Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Spáč z povolání či dojič hadů aneb deset bizarních povolání

 
úterý, 13. srpna 2019, 11:37

Valná většina pracovních pozic, které dnes firmy nabízejí, asi nikoho nepřekvapí. Na stránkách pracovních portálů se však občas objeví i zcela neobvyklá pracovní nabídka. Co třeba profesionální spáč anebo svatebčan, případně tester účinnosti deodorantů? Co je jejich náplní práce a jakou vyžadují kvalifikaci? Experti z agentury Grafton Recruitment vytvořili žebříček top 10 neobvyklých povolání.

„Nehledáme jen účetní, IT experty anebo operátory výroby, ale celou škálu pracovních pozic. Někdy jde o skutečné lahůdky,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment s tím, že někdy nejde ani tak o neobvyklou pozici, jako spíš kontext: „Například sehnat řezníka ještě není nic neobvyklého, dokud se to na klientovo přání neděje v režimu confidental, tedy s důrazem na diskrétnost.“

Jaké jsou tedy dle expertů z Grafton Recruitment nejneobvyklejší a zároveň nejbizarnější povolání?

1. Kontrolor prezidentových jídel
Měli je už egyptští faraóni i římští císaři, dnes je mají prezidenti. George Bush měl např. během svého pobytu v Londýně dokonce dva kontrolory. Na tuto pozici jsou často najímáni bývalí agenti FBI.

2. Lovec golfových míčků
Lidé s kladným vztahem k vodě, kteří se rádi potápí a touží po práci v malebných scenériích se mohou nechat najmout na lovení golfových míčků. V jezírkách lemujících golfová hřiště jich je potopených dost na to, aby si jejich výlovem mohli vydělat i 89 tisíc euro ročně. Průměrně takový lovec vyloví 4 tisíce míčků za den.

3. Ochutnávač psího žrádla
Ucházet se dnes lze i o pozici ochutnávače potravy pro psy. Pracovník na této pozici posuzuje nejen vizuální a chuťovou stránku předložených vzorků, ale i jejich konzistenci či čas potřebný na rozžvýkání.

4. Spáč z povolání
V spánkových centrech najdou uplatnění opravdu všichni - nezáleží na tom, zda spí dlouho, nebo naopak trpí nespavostí. Takovou práci nabízela v minulosti např. NASA, za 70 dní v horizontální poloze odměňovala účastníky až 18 tisíci dolary.

5. Dojič hadů
Dojení krav, ovcí či koz je v našich krajích poměrně běžná záležitost. V případě hadů samozřejmě nejde o dojení mléka, nýbrž odebírání jedu pro farmaceutické účely k výrobě protilátek aplikovaných po kousnutí nebo produkci nejrůznějších léků nasazovaných při poruchách krevního oběhu či onkologických diagnózách. Mezi klientelou jsou výzkumné laboratoře a univerzitní pracoviště. Plat se pohybuje kolem 2 500 dolarů měsíčně, což je o pouhých 500 dolarů více, než stojí gram hadího jedu.

6. Testovač deodorantů
Na trhu práce opravdu existují lidé, kteří za finance přivoní ke zpocenému podpaží jiných, čímž kontrolují účinnost jednotlivých deodorantů a následně o tom vypracovávají studie. Podobně pracují např. i specialisté na posuzování odéru použitých dětských plenek či kočičích podestýlek. Tito pracovníci si vydělávají podle stupně seniority v rozmezí 17 tisíc - 46 tisíc eur ročně.

7. Živá figurína
Před vynálezem plastových figurín stávaly ve výlohách pohledné manekýnky. V současnosti se však dá s živými figurínami opět setkat. Podle marketérů přitahují ve výlohách větší pozornost kolemjdoucích potenciálních zákazníků. Za stání ve výloze bez pohybu si tyto modelky vydělají přibližně 25 - 100 dolarů za den.

8. Sběrač exkrementů
Jak už z názvu vypovídá, tento pracovník chodí po veřejných prostranstvích a uklízí to, co majitelé zvířat zapomněli odstranit. Většinou jsou to psí exkrementy, ale občas je třeba vyčistit i komunikace, na kterých zanechali svou stopu koně, velbloudi či sloni.

9. Nájemný svatebčan či plačka
Pro lidi, kteří mají obavy, že jim na svatbu či pohřeb nepřijde důstojný počet osob, existují agentury, které tento problém vyřeší. Tito najatí hosté chodí na svatby, na kterých nadšeně objímají nevěstu i ženicha a spolu s finanční odměnou si navíc odnesou i krabici zákusků a láhev vína. Na pohřbu naopak oplakávají někoho, jehož jméno se často dozví až před samotným obřadem.

10. „Vtláčeč“ do MHD
Tito profesionálové pomáhají lidem nastupovat do vozů MHD, ve kterých už zdánlivě není místo. V případě přeplněné MHD plné nevrlých pasažérů jde o opravdu rizikové povolání.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 13. srpna 2019, 14:24

Město bude prodávat nalezená kola. Nejlevnější bude za stovku

pátek, 26. července 2019, 15:09

Město bude už zítra prodávat nalezená cyklistická kola. Na některé budete moci ihned nasednout a odjet, jiná se hodí spíše na...

Dálnici D3 hrozí velké zdržení. Italové nestaví podle plánu a s...

úterý, 13. srpna 2019, 07:07

Italská firma Salini Impregilo možná nedostaví úsek dálnice D3 Hodějovice –Třebonín, který je jednou ze dvou částí obchvatu...

Druhý temelínský blok obnovil výrobu elektřiny

pondělí, 12. srpna 2019, 18:07

O víkendu začal druhý temelínský blok vyrábět elektřinu. Odstaven byl plánovaně kvůli výměně paliva od 21. června. Odstávka...

Do školky na Větrné se dnes vrací děti. Stavební práce budou...

pondělí, 12. srpna 2019, 07:07

Dva měsíce letních prázdnin jsou dvěma měsíci volna nejen pro děti, ale i celý školní personál – omyl. Například Mateřská škola...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.