Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tunel pod nádražím brzdí územní plán města. Jasno není ani ohledně financování

 
úterý, 27. srpna 2019, 13:02

Další důležitou stavbou pro budějckou dopravu je tunel pod vlakovým nádražím. Jeho přípravu v červnu radnice zastavila, protože bylo nutné ověřit, zda je vše v souladu s územním plánem. Už v září by mohlo být jasno, jestli stávající projekt projde. Pokud ne, bude město muset použít „plán B“. Bez tunelu se totiž doprava v těchto místech po otevření obchvatu promění v peklo.

Tunel pod vlakovým nádražím by měl pomoct odvést dopravu z lokalit, které by byly po zprovoznění obchvatu velice zatížené. Jde hlavně o viadukt, kudy by se auta vydávala směrem na Rudolfovskou nebo po Nádražní směrem do Mladého. Už teď jsou v těchto místech velmi často kolony, po zprovoznění obchvatu by mohla být situace ještě horší.

Zprovoznění je stále plánováno na rok 2022. Jestli se ale termín stihne je zatím otázkou. Projektování tunelu radnice v červnu zastavila, protože bylo nutné ověřit, zda je vše v souladu s územním plánem. „Nebylo to zastaveno z žádného jiného důvodu než z hlediska toho, jestli je to v souladu. A jakmile budeme mít všechny informace pohromadě (nejzazší termín je 7. září pozn. red.), tak se bude pokračovat v projektování,“ uvedl náměstek pro dopravu Viktor Lavička (ANO).


Zdroj: Magistrát České Budějovice

Město zatím stále pracuje s takzvanou S variantou. „Nájezd do tunelu by byl z Mánesovy a Průmyslové ulice. Odtud by šla ramena pod nádražím a jediný výjezd by byl u sběrného dvora v Suchém Vrbném odkud by šla výjezdová ramena na Dobrovodskou ulici a druhé také na Dobrovodskou, ale směrem k viaduktu,“ popsal Lavička.

Vše by mělo navazovat také na nové vybudovaný parkovací dům pro 500 aut, který by měl vzniknout v rámci plánované rekonstrukce nádraží a jeho okolí. I tyto plány Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) musí město zohlednit. Vyřešit se musí také otázku hluku. Podle Lavičky totiž enormně naroste hluková zátěž v daných lokalitách, a i s tím musí město pracovat.

Rekonstrukce vlakového nádraží v Budějcích začne v první polovině příštího roku

čtvrtek, 8. srpna 2019, 10:36SpolečnostČeskobudějovicko
 

Opadaná omítka, posprejované zdi a zničená malba. Na první pohled vypadá budějcké vlakové nádraží jako nepoužívaná chátrající budova. Velmi brzy by se ale měla tato skutěčnost změnit. Nádraží totiž čeká rekonstrukce, která by se měla běhe první...

 

Zásadní bude tedy datum 7. září, který by měl odtajnit případné problémy. „Pokud v tom nebude nějaký zádrhel, tak dáme pokyn, aby se pokračovalo dále v projektování. Pokud zjistíme, že je to varianta, přes kterou nejede vlak, tak máme další alternativu, která ale není tak daleko jako tato,“ uvedl náměstek.

Tou je napojení na Dobrovodskou ulici s výjezdy ke sběrnému dvoru a k ulici U Lávky. Tato varianta je podle Lavičky z dopravního hlediska částečně lepší, ale není projekčně tak daleko, jako první varianta. Už v minulém roce ale bývalý náměstek František Konečný upozorňoval, že v tomto případě by se museli zdemolovat některé nemovitosti.

Otázka financí

Problémem může být financování. Cena za projekt se podle dostupných informací pohybuje kolem jedné miliardy korun, vyšplhat se ale může až na 1,5 miliardy. O tom, kdo bude investorem, musí město s krajem ještě jednat. Podle náměstka hejtmanky Josefa Knota (TOP 09) je nereálné, aby celou částku zafinancoval kraj. Ve hře jsou proto dotace, vše ale bude záviset na jednáních města s krajem.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 31. srpna 2019, 10:00

Rekonstrukce Lidické jde do druhé etapy, na řidiče čeká uzavírka

sobota, 24. srpna 2019, 17:12

Lidická třída jde do druhé etapy rekonstrukce. Řidiči budou muset počítat s omezením. Úplné omezení pro řidiče bude platit každý...

Na začátku září proběhne nábor malých tenistů

úterý, 27. srpna 2019, 09:04

Budějcký tenisový klub LTC Tonstav – Service pořádá 3. září od 17 hodin nábor pro nejmenší zájemce. Nábor je určen zejména pro...

Myslivci chtějí, aby vlk přestal být přísně chráněné zvíře

pondělí, 26. srpna 2019, 20:01

Myslivecká komise Agrární komory (AK) České republiky doporučuje, aby v novele zákona o myslivosti byl vlk přeřazen z kategorie...

Zlivské děti si mohou hrát na novém hřišti

pondělí, 26. srpna 2019, 16:08

Donedávna nevyužitá plocha v Autokempu Mydlák se k radosti místních dětí a rekreantů proměnila v atraktivní Oranžové hřiště. Nové...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním jednáním Sněmovny. Chce s nimi řešit společný postup s ohledem na postoj prezidenta Miloše Zemana ke kauze Čapí hnízdo. Prezident ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), využije svého ústavního práva abolice a trestní stíhání zastaví.