Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Při kontrole na Vltavě porušilo zákoník práce 6 ze 13 firem

 
středa, 17. července 2019, 10:04

Oblastní inspektorát práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu zkontroloval při akci Vltava 13 zaměstnavatelů, kteří poskytují služby turistům kolem řeky Vltava. Zákoník práce porušilo šest z nich, neměli u sebe smlouvy se zaměstnanci. Zaměstnavateli nelegálně pracujících lidí hrozí pokuta od 50 tisíc korun do deseti milionů korun. Pokutu může inspektorát uložit i nelegálně pracujícímu, a to až 100 tisíc korun.

Osm inspektorů, kteří jeli na dvou raftech, kontrolovalo zaměstnavatele 9. a 10. července. Zaměřili se na to, zda ti, kteří podél řeky Vltavy nabízejí služby turistům, dodržují zákoník práce. „Pouze v sedmi případech ze třinácti bylo vše v souladu se zákoníkem práce," uvedl mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

Zbylých šest firem porušilo zákon o zaměstnanosti. V době kontroly u sebe neměli pracovní smlouvu se zaměstnanci. Inspektoři proto prověřují, zda zaměstnanci nepracovali nelegálně. „Neměli tu smlouvu na místě, aby prokázali, že jsou ti lidé v zaměstnaneckém poměru. Smlouva má být přímo na pracovišti. Mohou ji doložit později, ale většinou to bývá tak, že kdo ji nemá na místě, málokdy ji doloží později, většinou z důvodu, že ta pracovní smlouva neexistuje a ten člověk pracuje načerno," řekl mluvčí.

Upozornil, že i studenti na brigádách by měli po zaměstnavatelích vyžadovat písemnou pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce či pracovní činnosti ještě před tím, než na brigádu nastoupí.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Návštěvu krásné hornorakouské výstavy Bio.Garten.Eden můžete...

úterý, 16. července 2019, 18:49

Ráj. Toto slovo nejspíš napadne každého, kdo vyrazí do hornorakouského městečka Aigen-Schlägl, kde je otevřena zemská zahradní...

V Jihočeském kraji je další Oranžové hřiště. Tentokrát je určeno pro...

úterý, 16. července 2019, 16:09

Přibližně šest kilometrů severovýchodně od Českých Budějovic vzniklo za podpory Nadace ČEZ v centru obce Hůry nové multifunkční...

V noci bude možné pozorovat částečné zatmění Měsíce

úterý, 16. července 2019, 14:56

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen...

Vědci objevili na ostrově v Tichém oceánu nové druhy mravenců

úterý, 16. července 2019, 09:12

Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie věd objevil při expedici na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.