Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vojenské lesy postaví v Olšině návštěvnické centrum a stezku

 
pátek, 12. července 2019, 18:02

Vojenské lesy a statky (VLS) ČR postaví v areálu Olšina na Českokrumlovsku návštěvnické centrum a naučnou stezku. Náklady na projekt činí přibližně 40 milionů korun. Stezka i návštěvnické centrum má turistům poskytovat více informací z přírodní lokality s názvem Ptačí oblast Boletice.

„Návštěvnické centrum by mělo sloužit k informování o přírodě a chráněných druzích, které se vyskytují v evropsky významné lokalitě Boletice. A to nejen ve vojenském prostoru, ale i v okolí rybníka Olšina," uvedl ředitel VLS Per Král. V místech kolem vojenského újezdu se vyskytují vzácní ptáci jako například datlík tříprstý, chřástal polní, jeřábek lesní, nebo kulíšek nejmenší.

Naučná stezka bude dlouhá více než sedm kilometrů. Část trasy povede i po lávkách nad hladinou Olšiny, která je nejvýše položeným chovným rybníkem v České republice.

„Návštěvníci se dostanou do míst, do nichž veřejnost 70 let nesměla. Stezka je totiž zavede do lokalit, který ještě nedávno spadaly do vojenského újezdu Boletice a byly z něj vyčleněny až v roce 2016," řekl Král.

Návštěvnické centrum i naučná stezka zahájí provoz v červnu příštího roku. "Bude to společný prostor pro sdílení česko-rakouského přírodního a kulturního dědictví podle hesla, že příroda nezná hranic," uvedl Rupert Fartaček z rakouské destinační organizace Waldschule Böhmerwald, která je partnerem projektu.

Ptačí oblasti Boletice vznikla nařízením vlády v roce 2005 na 23 500 hektarech, jimž se vyhnuly rozsáhlé meliorace i větší zátěž v podobě umělých hnojiv a pesticidů. Stejně tak toto území nepoznalo znečištění vod z komunálního odpadu. Lokalita, která je významnou pramennou oblastí, je domovem 136 druhů ptáků, mezi nimi 53 zvláště chráněných druhů a 66 druhů z Červeného seznamu ptáků České republiky. Unikátní je také flora rybníka Olšina v čele se sibiřským tavolníkem vrbolistým.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Strakonický voják si na soutěži v Rakousku vystřílel čtvrté místo

pátek, 12. července 2019, 15:02

Čtveřice strakonických vojáků se zúčastnila na vojenské základně Langenlebarn v Rakousku mezinárodní střelecké soutěže s názvem...

Náměstek primátora poděkoval dvěma strážníkům. Zachránili život...

pátek, 12. července 2019, 12:21

Erik Heike a Jan Plánský. Tak se jmenují dva strážníci městské policie, kterým dnes na radnici poděkoval náměstek primátora Juraj...

Tábor připravuje stavbu víceúčelové sportovní haly. Vyjít by měla na...

pátek, 12. července 2019, 07:16

Tábor připravuje stavbu víceúčelové sportovní haly, jejíž odhadovaná cena je 168 milionů korun. Město vypíše na projekt zakázku....

Alšovka představí jednu z největších výstav Kamila Lhotáka. Vznikne i...

čtvrtek, 11. července 2019, 17:49

Alšova jihočeská galerie připravuje pro výstavní sezónu 2019 jako hlavní projekt výstavu s názvem „Kamil Lhoták a jeho svět“,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj by se pak mohl rozpor protnout s některými dalšími problémy vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), týkajících se například rozepří mezi ČSSD a ANO kvůli státnímu rozpočtu nebo auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády. Podle Josefa Mlejnka z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy musí ČSSD v otázce výměny ministra zatlačit i na Babiše.