Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce vlakového nádraží v Budějcích začne v první polovině příštího roku

 
čtvrtek, 8. srpna 2019, 10:36

Opadaná omítka, posprejované zdi a zničená malba. Na první pohled vypadá budějcké vlakové nádraží jako nepoužívaná chátrající budova. Velmi brzy by se ale měla tato skutěčnost změnit. Nádraží totiž čeká rekonstrukce, která by se měla běhe první poloviny příštího roku realizovat.

„Vše jde podle plánu. Jednání se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) jsou už velmi intenzivní a konkrétní,“ uvedl hned na začátek náměstek pro dopravu Viktor Lavička (ANO).

Rekonstrukce by měla podle SŽDC začít do poloviny příštího roku. „Aktuálně se na Ministerstvu dopravy schvaluje záměr projektu. Po jeho schválení bude dokončeno zpracování Dokumentace pro stavební povolení a na podzim letošního roku pak předpokládáme podání žádosti o stavební povolení,“ uvedla tisková mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová. Tendr na zhotovitele stavby by chtělo SŽDC vypsat ještě do konce roku.

Kompletní rekonstrukce nebude levnou záležitostí. Předpokládané náklady jsou zhruba 580 milionů korun. „Bude se rekonstruovat celá výpravní budova včetně navazujících přízemních křídel pod 1. nástupištěm. Bude se opravovat fasáda, střecha, interiéry včetně oživení stávajících nevyužitých prostor a přilehlé plochy,“ popsala plány Pistoriusová.

Nově se navrhuje také hlavní příchod do budovy směrem k Lannově třídě, který bude navazovat na modernizované zázemí pro cestující a komerční prostory včetně dalších služeb pro cestující.   

Rekonstrukce výpravní budovy půjde ruku v ruce s revitalizací okolí nádraží. Vzniknout by zde mělo parkoviště pro imobilní občany, prostor pro zásobování a cyklověž.

Rekonstrukce novorenesanční budovy z roku 1908 kvitují i lidé. „No už je nejvyšší čas, vždyť je to hrozná ostuda tohle. Na té budově se podle mě roky nic nedělalo a taky je to poznat. Člověk aby se bál, že vám tady spadne na hlavu kus omítky nebo nějaká cihla,“ popsala pětašedesátiletá Marie Ondrášková.

Modernizace budějckého nádraží je podle Pistoriusové pro SŽDC jednou z prioritních akcí na jihu Čech pro příští rok. „Vedle staveb IV. tranzitního železničního koridoru a optimalizace a elektrizace trati mezi Veselím a Velenicemi, je to další z významných projektů, které aktuálně připravujeme,“ uzavřela mluvčí.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 13. srpna 2019, 14:24

Město bude prodávat nalezená kola. Nejlevnější bude za stovku

pátek, 26. července 2019, 15:09

Město bude už zítra prodávat nalezená cyklistická kola. Na některé budete moci ihned nasednout a odjet, jiná se hodí spíše na...

Experimentální část obnovy věže Jakobínka v Rožmberku končí. Replika...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 09:09

Téměř dva roky stála na vrcholu věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou replika středověkého jeřábu postaveného podle skic...

O zeleň ve městě se starají čtyři firmy. Údržba vyjde na více než 30...

čtvrtek, 8. srpna 2019, 07:03

O zeleň a její údržbu se ve městě starají čtyři firmy. Celkem mají na starost plochu o rozloze zhruba 400 hektarů, rozdělenou do...

Kdo vydraží auto známého moderátora z Rock radia? Výtěžek z aukce...

středa, 7. srpna 2019, 14:55

Centrum Arpida hledá společně se známým moderátorem Rock Radia Markem Marothou nový domov pro „Černou mambu“. Tou je myšlen...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v I.B třídě na Královehradecku reagovali na neuspokojivou situaci v českém fotbale. Protest vzbudil velké pozdvižení napříč celou republikou. Jenže pochvalná slova a poplácávaní po zádech nestačí. Český fotbal se potápí ke dnu rychleji než Titanic a podle slov trenéra Opočna Tomáše Rejzka je na čase přestat tlachat a začít konat. Cíl? Sesunout z trůnu místo předsedu fotbalového svazu Romana Berbra

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen několik jednotlivců. Nejvíce žáků, a to 1918, bylo loni ve střední škole v Charbulově ulici v Brně. Naopak jen jediné dítě chodilo do církevní mateřské školy pro mentálně postižené v Praze 4. Větší školy někdy vznikly sloučením původních menších škol a nabízí výuku v několika budovách. Vyplývá to z údajů ministerstva školství.

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal dnes server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).