Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské obce Heřmaň i Cehnice budou lépe chráněné před povodní

 
čtvrtek, 18. července 2019, 11:56

Heřmaň na Písecku, která má při každé povodni posledních let problémy, bude před velkou vodou lépe chráněná. Po úpravě koryta řeky Blanice, která stála 47,9 milionu korun, okolní krajina více zadrží vodu. Novou ochranu před záplavami budou mít i Cehnice na Strakonicku. Novinářům to dnes řekli členové vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem a starostové obcí.

Při protipovodňovém opatření v Heřmani, na něž šlo 46,4 milionu korun z EU, dělníci vytěžili sediment z koryta řeky v délce 2,8 kilometru, což ovlivní plochu 1,7 hektaru, jak uvedl Tomáš Medek z Úřadu vlády. U Červeného mlýna byl nově vybudován rybí přechod, dosud tam byl stupeň, který tvořil migrační bariéru. Podle Medka tok Staré Blanice více zadrží vodu v krajině a při povodních se krajina lépe vyrovná s povodňovou vlnou.

Starostka Heřmaně Jana Matoušková dnes řekla, že úprava koryta při povodních pomůže. Každá povodeň od roku 2000 část obce vyplavila. „Pokaždé to Heřmaň odnese, jsme nad Putimí, která má také problémy. Staré rameno, kde má řeka možnost se vylít, pokud nový tok nestíhá, nám může opravdu pomoci, voda se vylije do luk a nezaplaví obytnou část,“ řekla starostka. Heřmaň má i projekt na obnovu čtyř rybníků, aby lépe udržela vodu v krajině.

Jiný protipovodňový projekt dnes vláda představila v Cehnicích na Strakonicku, kde za 15,9 milionu korun obec obnovuje záchytnou nádrž s mokřadem Třní na Cehnickém potoce. Většina peněz šla z EU. Obnova zahrne odbahnění, opravu hráze, stavbu výpusti a bezpečnostního přelivu. V zadní části vznikne mokřad i tůně. Po rekonstrukci, která skončí na podzim, pojme nádrž 50 tisíc metrů krychlových vody.

Obec nádrž obnovuje po 50 letech. V roce 2002 se protrhla hráz, před tím ještě v nádrži částečně voda byla, i když nádrž byla již hodně zarostlá a zabahněná. „Je to součást protipovodňových opatření. Máme suchý poldr, zregulovaný potok, mezi tím byl tenhle rybník jako špunt. Budeme mít velkou retenční schopnost potoka, zároveň s tím, že se bude zadržovat voda v krajině, tím pádem jsme eliminovali záplavy v obci co se týče stoleté vody," řekla k obnově starostka Cehnic Helena Sosnová. Cehnice opakovaně čelily bleskovým záplavám.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Budějce chtějí obnovit park u Dukelské ulice, stromy zůstanou

čtvrtek, 18. července 2019, 09:08

Budějce chtějí zásadně upravit jeden z největších parků ve městě, v Dukelské ulici. Vedení města vypsalo na projekt veřejnou...

Nezlomní. Obecní dům v Praze zahájil jedinečnou výstavu, která...

středa, 17. července 2019, 16:51

Ojedinělou výstavu připravili k třicátému výročí Sametové revoluce Zuzana a Eugen Brikciusovi ve spolupráci s Alšovou jihočeskou...

Mateřské školy na jihu Čech zůstávají v provozu i v létě

středa, 17. července 2019, 15:27

Rodiče dětí předškolního věku mohou i přes léto v jihočeských městech využít služeb mateřských škol. Větší města mají naplánovaný...

V hotelu na Strakonicku se propadla terasa. Bylo na ní 15 dětí

středa, 17. července 2019, 15:03

Strakoničtí policisté vyšetřují případ obecného ohrožení z nedbalosti, ke kterému došlo včera v podvečer v hotelu jednoho...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.