Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vraky i nepojízdná auta blokují v Budějcích parkovací místa. Jejich odtah může trvat až rok

 
pondělí, 19. srpna 2019, 07:07

Rozbitá auta i vraky zabírající parkovací místa na parkovištích. To je obrázek, který zná nejeden Budějčák. Odtáhnout takové auto je ale záležitostí na delší dobu. Někdy může trvat až jeden rok. Odtahem se totiž kromě úředníků musí zabývat také odhadce, který určí, že se opravdu jedná o vrak.

V centru a okolí Budějc je aktuálně kolem padesáti autovraků a zhruba stovka dlouhodobě odstavených aut. Ta sice stojí na místě bez hnutí rok i déle, ale za vrak se zatím označit nedají. Stačí totiž, aby měla například pěkná kola.

„Za vrak se dá považovat auto, které je technicky nezpůsobilé k provozu na silnici. Aby bylo znovu pojízdné, musela by být vyměněna, doplněna nebo opravena podstatná část jeho mechanismu nebo konstrukce. V praxi to znamená devastující koroze karoserie, chybějící motor nebo jiné podstatné části. Na každé vozidlo/vrak, které odstraňujeme, je vyhotoven znalecký posudek od znalce, který určí, že se skutečně jedná o vrak,“ popsala Kristýna Radová z oddělení správy veřejných statků.

O označení auta za vrak rozhoduje také jeho cena. Ta by neměla být vyšší než tři tisíce. Pokud se auto do této ceny vejde, může se vše předat dál. V Budějcích se odstraňováním vraků zabývá odbor dopravy, který zahájí správní řízení. I tady ale úředníci mohou často narazit, pokud si majitel vozu například nevyzvedává poštu nebo je ve výkonu trestu. Pokud majitel po uplynutí 2 měsíců ode dne, kdy mu bylo nařízeno vrak odstranit, na výzvu nereagoval, zažádá odbor dopravy o spolupráci při odstranění.

„Odstranění spočívá v odtahu vozidla, převozu a předání vraku k ekologické likvidaci. Tu zajišťuje Kovošrot group cz. Po samotné likvidaci vystaví zpracovatel odpadu protokol a předá ho správci komunikace. Odbor správy veřejných statků zašle informaci o jeho likvidaci včetně protokolu na odbor dopravy a silničního hospodářství na evidenci vozidel, kde vše zaznamenají do evidence,“ uvedla Radová.

Od začátku letošního roku bylo zlikvidováno 20 vraků a 52 vozidel odstranili sami majitelé na základě výzvy. Aktuálně se nejvíce autovraků nachází na sídlišti Máj, narazíte na ně například i u sportovky nebo na parkovišti na Strakonické.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v...

neděle, 18. srpna 2019, 20:15

V Praze se včera sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se zde historicky první ročník The...

Zvládnete být policistou na(ne)čisto?

neděle, 18. srpna 2019, 18:43

Stát se policistkou či policistou není jednoduché rozhodnutí, ta tě však zcela pohltí. Pokud se stane tvým životním posláním,...

Ve Volarech překonali rekord, dřeváky obulo 310 lidí

neděle, 18. srpna 2019, 16:15

Na Slavnostech dřeva v jihočeských Volarech dnes lidé překonali rekord při pochodu v dřevákách. Do průvodu je obulo 310 lidí....

Jihočeský kraj loni hospodařil bez dluhů. Špatně si nevedou ani obce

neděle, 18. srpna 2019, 14:01

Jihočeský a Plzeňský kraj dokázaly v roce 2018 hospodařit bez dluhů. Jako jediné dva kraje v republice. Vyplynulo to ze zprávy o...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.