Při intenzivnějších srážkách se dešťový příkop v ulici Elišky Krásnohorské mění v jeden potok. Příkop je na některých místech tak...

Taneční centrum Move 21 nabízí taneční kurzy pro děti již od roku 2002

úterý, 3. září 2019, 16:08

Českobudějovické taneční centrum je už stálicí nejenom na budějcké taneční scéně. Od roku 2002 prošlo jejími tanečními kurzy a...

Sedmdesátiletý muž prodělal na výletě infarkt, pro pomoc dojel na...

úterý, 3. září 2019, 10:48

Horská služba koncem minulého týdne u sedmdesátiletého muže, kterého cestou na pod Plešným jezerem postihla náhlá srdeční...

Návštěvníci bazénu se konečně projedou v tobogánu, v provozu bude za...

úterý, 3. září 2019, 07:07

Rekonstrukce tobogánu na plovárně v Budějcích provázely od samého začátku problémy. Termíny na jeho zprovoznění byly už tři a zdá...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.