Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: pamětnice těžkých časů

 
sobota, 20. července 2019, 10:12

V dnešním díle se vrátíme ke smutnému dni, od kterého uteklo již téměř 75 let. Vrátíme se k náletu na České Budějovice, který provedla spojenecká vojska dne 24. března 1945. O samotném bombardování našeho města již bylo napsáno poměrně hodně článků, my se ale na tuto událost podíváme z trochu jiného pohledu. Nejdříve si ale shrňme fakta.

Blížil se konec války, fronta postupovala směrem k Berlínu a bombardování našich měst spojeneckými vojsky nebylo překvapivé. Řada obyvatel proto z obavy před nálety odešla na venkov. Chmurné předpovědi se naplnily a opravdu, dne 24. března více než 90 spojeneckých letounů zahájilo nálet na Budějovice. Hlavním cílem bylo nádraží. Samozřejmě, že zaměřování cílů bylo v té době obtížné, takže některé nálože dopadly i tam, kam původně dopadnout neměly. Namátkově mohu jmenovat: divadlo, soud, tužkárnu, německou reálku na Lannově třídě a zásah dostala i řada obytných domů.

Milan Binder se před lety sešel s paní Zdenou Sýkorovou, která mu vyprávěla, jak z kopce u Budějovic, který známe pod názvem Švábův Hrádek, sledovala nálet na Budějovice. Když útok skončil, sbírala zde vrtulky, které odjišťovaly roznětky od bomb. Já nejsem žádný specialista na letecké pumy, ale představuji si mechanismus odjištění následovně: po odpoutání bomby z letadla se vlivem proudění vzduchu roztočila vrtulka, a tím se vyšroubovalo jištění roznětky. Nálož tak byla aktivována a připravena po dopadu na zem vybuchnout.

Jedna z bomb zasáhla německou reálku, která stávala na Lannově třídě v místě, kde je dnes parkoviště u Prioru. V areálu školy byla i kaple, která byla spolu s hlavní budovou zcela zničena. Chtěli jsme vám s Milanem ukázat, jak tato kaple vypadala. I přes velký archiv, který máme k dispozici, se nám nepodařilo dohledat detail této stavby. Vždy jsme našli jen záběry z dálky. Kaple byla tedy zničena, ale jako zázrakem v sutinách zůstala stát na podstavci zcela nepoškozená socha Panny Marie. Byl to prý velmi silný pohled. Zbořený kostel a neporušená Madona. Lidé se k soše chodili modlit. A kde ji najdeme dnes? Je na čestném místě v kostele sv. Václava u hotelu Clarion. Kostel je otevřený každou neděli od 11 hod. Pokud ji ale chcete vidět hned, podívejte se na Milanovy snímky.   

O kostel sv. Václava se dlouhá léta starala paní Marie Votroubková. Často jsem se s ní setkával v radniční obřadní síni, kde hrávala na varhany, např. při vítání občánků. V nejbližších dnech bude paní Marie slavit své 90. narozeniny. Přejeme hodně zdraví a hezká další léta.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Obce žádají vládu, aby na silnicích I. tříd nezaváděla mýto

sobota, 20. července 2019, 09:33

Svaz měst a obcí Jihočeského kraje odmítá mýto na 900 km silnic I. třídy. Starostka Cehnic na Strakonicku Helena Sosnová...

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký...

sobota, 20. července 2019, 08:00

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu...

V Budějcích přibyly stromy a keře za 850 tisíc korun

pátek, 19. července 2019, 16:51

V Budějcích bylo letos zasazeno přes 120 stromů a více než 400 keřů. Jde o běžnou výsadbu po pokácení suchých nebo nebezpečných...

Jihočeští hygienici zaznamenali deset nevyhovujících vzorků zmrzlin

pátek, 19. července 2019, 13:03

Jihočeští hygienici při kontrolách zmrzlin od konce června do těchto dnů evidovali zatím deset nevyhovujících vzorků. Většinou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.