Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vizuální smog útočí. Centrum Budějc je přeplněné nevkusnou a agresivní reklamou

sobota, 17. srpna 2019, 10:04

Pestrobarevné cedule, áčka, nabídkové tabule a osobité vzhledy jednotlivých obchodů. Všechny tyto prvky mají zaujmout pozornost kolemjdoucích a potencionálních zákazníků. Dohromady ale také tvoří jeden problém, který se pomalu dostává do povědomí společnosti. A to i té budějcké. Řeč je o vizuálním smogu.

Vizuální smog se dá definovat jako degradace veřejného prostranství. Ulice jsou zaplněny mnohdy nevkusnou a agresivní reklamou, venkovními stojany, blikajícími poutači a výlohami, přelepenými fosforovými tapetami. Všechny tyto věci snižují úroveň daného místa a města. Veřejná prostranství jsou totiž jeho vizitkou. 

Výjimkou nejsou bohužel ani Budějce. Vizuální smog najdete i tady téměř na každém rohu. Vyrazili jsme do centra města a nafotili, jak vypadá reklama na náměstí Přemysla Otakara II., v Krajinské ulici a na Lannově třídě. Bohužel zde najdeme všechny výše zmiňované prvky.

Otázkou zůstává, čí je to vina. Nemůžeme z přemíry reklam a poutačů vinit pouze obchodníky. Ti jsou pravděpodobně i konkurencí tlačeni do toho, aby byl právě jejich obchod co nejvíce vidět. Nelze vinit ani samotné město, které se v momentě, kdy něco plošně zakáže nebo radikálně omezí, stane terčem útoků. Faktem ale zůstává, že problém vizuálního smogu budeme muset dříve nebo později řešit. Stejně jako je tomu ve světě, ale už i některých českých městech.


Vizuálnímu smogu se budeme věnovat ještě v dalších dvou článcích, kdy jsme se na toto téma zeptali budějckých politiků a odborníků.

 
 

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Prachatice zmodernizovaly bazén. Práce stály 135 milionů korun

sobota, 17. srpna 2019, 08:12

Prachatice zmodernizovaly za 135 milionů korun plavecký bazén, obyvatelům se otevře 2. září. Práce na opravě trvaly od května...

FOTO: Žaloba kraje na národní park a ministerstvo? Akt zoufalství,...

pátek, 16. srpna 2019, 14:39

Kůrovec. Žádné slovo nebudí na Šumavě v posledních dnech tolik emocí. Jak jsme informovali minulý týden, Jihočeský kraj podal...

První soukromá anglická základní škola v Budějcích: Naší koncepcí je...

pátek, 16. srpna 2019, 13:11

Přijet pracovat ze zahraničí do Českých Budějovic? Proč by ne. . . Pro řadu kapacit je jihočeská metropole lákavým místem k...

V Podolsku na orlické přehradě stále platí zákaz koupání

pátek, 16. srpna 2019, 12:56

Na přírodním koupališti v Podolsku na orlické přehradní nádrži stále platí zákaz koupání. Jihočeští hygienici ho vyhlásili 1....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.