Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na agrosalonu začala průvodem oslava Národních dožínek

 
sobota, 24. srpna 2019, 19:06

Příchodem dožínkového průvodu a poděkováním zemědělcům začala v Českých Budějovicích oslava Národních dožínek. Premiér Andrej Babiš šel v průvodu, ve kterém kromě mažoretek, jezdkyň na koních nebo sokolníků s dravci nesl jeden z účastníků také živého jezevce. Na slavnostní zahájení na pódiu v Pivovarské zahradě ale premiér nedorazil, podle organizátorů se vydal po vlastní ose na prohlídku agrosalonu.

„Je to den, kdy se snažíme svým způsobem vyjádřit poděkování všem těm, kteří se starají o naše žaludky, o to, že vůbec žijeme,“ řekl na úvod primátor Budějc Jiří Svoboda.

Připojila se také hejtmanka Jihočeského kraje. „Děkuji vám za práci i vytrvalost, kterou máte, i když, bohužel, část naší populaci si myslí, že kuřata rostou v supermarketu. Těm bych ráda vzkázala, že za tím stojí práce konkrétních lidí, pot a mozoly. Ale zároveň i radost z odvedené práce a dosažených výsledků. Přeji vám, aby vám ta radost vydržela,“ dodala Ivana Stráská.

Zemědělcům poděkoval i ministr zemědělství Miroslav Toman nebo prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. „Jsem rád, že Země živitelka se stává každý rok úspěšnější a úspěšnější. Jsem tady od začátku a vidím jenom to, že jsou nejenom plné stánky, ale plné cesty lidí, kteří chtějí vidět zemědělskou techniku, chtějí vidět výrobky, chtějí vidět produkty,“ dodal prezident komory.

Ministr Toman se vymezil proti "zeleným aktivistům", kteří podle něj chtějí mluvit do toho, jak by se zemědělci měli o půdu a krajinu starat. „Děkuji, že si zachováváte zdravý a selský rozum. České zemědělství je v dobré kondici,“ doplnil Toman.

Dodal, že zemědělci přistupují k životnímu prostředí stále více šetrněji. „Je třeba zdůraznit pokles používání pesticidů z roku na rok. Používají se nové metody při pěstování, plečkování a tak dále. Podobných věcí je spousta a jenom záleží na tom, jestli to někdo chce slyšet,“ uvedl Toman.

Podle Agrární komory ČR byla letos úroda podobná průměru posledních deseti let, meziročně sklizeň obilovin vzrostla o osm procent. I tak je tím pádem lepší než v posledních letech, kdy zemědělci dostávali od státu kompenzace za škody způsobené suchem.

Na agrosalonu, který potrvá do úterý 27. srpna, se představuje téměř 600 vystavovatelů. Letošní podtitul agrosalonu je Výzvy českého zemědělství. Vystavovatelé na akci obsadili zhruba 15 hektarů areálu. Akci každoročně navštíví více než 100 tisíc lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto Radek Šíma
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 31. srpna 2019, 10:00

Rekonstrukce Lidické jde do druhé etapy, na řidiče čeká uzavírka

sobota, 24. srpna 2019, 17:12

Lidická třída jde do druhé etapy rekonstrukce. Řidiči budou muset počítat s omezením. Úplné omezení pro řidiče bude platit každý...

Aktualizováno 24. srpna 2019, 17:28

Konec trápení s kulatými zády. Prohlédněte si na Zemi živitelce...

středa, 21. srpna 2019, 14:03

Nábytek, který roste společně s vašimi dětmi. . . Zní to idylicky, že? V případě nábytku Amadeus se jedná o realitu! Přesvědčit...

Budějce připravují po jedenácti letech vojenskou přehlídku

sobota, 24. srpna 2019, 11:12

Budějce připravují na 25. říjen na náměstí Přemysla Otakara II. přehlídku armády a vojenské techniky. Uskuteční se u příležitosti...

Otevření plaveckého stadionu brzdí komplikace, návštěvníci si musejí...

sobota, 24. srpna 2019, 09:52

Otevření vnitřního plaveckého bazénu komplikují nedostatky, které odhalila právě probíhající rekonstrukce sprch. Kvůli poškozené...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.