Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Odstranění zábradlí stavební úřad nedoporučil. Není to závazné stanovisko, vysvětluje radnice

 
pátek, 23. srpna 2019, 16:03

Jen málo činů radnice vyvolalo tolik reakcí, jako odstranění části zábradlí u slepého ramene Malše. Nejdříve se lidé obávali, že se u neohraničeného břehu budou topit lidé, teď se objevil dokument, který ukazuje, že stavební úřad radnici odstranění zábradlí nedoporučil. Zatímco opozice tvrdí, že tento krok byl v rozporu se zákonem, radnice si stojí za tím, že vše proběhlo v pořádku.

„Do rukou se mi dostalo stanovisko stavebního úřadu, které se k záměru odstranění vyjadřuje. Je z 27. června, tedy ještě před tím, než bylo zábradlí odstraněno. A to stanovisko s jasným odkazem na stavební zákon říká, proč je to v tomto místě v rozporu se zákonem a vyhláškami,“ napsal na svůj Facebook opoziční zastupitel Martin Kuba (ODS).

Podle Kuby je tedy jasné, že v případě nehody by musel někdo z města vysvětlovat, proč nebyl dodržen stavební zákon. Zajímá mě, kdo z radních by se k tomu potom hlásil,“ napsal.

Odstranění zábradlí na Sokoláku? Lavina komentářů a hromadné tonutí v Malši

pondělí, 22. července 2019, 20:20SpolečnostČeskobudějovicko
 

Ač by se mohlo zdát, že je odstranění části zábradlí u slepého ramene banalitou, opak je pravdou. V Budějcích vyvolala tato akce města obrovskou vlnu komentářů. Na Facebooku se dokonce objevila událost, která ironicky reaguje na největší obavy z...

 

V dokumentu, který Kuba na svém Facebooku zveřejnil, a který je dohledatelný i na webových stránkách města, stavební úřad (SÚ) píše, že na základě posouzení žádosti došel k závěru, že odstranění zábradlí by bylo v rozporu se stavebním zákonem. „Odstraněním zábradlí by byl navozen stav ohrožující život a zdraví osob,“ píše SÚ. Upozornil také, že mohl vycházet jen ze stručného a schématického zákresu uvažovaných prací, které byly uvedeny v podání, a proto sděluje jen obecné informace ohledně zákonných požadavků na zábradlí.

Podle města vše proběhlo v pořádku

K negativnímu názoru stavebního úřadu se ještě před odstraněním zábradlí vyjadřoval první náměstek primátora Juraj Thoma. Tehdy upozornil, že šlo pouze o názor stavebního úřadu, který není závazný. „Když jsme se rozhodli, že to zábradlí odstraníme, byl to poměrně dlouhý příběh. Nejdřív se řešily majetkové věci a pak vlastní odstranění. Odbor správa veřejných statků si vyžádal vyjádření stavebního úřadu. Po jeho obdržení se odbor znovu ptal, zda se má to zábradlí opravdu odřezat. Já jsem se ubezpečil, zda má názor stavebního úřadu nějakou závaznost. Bylo mi sděleno, že nemá, protože se nejedná ani o stavbu, ani o řízení o odstranění stavby, ani o nic jiného. I proto je to napsané jako vyjádření, čili to není závazné stanovisko, je to názor stavebního úřadu. O vyjádření jsem informoval Radu města, s tím, že správa veřejných statků požaduje na základě toho vyjádření písemný pokyn k odstranění stavby. Bylo mi uloženo, že ho mám vydat, a tak jsem ho vydal,“ řekl Thoma.

Podle něj se chce město v příštím roce s Povodím Vltavy bavit o tom, jestli se bude hrana slepého ramene nějak upravovat. „Zaznamenal jsem od kolegů z opozice názor, že by se tam mohla umístit nějaká lavička, aby vznikla jakási optická nebo fyzická překážka. Úpravy jsou ještě ve hře, ale jsem přesvědčen, že to, že tam to zábradlí není je jen zvykovou věcí," dodal. 

Náměstkova slova potvrzuje také budějcký architekt a předseda komise pro architekturu Miroslav Vodák. Zábradlí podle normy nemusí být tam, kde brání funkci prostoru, například na náplavce nebo přístavišti. To je celý princip fungování náplavek na celém světe (i těch, kde nekotví lodě). V Písku, v Praze, v Amsterdamu, Zurichu, Vídni, New Yorku, Sydney. . . nebo v přístavišti na Hluboké. Všude je to stejná výjimka a všude to funguje, přestože z pohledu normy to je nestandardní řešení a samozřejmě je to jiná situace, než na balkoně nebo na mostě,“ píše Vodák.

„Celé to zase ukazuje, jak je radnice v Budějovicích řízená“

Podle Kuby celá kauza ukazuje, že jsou Budějce jako „Kocourkov“. „Ale vy občané a podnikatelé běda Vám, pokud byste si dovolili překročit nějakou směrnici. Třeba, že byste měli o 20 centimetrů větší předzahrádku nebo na chvíli špatně zaparkovali. To je pokuta hned! Protože zákony musíme dodržovat! Zjevně ne všichni,“ uzavřel Kuba.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 24. srpna 2019, 17:28

Konec trápení s kulatými zády. Prohlédněte si na Zemi živitelce...

středa, 21. srpna 2019, 14:03

Nábytek, který roste společně s vašimi dětmi. . . Zní to idylicky, že? V případě nábytku Amadeus se jedná o realitu! Přesvědčit...

Aktualizováno 23. srpna 2019, 17:33

Veterináři našli při kontrole bio vajec od jihočeského producenta...

pátek, 23. srpna 2019, 13:15

Veterináři zjistili při mimořádné kontrolní akci bio produktů u jihočeského producenta ekologických vajec zbytky toxického...

SOUTĚŽ: Vyhrajte poukaz do oblíbeného Dallmayr café & bar, kde mimo...

pátek, 23. srpna 2019, 14:43

Lahodná káva, snídaně, domácí dorty, fresh džusy, tradiční drinky, kvalitní vína… Dallmayr café & bar v ulici Karla IV. v Českých...

Oprava mostu přes Mlýnskou stoku začne v září. Práce potrvají...

pátek, 23. srpna 2019, 09:04

Za necelé dva miliony opraví město lávku přes Mlýnskou stoku v Javorové ulici. Práce začnou už 3. září a trvat by měly maximálně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.