Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Řemeslnické práce v Česku za dva roky zdražily o čtvrtinu

 
sobota, 31. srpna 2019, 09:58

Nedostatek řemeslníků v Česku se projevuje výrazným růstem ceny řemeslnických prací, které za poslední dva roky podražily v průměru o čtvrtinu. Největší poptávka je po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz. Podle středních odborných škol ale zájem o řemeslné obory mírně roste.

Počty nabídek pro kvalifikované řemeslníky na portálu Profesia.cz meziročně v některých oborech už od roku 2016 narůstají o desítky procent, někdy i násobně, ale množství reakcí na ně trvale klesá. Firmy si také stěžují na nízkou úroveň kvalifikace zájemců o nabízená místa.

Zájem o řemeslníky ze strany firem je dlouhodobě vysoký, uvedl Michal Novák z Profesia.cz. Počet nabídek propadl v letech 2011 a 2012, ale od té doby poptávka výrazně stoupá. „Z pohledu nabídek na našem serveru nejvíce rostl zájem o svářeče, nástrojáře, elektrikáře, automechaniky či zedníky. Obecná čísla z celého trhu potvrzují i výrazný nedostatek truhlářů a instalatérů," dodal.

V řemeslnických oborech se více než jinde projevuje zvyšování věkového průměru lidí, kteří je zastávají. Podle studie, kterou v červenci představil Český statistický úřad, Česko vyniká vysokou mírou ekonomické aktivity lidí nad 50 let. Právě muži v této věkové kategorii nejčastěji podle průzkumu pracují jako řemeslníci, obsluha strojů a zařízení, nebo montéři.

Zájem o profese automechanika, truhláře nebo kadeřnice roste

Cestou k renesanci řemesel je obroda učňovského školství, ať už jde o klasické studium dětí po základní škole nebo rekvalifikace starších zájemců. „Díky spolupráci s odbornými školami máme přehled i o tom, v jakých oborech stoupá počet zájemců o studium. Jde především o profese jako automechanik, truhlář, instalatér, elektrikář, kuchař nebo kadeřnice," uvedl Novák.

Uvažuje se i o znovuzavedení "dílen" na základních školách, které by mělo zvrátit úpadek obecných technických dovedností v populaci. Řada škol již touto cestou jde a zavádí do výuky praktické předměty.

Řemeslné práce poptávají lidé podle databáze Nejřemeslníci.cz o 52 procent více než před třemi lety. Ceny rostou nejvíce u zedníků a obkladačů. Stoupající ceny obecně podle marketingového ředitele Tomáše Čecha neovlivňuje materiál, ale hodinová sazba řemeslníka. „Když vidí, že nestíhají, snaží se ceny zvyšovat. Meziročně jde o nárůst o 18 procent napříč všemi kategoriemi řemeslných prací," řekl. Nárůst se v jednotlivých oborech liší a pohybuje mezi 15 až 25 procenty ročně. V příštím roce očekává podobnou situaci. Odhaduje, že řemeslné práce budou dál zdražovat.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 31. srpna 2019, 10:00

Rekonstrukce Lidické jde do druhé etapy, na řidiče čeká uzavírka

sobota, 24. srpna 2019, 17:12

Lidická třída jde do druhé etapy rekonstrukce. Řidiči budou muset počítat s omezením. Úplné omezení pro řidiče bude platit každý...

S novým školním rokem bezpečně

pátek, 30. srpna 2019, 13:33

Příští týden začíná v České republice nový školní rok. Děti se vrací do školních lavic. Někdo o ročník výš, někdo přechází na...

Podchod na Máji oživí street art. Promění se v obří foťák

pátek, 30. srpna 2019, 12:06

Podchod u ulice Milady Horákové na sídlišti Máj oživí pouliční umění. Zašlý a posprejovaný podchod se promění v obří foťák. A...

"Čoika" na Živitelce prověřila patnáct prodejců, chybovalo jedenáct z...

pátek, 30. srpna 2019, 10:54

Česká obchodní inspekce zkontrolovala na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích 15 prodejců. Zákon porušilo 11 z nich,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.