Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Veterináři našli při kontrole bio vajec od jihočeského producenta zakázaný insekticid DDT

 
pátek, 23. srpna 2019, 13:15, aktualizováno 23. srpna 2019, 17:33

Veterináři zjistili při mimořádné kontrolní akci bio produktů u jihočeského producenta ekologických vajec zbytky toxického insekticidu DDT. Tento přípravek proti škodlivému hmyzu je už od 70. let zakázán. Ve vejcích se zřejmě objevil kvůli staré ekologické zátěži v objektu, kde jsou slepice chovány. Prodej vajec z chovu proto zatím veterináři zakázali. Pokud by prokázal úmysl, hrozí podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého producentovi maximální postih ve výši čtvrt milionu korun.

Slepice ze zmíněného chovu bude muset začít producent vajec kvůli nálezu zbytků DDT chovat jinde. „Jedná se o starou usedlost, mají ji zemědělci a bohužel asi v tom prostředí byl kdysi dávno sklad DDT. Situace se došetřuje," uvedl ředitel jihočeských veterinářů František Kouba. Veterináři nepředpokládají, že by někdo ještě reálně DDT používal.

Mimořádná kontrolní akce zaměřená na bioprodukty a výrobky z ekologického zemědělství byla letos provedena veterináři poprvé. Porušení předpisů zjistili veterináři u třech ze 144 vzorků. Kromě DDT našli třeba konzervanty v sýrech, které se sice smí používat v konvenční produkci, ale nikoli v biovýrobě. „Zaměřili jsme se na mléčné výrobky, kterých bylo nejvíce, potom na maso, vejce, ryby a med," dodal ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Správní řízení povedou podle něj kontrolní orgány ministerstva zemědělství. „Záležitost nyní vyšetřuje SVS, ministerstvo zemědělství dosud podnět k zahájení řízení o přestupku neobdrželo," upřesnil Bílý. Podle něj jsou nálezy DDT v biopotravinách vzácností, většinou právě kvůli ekologické zátěži prostředí. „Nejde tedy o úmyslnou, ani zaviněnou kontaminaci. Biopotraviny s nálezem rezidua jakékoliv nepovolené agrochemické látky však nemohou být uvedeny na trh jako bio. V případě, že by bylo zjištěno úmyslné porušení pravidel vedoucí ke kontaminaci látkou dle zákona nepovolenou v ekologické produkci, hrozí producentovi postih až 250 tisíc korun," dodal mluvčí.

DDT byl používán v 50. a 60. letech minulého století, v Československu ho stát zakázal v roce 1974. Ještě několik let se ale následně používal pro ničení vší. DDT se hromadí v tkáních, je schopen procházet placentou a přechází také do mateřského mléka. U lidí může poškodit nervový systém a při delšímu vystavení přispět ke vzniku rakoviny jater nebo poruch vývoje plodu.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 24. srpna 2019, 17:28

Konec trápení s kulatými zády. Prohlédněte si na Zemi živitelce...

středa, 21. srpna 2019, 14:03

Nábytek, který roste společně s vašimi dětmi. . . Zní to idylicky, že? V případě nábytku Amadeus se jedná o realitu! Přesvědčit...

Oprava mostu přes Mlýnskou stoku začne v září. Práce potrvají...

pátek, 23. srpna 2019, 09:04

Za necelé dva miliony opraví město lávku přes Mlýnskou stoku v Javorové ulici. Práce začnou už 3. září a trvat by měly maximálně...

DRBNA HISTORIČKA: Partie na Vltavě

čtvrtek, 22. srpna 2019, 15:53

V dnešním dílu Drbny historičky se Jan Schinko rozepsal o Vltavě a Střeleckém ostrově. O tom, proč město nemohlo mít mosty se...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 13:02

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.