Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Potápěči pokořili rekord v pobytu pod vodou. V lomu u Lišova vydrželi týden

 
středa, 10. července 2019, 19:04

Mise dvou aqaunantů, Davida Vondáška a Václava Gabriela, začala minulý týden ve středu. Do hloubky 10 metrů se vrhli krátce po poledni. Jejich týdenním domovem se stala speciální podvodní kabina – keson. Pod hladinou přečkali 168 hodin. Kromě pokoření rekordu bylo dalším cílem pokusit se o co největší soběstačnost podvodního obydlí.

Potápěči, kteří pod vodou strávili 7 dní, s sebou měli jídlo, spací sítě a spacáky. Ve výbavě nechyběly ani hrací karty nebo soudek s pivem. Experiment s točeným pivem byl premiérou. Team potápěčů musel vyřešit problém s dopravou sudu a celého výčepního zařízení pod vodu a i s čepováním pěnivého moku v podvodním kesonu.

Podvodní kabina – keson. Její výška je přes 6 metrů, průměr má přes dva metry. Jeho hlavní tělo je tvořeno nádobou o výšce 6 metrů – rozděleno do tří sekcí. Vejde se do ní naráz až osm potápěčů. Zařízení disponuje dvěma ložnicemi, do kterých se vstupuje ve střední části, trvalou výměnou vzduchu, přívodem elektrické energie, vnitřním a vnějším osvětlením, komunikačními a nouzovými prostředky.

„S pivem jsme oslavili překonání 100 hodin a to bylo poprvé a naposled, co jsme si ho dali. Poprvé se mi stalo, že jsem se z nudy šel potápět. Těšili jsme se na každou návštěvu, která přišla. Měli jsme tam i jednoho věrného rybího kamaráda. Sivena jsme tak často přejmenovávali, až z něj vyšel Božetěch kapr a byl tam s námi celou dobu,“ řekl Václav Gabriel.

„Nejhorší byla vlhkost, která tam bylo opravdu vysoká. Dokážu si představit, že bych pod vodou strávil dvakrát tak delší dobu (což je evropský rekord), ale zatím nechci. Měli jsme s sebou karty. Ty jsme hned první den ztratili a našli je včera. Náš program byl takový, že jsme občas chodili ven, komunikovali jsem s rodinami a hodně jsme spali. Denně jsme si schrupli tak na deset hodin,“ popsal David Vondrášek.

S pokusy s pobytem člověka pod vodou začal v 60. letech minulého století francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau. Jeho rekord v podobě 30 dnů prožitých pod hladinou překonal v roce 2014 o jeden den jeho vnuk Fabien. V bývalém Československu se uskutečnil podobný experiment v roce 1967. V rámci projektu s názvem Permon strávili jeho aktéři Vilém Kocián a Vladimír Geist v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích v nynějším Moravskoslezském kraji v hloubce 25 metrů pod hladinou 102 hodin.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Vydražený obraz zaplatí Arnymu soustředění před mistrovstvím světa....

středa, 10. července 2019, 17:41

Celkem 26 tisíc korun získal handicapovaný plavec Arnošt Petráček díky dražbě obrazu od Tomáše Kuthana. Šek s penězi mu dnes v...

Písecká psychiatrie letos diagnostikovala více pacientů s ADHD

středa, 10. července 2019, 11:06

Psychiatrická nemocnice Písek eviduje nárůst počtu pacientů s nemocí ADHD v dospělém věku. Loni jediné zařízení svého druhu v...

TJ Karate České Budějovice pořádá nábor nových členů

středa, 10. července 2019, 09:51

Budějcký klub s tradicí od roku 1973, který se věnuje sportovnímu karate a sportu obecně odstartoval nábor nových členů. Své děti...

Jihočeští farmáři by přivítali účinnější ochranu ovcí před vlky

středa, 10. července 2019, 08:37

Opatření, která zabraňují vlkům v útocích na ovce, jsou podle některých jihočeských chovatelů nedostatečná. Farmáři by proto...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj by se pak mohl rozpor protnout s některými dalšími problémy vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), týkajících se například rozepří mezi ČSSD a ANO kvůli státnímu rozpočtu nebo auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády. Podle Josefa Mlejnka z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy musí ČSSD v otázce výměny ministra zatlačit i na Babiše.