Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Písecká psychiatrie letos diagnostikovala více pacientů s ADHD

 
středa, 10. července 2019, 11:06

Psychiatrická nemocnice Písek eviduje nárůst počtu pacientů s nemocí ADHD v dospělém věku. Loni jediné zařízení svého druhu v Jihočeském kraji léčilo jednoho pacienta, letos jich má šest. Nárůst způsobila metoda nového vyšetřování, kdy nemocnice používá diagnostický manuál Americké psychiatrické společnosti.

„Nemoc, tedy syndrom ADHD, často spojujeme pouze s dětským věkem. Tam se s ní umíme potýkat a správně ji diagnostikovat, u dospělých to tak mnohdy nebylo. Ani odborníci často neví, že nemoc přechází do dospělosti a už vůbec ne, jak nemoc u dospělých diagnostikovat. My se na to snažíme právě i odborníky upozornit," uvedl primář písecké psychiatrie Marian Koranda.

ADHD je porucha pozornosti s hyperaktivitou, která se projevuje nesoustředěností, nepozorností, neschopností zaměřit se na podstatné vjemy. Koranda uvedl, že řada lékařů dospělé pacienty s ADHD označí za lidi trpící úzkostnou poruchou. „Ale to je jen jeden z projevů jejich hlavní nemoci, kterou je syndrom ADHD. Proto je důležitá kvalitní a zevrubná diagnóza, opravdu detailně s pacientem pohovořit i o dětství," řekl primář.

Podle odborníků patří ADHD mezi nemoci, které se mohou dědit. „Léčba pomocí léků i psychoterapie přináší u nemocných úlevu. Jedná se často o inteligentní lidi, kteří v momentě, kdy si přiznají svou poruchu a léčí se, mohou bez problémů vystudovat vysokou školu a být profesně na výši, v opačném případě mohou být i velice neúspěšní a nešťastní," řekl primář.

Písecká psychiatrická nemocnice, kterou vlastní od letošního roku společnost Penta Hospitals CZ, má více než 100 lůžek. Zabývá se léčbou celé škály problémů od poruch afektivního spektra, posttraumatických stresových poruch, poruch osobnosti, psychotických poruch či různých typů závislostí. Psychiatrická nemocnice začala v Písku fungovat v roce 1997, když v lokalitě U Honzíčka začala působit psychiatrická léčebna. Ta byla odloučeným pracovištěm léčebny v Dobřanech. V roce 2015 se nemocnice přestěhovala z nevyhovující zchátralé budovy do nových prostor v Žižkových kasárnách.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

TJ Karate České Budějovice pořádá nábor nových členů

středa, 10. července 2019, 09:51

Budějcký klub s tradicí od roku 1973, který se věnuje sportovnímu karate a sportu obecně odstartoval nábor nových členů. Své děti...

Jihočeští farmáři by přivítali účinnější ochranu ovcí před vlky

středa, 10. července 2019, 08:37

Opatření, která zabraňují vlkům v útocích na ovce, jsou podle některých jihočeských chovatelů nedostatečná. Farmáři by proto...

Zámek Červená Lhota je znovu na vodě, lodičky zatím plout nemohou

úterý, 9. července 2019, 11:28

Památkáři napouštějí rybník kolem renesančního zámku Červená Lhota, který dlouho odbahňovali. Lidé v lodičkách zatím jezdit...

Neobjevená jižní Morava: adrenalinové zážitky na vás čekají vysoko...

úterý, 9. července 2019, 08:42

Co se člověku jako vybaví při slovech jižní Morava? Prvně dozajista skvělé víno, poté krásná krajina zalitá sluncem a v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj by se pak mohl rozpor protnout s některými dalšími problémy vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), týkajících se například rozepří mezi ČSSD a ANO kvůli státnímu rozpočtu nebo auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády. Podle Josefa Mlejnka z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy musí ČSSD v otázce výměny ministra zatlačit i na Babiše.