Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: pamětnice těžkých časů

 
sobota, 20. července 2019, 10:12

V dnešním díle se vrátíme ke smutnému dni, od kterého uteklo již téměř 75 let. Vrátíme se k náletu na České Budějovice, který provedla spojenecká vojska dne 24. března 1945. O samotném bombardování našeho města již bylo napsáno poměrně hodně článků, my se ale na tuto událost podíváme z trochu jiného pohledu. Nejdříve si ale shrňme fakta.

Blížil se konec války, fronta postupovala směrem k Berlínu a bombardování našich měst spojeneckými vojsky nebylo překvapivé. Řada obyvatel proto z obavy před nálety odešla na venkov. Chmurné předpovědi se naplnily a opravdu, dne 24. března více než 90 spojeneckých letounů zahájilo nálet na Budějovice. Hlavním cílem bylo nádraží. Samozřejmě, že zaměřování cílů bylo v té době obtížné, takže některé nálože dopadly i tam, kam původně dopadnout neměly. Namátkově mohu jmenovat: divadlo, soud, tužkárnu, německou reálku na Lannově třídě a zásah dostala i řada obytných domů.

Milan Binder se před lety sešel s paní Zdenou Sýkorovou, která mu vyprávěla, jak z kopce u Budějovic, který známe pod názvem Švábův Hrádek, sledovala nálet na Budějovice. Když útok skončil, sbírala zde vrtulky, které odjišťovaly roznětky od bomb. Já nejsem žádný specialista na letecké pumy, ale představuji si mechanismus odjištění následovně: po odpoutání bomby z letadla se vlivem proudění vzduchu roztočila vrtulka, a tím se vyšroubovalo jištění roznětky. Nálož tak byla aktivována a připravena po dopadu na zem vybuchnout.

Jedna z bomb zasáhla německou reálku, která stávala na Lannově třídě v místě, kde je dnes parkoviště u Prioru. V areálu školy byla i kaple, která byla spolu s hlavní budovou zcela zničena. Chtěli jsme vám s Milanem ukázat, jak tato kaple vypadala. I přes velký archiv, který máme k dispozici, se nám nepodařilo dohledat detail této stavby. Vždy jsme našli jen záběry z dálky. Kaple byla tedy zničena, ale jako zázrakem v sutinách zůstala stát na podstavci zcela nepoškozená socha Panny Marie. Byl to prý velmi silný pohled. Zbořený kostel a neporušená Madona. Lidé se k soše chodili modlit. A kde ji najdeme dnes? Je na čestném místě v kostele sv. Václava u hotelu Clarion. Kostel je otevřený každou neděli od 11 hod. Pokud ji ale chcete vidět hned, podívejte se na Milanovy snímky.   

O kostel sv. Václava se dlouhá léta starala paní Marie Votroubková. Často jsem se s ní setkával v radniční obřadní síni, kde hrávala na varhany, např. při vítání občánků. V nejbližších dnech bude paní Marie slavit své 90. narozeniny. Přejeme hodně zdraví a hezká další léta.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Obce žádají vládu, aby na silnicích I. tříd nezaváděla mýto

sobota, 20. července 2019, 09:33

Svaz měst a obcí Jihočeského kraje odmítá mýto na 900 km silnic I. třídy. Starostka Cehnic na Strakonicku Helena Sosnová...

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký...

sobota, 20. července 2019, 08:00

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu...

V Budějcích přibyly stromy a keře za 850 tisíc korun

pátek, 19. července 2019, 16:51

V Budějcích bylo letos zasazeno přes 120 stromů a více než 400 keřů. Jde o běžnou výsadbu po pokácení suchých nebo nebezpečných...

Jihočeští hygienici zaznamenali deset nevyhovujících vzorků zmrzlin

pátek, 19. července 2019, 13:03

Jihočeští hygienici při kontrolách zmrzlin od konce června do těchto dnů evidovali zatím deset nevyhovujících vzorků. Většinou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.