Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Husův odkaz připomenou o státním svátku obřady v Husinci i v Praze

 
sobota, 6. července 2019, 07:34

Lidé si dnes mohou připomenout středověkého myslitele Jana Husa, který usiloval o reformu církve i nápravu společnosti. Muže, který byl pro své názory upálen před 604 lety v německé Kostnici, mohou uctít například při bohoslužbách v Praze nebo v Husově rodišti Husinci na Prachaticku.

Tradiční bohoslužba k uctění Husovy památky se uskuteční v pražské Betlémské kapli, kde kázal. Obřad od 15:00 povede patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta s olomouckým biskupem Rudolfem Göbelem a farářkou Lenkou Gláserovou. 

Husův odkaz si tradičně připomenou také v Husinci na Prachaticku, kde se kněz narodil kolem roku 1370. V programu je mimo jiné dopoledne ekumenická bohoslužba, večer vystoupí Stamicovo kvarteto. Husovské výročí bylo ve čtvrtek a v pátek jádrem programu na hradě Krakovec, odkud se Hus v říjnu 1414 vydal na koncil do Kostnice.

Reformní kněz a též tvůrce spisovné češtiny Jan Hus vystudoval v letech 1390 až 1404 svobodná umění a teologii na Univerzitě Karlově. Kritizoval církev za odvracení se od jejích prvotních ideálů a odmítal její institucionalizaci, upozorňoval na kněží žijící v hříchu či kupčení s odpustky. Církev jej za to označila za kacíře. Hus své názory ale odmítl odvolat, proto byl rozhodnutím církevního koncilu v Kostnici 6. července 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Na Rock Radiu bude léto rockové

pátek, 5. července 2019, 18:44

Zdál se Vám loňský způsob léta poněkud nešťastným? Měli jste málo slušného rocku? Na Rock Radiu to vidí stejně. A tak vyhlásili...

Vltavu na jihu Čech plní tisíce vodáků, u jezů museli i čekat

pátek, 5. července 2019, 16:56

Řeku Vltavu na jihu Čech podle očekávání zaplnily tisíce vodáků. Jezy pod Vyšším Brodem byly dnes ráno a po poledni nárazově...

Krajská hygiena vyrazila na kontrolu kvality vody. Neprošla vodní...

pátek, 5. července 2019, 13:12

Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje zveřejnila výsledky odběrů vody v určených lokalitách. Nevhodná voda ke koupání je...

Školy nezůstanou prázdné ani o prázdninách. Školáky vystřídají...

pátek, 5. července 2019, 10:01

Školáci vyklidili lavice, opustili areál školy a místo nich nastoupili řemeslníci. Do prací se pustí v šesti školách. Například u...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.