Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

 
pondělí, 15. července 2019, 07:07

Letní večery lákají na Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.

Klub K2 přišel s vratnými kelímky jako první. Hlavním důvodem bylo omezit nepořádek kolem podniku. Sám majitel přiznává, že velkým problémem je počáteční investice, stejně tak údržba. Kelímky se totiž po každé akci musejí odvézt na myčku, na kterou jezdí i třikrát týdně. Na místě pak někdo musí zhruba dvě hodiny počkat a kelímky zpět přivézt.

„Umytí jednoho kelímku je dražší než koupit jednocestný. Je to zhruba až třikrát tolik. Až po sezoně zjistíme, kolik nás to stálo. Může se stát, že to bude dražší než celé kelímky. Spousta lidí si řekne, že padesátikorunová záloha je moc, nikdo už ale nevidí, co ta částka všechno obsahuje. Z důvodu hygieny nejde do jednoho kelímku dvakrát natočit pití. Dalším úskalím jsou padesátikoruny, kterých musíme mít stále dost kvůli vracení záloh,“ řekl majitel klubu K2 Lukáš Michal, který dodal, že záloha na kelímek je pouze částka na náklad.

S dostatkem padesátikorun na vrácení bojují i v nedaleké kavárně na Sokoláku. „Každý den musím shánět deset tisíc v padesátikorunách na vracení, ale ten efekt vidět je. Stává se, že lidé u sebe mají málo peněz a nemají na zálohu. Hodně se setkáváme i s tím, že se lidé ptají, jestli jim můžeme dát drink do normálního kelímku,“ uvádí majitel kavárny David Dvořák.

Lidé mohou vratné kelímky vracet na několika místech v Budějcích, a to buď v klubu K2, v kavárně na Sokoláku nebo ve stáncích a karavanu. „Samozřejmě ke všemu se musí dělat inventura. Kelímků máme přes deset tisíc. Dohromady to je skoro tuna,“ uvedl Michal.

Zavedení vratných kelímků si chválí i vedení města, které by je postupně chtělo zavést na všech akcích. „Myslím si, že je to šetrnější k životnímu prostředí. Byli bychom rádi, kdyby se kelímky postupně objevily na všech akcích města. Momentálně jednáme o tom, aby byly vratné kelímky třeba i na adventních trzích,“ popsal náměstek primátora Ivo Moravec.

I když je na kelímek záloha, ne všichni ho vracejí zpět. Najdou se i tací, kteří ho vezmou a vyhodí. „Stává se, že lidé kelímek vyhodí do koše, a pak za námi chodí bezdomovci, kteří za ně chtějí zálohu zpátky,“ popsal Dvořák.

„Tím, že se kelímek nevrátí, tak jednak je to pro člověka suvenýr a pro nás zároveň reklama. Díky němu si třeba za rok vzpomene, že jsou zase další středy před K2,“ uzavřel Michal. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Facebook Coffee on the go
 


 

Kam dál?

Průměrné náklady na dítě o prázdninách jsou přes jedenáct tisíc

neděle, 14. července 2019, 13:22

Průměrné náklady na jedno dítě o letních prázdninách vycházejí rodičům na 11.585 korun. Zatímco u 13 procent dětí rodiče...

Divoká zvířata do šapitó nepatří, kampaň chce Cirkusy bez zvířat!...

neděle, 14. července 2019, 09:52

Téma cirkusů hýbe v posledních měsících českou společností. A to i díky iniciativě organizace Svoboda zvířat, která se pustila do...

Veterinární inspektoři se v letním období zaměřují na farmářské trhy

sobota, 13. července 2019, 18:41

Státní veterinární správa v rámci svého dozoru kontroluje prodej potravin živočišného původu také na populárních farmářských...

V úpravně vody Plav zprovoznili nové zásobníky oxidu uhličitého....

sobota, 13. července 2019, 09:52

Největší jihočeská úpravna vody v Plavu zprovoznila nové zásobníky kapalného oxidu uhličitého. Investice vyšla na 9,6 milionů...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.