Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Staňte se první oceněnou společností přátelskou k zaměstnávání osob starších 55 let

 
úterý, 2. července 2019, 09:46

Zaměstnat či nezaměstnat lidi starší 55 let řeší řada společností nejen v České republice, ale i celé Evropě. Tyto protichůdné otázky diskutovali odborníci s veřejností 6. června na společném setkání, jehož cílem bylo rozvinout téma zaměstnávání starších osob a jejich potenciálu do budoucna, ale také konfrontovat možnosti společností a samotných osob 55+. Současně byla vyhlášena soutěž „Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+“, která má problematiku zaměstnávání těchto osob ještě více podpořit.

Soutěž ocení firmy i neziskové organizace

Ohodnotit společnosti, které v současné době přikládají důraz na zaměstnávání osob starších 55 let a vytvářejí jim pozitivní pracovní podmínky, ale také motivovat další zaměstnavatele či šířit informace o této problematice a odstranit předsudky, které panují mezi společnostmi vůči zaměstnávání starších lidí má za cíl soutěž „Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+“. Do té se mohou přihlásit jak podnikatelské subjekty, tak i neziskové organizace či státní a veřejná správa, které podnikají alespoň jeden rok a mají sídlo či pobočku společnosti na území Jihočeského kraje. Soutěž během Kulatého stolu „Zaměstnávání 55+“ 6. června vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň ve spolupráci s Jihočeským paktem zaměstnanosti, jehož nositelem je Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů.

Diskuze o podpoře zaměstnávání starších osob

Celý Kulatý stůl zahájila diskuze o podpoře zaměstnávání osob starších padesáti pěti let. Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, uvádí: „Stále častěji se hovoří o postupném odchodu do důchodu s cílem, aby starší pracovníci zůstávali na trhu práce co nejdéle. Společnosti mohou tuto věkovou skupinu podpořit například zkrácenými úvazky, dočasnou prací či sdíleným místem. Naopak zaměstnavatelé mohou například využít podpory v rámci aktivní politiky zaměstnanosti na takzvané společensky účelné pracovní místo.“

Starší pracovníci – hlavní hráči na trhu práce

„V rámci předpokládané predikce sociodemografického vývoje je důležité věnovat se právě zaměstnávání starších pracovníků, kteří budou patřit v budoucnu mezi tzv. hlavní hráče na trhu práce. Pokud se nepodaří v dohledné době zvýšit zaměstnanost osob starších padesáti pěti let, může to mít za následek velké zvýšení ekonomicky závislých osob,“ dodává Alena Bártíková, koordinátorka projektu  Implementace politiky stárnutí pro Jihočeský kraj z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zaměstnávání osob 55+ může být pro firmy výhodou

Další témata, která se prolínala celou akcí, byla vyzdvižení pozitiv zaměstnávání starších pracovníků, odbourávání předsudků ze strany zaměstnavatelů vůči zaměstnávání starších pracovníků a důraz na mezigenerační dialog ve společnosti. Blanka Beníšková, ze vzdělávací společnosti Educo Prosperity, mimo jiné zmínila, že se stále u svých klientů setkává s věkovou diskriminací při výběru pracovníků: „Mnoho zaměstnavatelů si neuvědomuje pozitiva v zaměstnávání této věkové skupiny. Tito lidé mají nedocenitelné jak profesní, tak i životní zkušenosti, bývají velmi loajální k firmě, jsou zodpovědnější a váží si projevené důvěry,“ zmínila Beníšková. Jana Barešová, HR Business partner senior z České pojišťovny, při své prezentaci příkladů dobré praxe v rámci přizpůsobení pracovních podmínek těmto osobám zdůraznila, že pro udržitelnost firmy je důležitá věková rozmanitost, kde každá věková kategorie má své nezastupitelné místo a vzájemně se doplňuje.

Podmínky a pravidla soutěže Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+ jsou zveřejněna na stránkách www.jcpakt.cz/, https://www.jsrlz.cz/, seniorivkrajich.mpsv.cz/ či na Sociálním portále Jihočeského kraje socialniportal.kraj-jihocesky.cz/.

 


 

Kam dál?

Už víte, kam na dovolenou v Evropě?

úterý, 2. července 2019, 06:47

Nemusíte nutně za oceán, abyste zažili dovolenou svých snů. Evropa je plná nádherných míst, jen se rozhlédnout. Vyrazte tam, kam...

Aktualizováno 1. července 2019, 21:14

FOTO: Hasiči za sebou zatím mají sedmdesát výjezdů. Lidé stále...

pondělí, 1. července 2019, 17:17

Avizovaná výstraha meteorologů se vyplnila. Na Českobudějovicko odpoledne dorazily bouřky doprovázené kroupami. Hasiči už za...

Múzy na vodě se přesouvají do Slavie. Dnes vystoupí Tomáš Klus

pondělí, 1. července 2019, 17:42

Déšť a kroupy nepřejí začátku oblíbeného festivalu Múzy na vodě. Dnešní koncert Tomáše Kluse se tak přesouvá do Kulturního domu...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka:...

pondělí, 1. července 2019, 10:44

Minulý týden jsme se s Milanem zúčastnili slavnostního otevření zazděné niky v Dominikánském klášteře. Určitě jste již na Drbně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.