Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

SOUTĚŽ: Návštěvu krásné hornorakouské výstavy Bio.Garten.Eden můžete spojit s prohlídkou kláštera a pivovaru

 
úterý, 16. července 2019, 18:49

Ráj. Toto slovo nejspíš napadne každého, kdo vyrazí do hornorakouského městečka Aigen-Schlägl, kde je otevřena zemská zahradní výstava s názvem Bio.Garten.Eden. Skutečně, tohle je místo, kde člověk zapomene na běžný shon, problémy, stres. Je to místo klidu a odpočinku. Místo, ze kterého se vám nechce odejít. Že přemýšlíte, na jaký výlet o prázdninách vyrazit? V tomto případě chybu neuděláte.

Přes pětadvacet zahrad a šest tisíc metrů čtverečních květinových ploch, přírodní témata, hrací prvky, zvířata, řeka, u které tak rády dovádí především děti… Bio.Garten.Eden hostí denně návštěvníky z celého Rakouska a stále více turistů přijíždí i z České republiky. Praktické informace kolem parkování a cesty jsme popisovali v předešlém článku, proto se nyní přesuňme tam, kde jsme skončili.

Byla by velká škoda při návštěvě výstavy vynechat přilehlý klášter a pivovar. Za výhodnou cenu si můžete pořídit kombinovanou vstupenku a maximálně si tak užít celý den, protože tento výlet není žádnou kratičkou jednohubkou. Naopak, ten den možná bude až málo, avšak vrátit se člověk může vždycky, což ostatně není vůbec špatný nápad, protože se květiny obměňují dle aktuální sezóny. Jinými slovy – na podzim bude výstava vypadat jinak než teď.

Klášterní pivovar Brauerei Schlägl je proslulý široko daleko. Aby ne, tradice vaření piva zde sahá minimálně až do roku 1580.

Prohlídky v češtině. Setkání s průvodcem u hlavního vchodu.

Cena na osobu 3 EUR (ke vstupu do areálu je třeba mít platnou vstupenku), platba na pokladně v EUR v hotovosti.

Termíny: 2.8., 23.8. a 30.8. vždy od 10.30 do 12.00 hodin.

Rezervace nutná nejpozději den předem na Tel. +420 724 058 343.

Aigen-Schlägl je vzdálen od Českých Budějovic zhruba 1,5 hodiny jízdy autem, nejkratší trasa vede přes hraniční přechod Přední Výtoň – Guglwald. Výstava je otevřena každý den od 9.00 – 18.00 hodin do 13.10.2019.

Parkování je zdarma na parkovišti u hlavního vchodu (Haupteingang).

Cena za celodenní vstupenku je 14,50 € dospělí, děti a mládež 6 – 15 let 3 €, děti do 5 let zdarma.

Prohlídka pivovaru vás zavede až přímo do jeho srdce a samozřejmě jsou ochutnávky, které si nenechá ujít snad žádný návštěvník.„Provoz kontinuálně rozvíjíme, vybudovali jsme moderní podnik, který dnes vyrábí pivo tou nejlepší technologií. Vaříme přitom stále na principu starého dobrého řemesla a působí zde vzdělaní lidé, kteří ke své práci přistupují s láskou,“ líčí správce Markus Rubasch a dodává, že základem jsou pro pivovar kvalitní suroviny. „Máme tady dobrou vodu, velmi kvalitní chmel, ječmen a zmínit musím bio žito vyráběné přímo v regionu. Je to speciální odrůda, která vydrží místní klimatické podmínky.“

Z pivovaru je to pak blízko do samotného kláštera, ze kterého se v mnoha ohledech tají dech. „Premonstráti do této oblasti přišli, aby obývali a kultivovali tuto krajinu. Myslím, že se nám to za 800 let podařilo. Vytvořili jsme živý klášter. Návštěvníci mohou navštívit románskou kryptu, kostel, jehož vznik se datuje až do 15. století, a především knihovnu z roku 1850,“ uvádí emeritní opat kláštera Martin Felhofer.

Zmíněná knihovna je opravdu nádherná. Založil ji opat Dominik Lebschy, což byl vídeňský Čech, a naleznete v ní 60 tisíc svazků. Klášter mimochodem nyní buduje další knihovnu, která má být moderní a bratři v ní budou mít uloženy studijní materiály.

V klášteře můžete dokonce pobýt i vy. Alespoň krátce. V nabídce je ubytovací zařízení, které je jedinečnou sondou do života této významné památky.

Bio.Garten.Eden mimo jiné propaguje oblast, která není tolik známá, ale za návštěvu jednoznačně stojí. Už jen proto, že je pro Jihočechy v dosažitelné vzdálenosti. Region Mühlviertel je ekologický průkopnický region, který si zamilujete. Výstava potrvá do neděle 13. října, otevřeno je denně 9 do 18 hodin a cílovou skupinou jsou celé rodiny, odborníci i laici. Zkrátka všichni.

Společná Šumava

Šumava patří k nejrozsáhlejším lesním územím ve střední Evropě a rozkládá se na území tří států a spojuje lidi přes hranice. Zemská zahradní výstava a Lipensko zvou ke společné návštěvě. Držitelé Lipenské karty obdrží při vstupu na výstavu v Aigen-Schlägl vstupenku za 11,60 EUR místo standardního vstupného 14,50 EUR. Návštěvníci se vstupenkou na zemskou zahradní výstavu po jejím předložení mohou navštívit Stezku korunami stromů na Lipně o 1 EUR levněji, a to platí i pro návštěvníky se vstupenkou na Stezku korunami stromů pokud přijedou na zemskou zahradní výstavu.

V sobotu 31. srpna se koná v Aigen-Schlägl Den Šumavy (Böhmerwaldtag), bohatý kulturní a zábavný program předvedou spolky a obce z Horního Rakouska, Bavorska, Jižní Čechy bude reprezentovat Lipensko.  

Soutěž o vstupenky do Bio.Garten.Eden

Dva čtenáři, kteří do pondělí 29. července do 10 hodin správně odpoví na následující otázku a budou mít štěstí ve slosování, získají po jedné vstupence.

Soutěž skončila! Vstupenky vyhrává Hana Bolečková a Jitka Šimková. Gratulujeme!

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

 


 

Kam dál?

V Jihočeském kraji je další Oranžové hřiště. Tentokrát je určeno pro...

úterý, 16. července 2019, 16:09

Přibližně šest kilometrů severovýchodně od Českých Budějovic vzniklo za podpory Nadace ČEZ v centru obce Hůry nové multifunkční...

V noci bude možné pozorovat částečné zatmění Měsíce

úterý, 16. července 2019, 14:56

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen...

Vědci objevili na ostrově v Tichém oceánu nové druhy mravenců

úterý, 16. července 2019, 09:12

Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie věd objevil při expedici na...

Teplá voda v Českých Budějovicích teče i při odstávce teplárny

pondělí, 15. července 2019, 15:49

Plánovaná odstávka výrobního zařízení teplárny začne v pátek 19. července ve 20 hodin a skončí 23. července v 9 hodin. Zatímco...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.