Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Reaktorový sál Temelínu vypadá jako nedobytná pevnost

 
sobota, 17. srpna 2019, 13:14

„Půjčte mi občanský průkaz. Až vám řeknu, tady si naskenujete dlaň. Musíte tlačit do všech těch kolíků.“ Tak začíná naše návštěva Jaderné elektrárny Temelín. Vypadá, jako nedobytná pevnost. Přísná pravidla platí pro všechny, a tak před vstupem do areálu čeká stejný proces každého z naší skupiny.

Dostáváme identifikační kartičku s pinem, který nesmíme ztratit. Většina skupiny si ho radši fotí na mobil. Jen pro jistotu. Procházíme první kontrolou, kde se identifikujeme kartičkou a znovu skenujeme ruku. Procházíme radiačním rámem, který ohlídá, abychom do Temelína (paradoxně) nepřinesli radioaktivitu, a můžeme pokračovat. Procházíme rozlehlým areálem a míříme přímo k druhému bloku. Naše cesta vede totiž do jeho reaktorového sálu.

Po vstupu do jedné z pomocných budov přijde převlékání. Všichni, kteří se uvnitř pohybují, musí být oblečeni do jednotného oblečení. Fasujeme žluté kombinézy, ponožky, boty, helmy, dokonce i spodní prádlo. Barva je volená záměrně. Je totiž dobře vidět vždy a všude.

Při pohledu na zbytek party se musím trochu smát. Vypadáme totiž jako skupinka známých kreslených postaviček z filmu Já, padouch. Snad budeme šikovnější a Temelín naši návštěvu přežije bez nehod. Nakonec si rozebereme ještě dozimetry, které hlídají dávku radioaktivity, kterou dostaneme. Žádný z přístrojů ale po celou návštěvu jinou hodnotu, než nulu neukázal.

Podle našeho doprovodu to není nijak zvláštní. „Je hodně nepravděpodobné, že tady za dobu vaší návštěvy nějakou dávku radioaktivity dostanete. A i když vám dozimetr ukáže 1 nebo 2 mikrosieverty, tak se pořád pohybujeme v hodnotě, která odpovídá dávce při přibližně půl hodině v dálkovém letadle,“ vysvětluje mluvčí Marek Sviták.

Cesta k reaktoru je poměrně dlouhá a protkaná velkým množstvím umělého osvětlení a kontrol. Většina z nás pokaždé zmateně kouká kolem sebe, pro zaměstnance je ale vše běžnou rutinou. Obdivuji, jakou cestu musí absolvovat pokaždé, když opouští své pracoviště.

Po necelé hodině se dostáváme k cíli naší cesty. Asi každý z nás má v sobě slušnou dávku obav, respektu, ale i očekávání. Jsme přímo u reaktoru. V tu chvíli přichází velké překvapení. Něco tak relativně malého, je obrněné takovým množstvím betonu, zdí, dveří a kontrol? Když se rozhlédnete po lidech, kteří tady pracují, vidíte jistotu v jejich tvářích a stoprocentní koncentraci. Ví přesně, co dělají. Díky nim jsem všichni naprosto klidní a začínáme si užívat ten pohled, který se nenaskytne každému.

Na reaktorovém sále probíhala zrovna příprava zavezení paliva do kontejneru na použité palivo. Vedle toho probíhala také kontrola parogenerátoru, kde vzniká pára, která pak roztáčí turbínu. Uvnitř parogenerátoru je 11 tisíc teplosměnných trubiček, které se jednou za čtyři roky kontrolují pomocí speciálních sond. Ty během necelých dvou týdnů prověří plochu o rozměru budějckého náměstí.

Po zhruba hodinové prohlídce hned několika pater a koutů sálu se vracíme tmavou dlouhou chodbou zpět. Předtím nás ale čekají podobné kontroly jako při příchodu. Navíc hned několik jich ověřuje, zda jsme se někde nekontaminovali. Všechny rámy nás pustily, dozimetr ukázal nulu a my spokojeně odcházíme. Reaktorový sál Temelínu vypadá jako nedobytná pevnost. Bezpečnost je tu na prvním místě. To bylo patrné při každém našem kroku.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Vizuální smog útočí. Centrum Budějc je přeplněné nevkusnou a...

sobota, 17. srpna 2019, 10:04

Pestrobarevné cedule, áčka, nabídkové tabule a osobité vzhledy jednotlivých obchodů. Všechny tyto prvky mají zaujmout pozornost...

Prachatice zmodernizovaly bazén. Práce stály 135 milionů korun

sobota, 17. srpna 2019, 08:12

Prachatice zmodernizovaly za 135 milionů korun plavecký bazén, obyvatelům se otevře 2. září. Práce na opravě trvaly od května...

FOTO: Žaloba kraje na národní park a ministerstvo? Akt zoufalství,...

pátek, 16. srpna 2019, 14:39

Kůrovec. Žádné slovo nebudí na Šumavě v posledních dnech tolik emocí. Jak jsme informovali minulý týden, Jihočeský kraj podal...

První soukromá anglická základní škola v Budějcích: Naší koncepcí je...

pátek, 16. srpna 2019, 13:11

Přijet pracovat ze zahraničí do Českých Budějovic? Proč by ne. . . Pro řadu kapacit je jihočeská metropole lákavým místem k...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.