Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské obce Heřmaň i Cehnice budou lépe chráněné před povodní

 
čtvrtek, 18. července 2019, 11:56

Heřmaň na Písecku, která má při každé povodni posledních let problémy, bude před velkou vodou lépe chráněná. Po úpravě koryta řeky Blanice, která stála 47,9 milionu korun, okolní krajina více zadrží vodu. Novou ochranu před záplavami budou mít i Cehnice na Strakonicku. Novinářům to dnes řekli členové vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem a starostové obcí.

Při protipovodňovém opatření v Heřmani, na něž šlo 46,4 milionu korun z EU, dělníci vytěžili sediment z koryta řeky v délce 2,8 kilometru, což ovlivní plochu 1,7 hektaru, jak uvedl Tomáš Medek z Úřadu vlády. U Červeného mlýna byl nově vybudován rybí přechod, dosud tam byl stupeň, který tvořil migrační bariéru. Podle Medka tok Staré Blanice více zadrží vodu v krajině a při povodních se krajina lépe vyrovná s povodňovou vlnou.

Starostka Heřmaně Jana Matoušková dnes řekla, že úprava koryta při povodních pomůže. Každá povodeň od roku 2000 část obce vyplavila. „Pokaždé to Heřmaň odnese, jsme nad Putimí, která má také problémy. Staré rameno, kde má řeka možnost se vylít, pokud nový tok nestíhá, nám může opravdu pomoci, voda se vylije do luk a nezaplaví obytnou část,“ řekla starostka. Heřmaň má i projekt na obnovu čtyř rybníků, aby lépe udržela vodu v krajině.

Jiný protipovodňový projekt dnes vláda představila v Cehnicích na Strakonicku, kde za 15,9 milionu korun obec obnovuje záchytnou nádrž s mokřadem Třní na Cehnickém potoce. Většina peněz šla z EU. Obnova zahrne odbahnění, opravu hráze, stavbu výpusti a bezpečnostního přelivu. V zadní části vznikne mokřad i tůně. Po rekonstrukci, která skončí na podzim, pojme nádrž 50 tisíc metrů krychlových vody.

Obec nádrž obnovuje po 50 letech. V roce 2002 se protrhla hráz, před tím ještě v nádrži částečně voda byla, i když nádrž byla již hodně zarostlá a zabahněná. „Je to součást protipovodňových opatření. Máme suchý poldr, zregulovaný potok, mezi tím byl tenhle rybník jako špunt. Budeme mít velkou retenční schopnost potoka, zároveň s tím, že se bude zadržovat voda v krajině, tím pádem jsme eliminovali záplavy v obci co se týče stoleté vody," řekla k obnově starostka Cehnic Helena Sosnová. Cehnice opakovaně čelily bleskovým záplavám.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Budějce chtějí obnovit park u Dukelské ulice, stromy zůstanou

čtvrtek, 18. července 2019, 09:08

Budějce chtějí zásadně upravit jeden z největších parků ve městě, v Dukelské ulici. Vedení města vypsalo na projekt veřejnou...

Mateřské školy na jihu Čech zůstávají v provozu i v létě

středa, 17. července 2019, 15:27

Rodiče dětí předškolního věku mohou i přes léto v jihočeských městech využít služeb mateřských škol. Větší města mají naplánovaný...

V hotelu na Strakonicku se propadla terasa. Bylo na ní 15 dětí

středa, 17. července 2019, 15:03

Strakoničtí policisté vyšetřují případ obecného ohrožení z nedbalosti, ke kterému došlo včera v podvečer v hotelu jednoho...

Při kontrole na Vltavě porušilo zákoník práce 6 ze 13 firem

středa, 17. července 2019, 10:04

Oblastní inspektorát práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu zkontroloval při akci Vltava 13 zaměstnavatelů, kteří poskytují služby...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.