Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Potápěči pokořili rekord v pobytu pod vodou. V lomu u Lišova vydrželi týden

 
středa, 10. července 2019, 19:04

Mise dvou aqaunantů, Davida Vondáška a Václava Gabriela, začala minulý týden ve středu. Do hloubky 10 metrů se vrhli krátce po poledni. Jejich týdenním domovem se stala speciální podvodní kabina – keson. Pod hladinou přečkali 168 hodin. Kromě pokoření rekordu bylo dalším cílem pokusit se o co největší soběstačnost podvodního obydlí.

Potápěči, kteří pod vodou strávili 7 dní, s sebou měli jídlo, spací sítě a spacáky. Ve výbavě nechyběly ani hrací karty nebo soudek s pivem. Experiment s točeným pivem byl premiérou. Team potápěčů musel vyřešit problém s dopravou sudu a celého výčepního zařízení pod vodu a i s čepováním pěnivého moku v podvodním kesonu.

Podvodní kabina – keson. Její výška je přes 6 metrů, průměr má přes dva metry. Jeho hlavní tělo je tvořeno nádobou o výšce 6 metrů – rozděleno do tří sekcí. Vejde se do ní naráz až osm potápěčů. Zařízení disponuje dvěma ložnicemi, do kterých se vstupuje ve střední části, trvalou výměnou vzduchu, přívodem elektrické energie, vnitřním a vnějším osvětlením, komunikačními a nouzovými prostředky.

„S pivem jsme oslavili překonání 100 hodin a to bylo poprvé a naposled, co jsme si ho dali. Poprvé se mi stalo, že jsem se z nudy šel potápět. Těšili jsme se na každou návštěvu, která přišla. Měli jsme tam i jednoho věrného rybího kamaráda. Sivena jsme tak často přejmenovávali, až z něj vyšel Božetěch kapr a byl tam s námi celou dobu,“ řekl Václav Gabriel.

„Nejhorší byla vlhkost, která tam bylo opravdu vysoká. Dokážu si představit, že bych pod vodou strávil dvakrát tak delší dobu (což je evropský rekord), ale zatím nechci. Měli jsme s sebou karty. Ty jsme hned první den ztratili a našli je včera. Náš program byl takový, že jsme občas chodili ven, komunikovali jsem s rodinami a hodně jsme spali. Denně jsme si schrupli tak na deset hodin,“ popsal David Vondrášek.

S pokusy s pobytem člověka pod vodou začal v 60. letech minulého století francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau. Jeho rekord v podobě 30 dnů prožitých pod hladinou překonal v roce 2014 o jeden den jeho vnuk Fabien. V bývalém Československu se uskutečnil podobný experiment v roce 1967. V rámci projektu s názvem Permon strávili jeho aktéři Vilém Kocián a Vladimír Geist v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích v nynějším Moravskoslezském kraji v hloubce 25 metrů pod hladinou 102 hodin.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Vydražený obraz zaplatí Arnymu soustředění před mistrovstvím světa....

středa, 10. července 2019, 17:41

Celkem 26 tisíc korun získal handicapovaný plavec Arnošt Petráček díky dražbě obrazu od Tomáše Kuthana. Šek s penězi mu dnes v...

Písecká psychiatrie letos diagnostikovala více pacientů s ADHD

středa, 10. července 2019, 11:06

Psychiatrická nemocnice Písek eviduje nárůst počtu pacientů s nemocí ADHD v dospělém věku. Loni jediné zařízení svého druhu v...

TJ Karate České Budějovice pořádá nábor nových členů

středa, 10. července 2019, 09:51

Budějcký klub s tradicí od roku 1973, který se věnuje sportovnímu karate a sportu obecně odstartoval nábor nových členů. Své děti...

Jihočeští farmáři by přivítali účinnější ochranu ovcí před vlky

středa, 10. července 2019, 08:37

Opatření, která zabraňují vlkům v útocích na ovce, jsou podle některých jihočeských chovatelů nedostatečná. Farmáři by proto...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.