Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Druhá etapa modernizce letiště je u konce. Ostrý provoz by měl začít na konci roku 2020

 
čtvrtek, 27. června 2019, 12:51

Tradičním stříháním pásky byla dnes slavnostně ukončena druhá etapa modernizace letiště. Vyšla na 646 milionů korun. Nově je hotový například terminál nebo přístupová komunikace a parkoviště. Ostrý provoz chce letiště zahájit ke konci roku 2020.

Druhá etapa modernizace letiště začala v roce 2015. Z první fáze jsou za 121 milionů korun hotové nové inženýrské sítě, přístupové cesty i vrátnice. Druhá fáze, která trvala od listopadu 2017 do letošního června, stála 525,7 milionu. Vznikl terminál, přístupová komunikace, parkoviště, rekonstruovaná a rozšířená odbavovací plocha, budova letištního zabezpečení, nové světelné vybavení a technologie pro odbavení cestujících.

„Na tento okamžik jsme všichni dlouho čekali. Já to vždy přirovnávám k těhotenství a bolestnému porodu. A teď jsme se dočkali chvíle, kdy se to děťátko narodilo. Nás čeká ještě nějaký čas k tomu, abychom ho vychovali a naučili ho všechno, co potřebuje,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Průběh modernizace byl podle ní velmi těžký. „Věřím, že jednou všichni ocení, že Budějce to letiště mají. Tento prostor by byl jinak rozparcelován na haly a možná rodinné domy,“ dodala.

Podobně mluvil i bývalý hejtman Jiří Zimola„Přijít o tak významný prostor na kraji Českých Budějovic a nechat ho developerům pro stavbu vilových čtvrtí nebo komerčních center, by byla historická škoda. Věřím, že za pět let lidé tenhle náš vizionářský krok docení," řekl Zimola.

Stráská během otevření poděkovala bývalému řediteli letiště Vladislavu Ondřichovi. Ten na konci května z osobních důvodů ve své pozici skončil.

Po úterní kontrole povolil Úřad pro civilní letectví zkušební provoz letiště. Létat z něj tak můžou malá letadla, ultralighty a vrtulníky. Na podzim by měla začít létat i proudová letadla, v roce 2021 budou moci přistávat obchodní letadla. 

K tomuto datu se upínají všechny naše naděje. Já sama jsem netušila, jak složitý je celý proces povolování jednotlivých etap, nutných pro udělení certifikací. To je ale pochopitelné, jde v první řadě o bezpečnost a v tom chtějí mít všichni stoprocentní jistotu,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská.

ČTĚTE TAKÉ: Letiště České Budějovice by mohlo mít obchodní zónu i parkoviště kamionů

Letiště má podle ní velký potenciál. „Když pominu skutečnost, že jsme druhou nejnavštěvovanější destinací České republiky, tak i firmy se nás často ptají, kdy bude letiště konečně fungovat. Stejný zájem o přistávání na našem letišti mají i rozličné letecké společnosti,“ dodala Stráská.  

S kým přesně budeme moct z Budějc létat ale zatím není jasné. Marketingová manažerka letiště Martina Vodičková v dubnu uvedla, že bychom nad Budějcemi mohli vidět létat Airbus 320/321 nebo Boeing 737. „Doletová vzdálenost těchto letounů zahrnuje celou Evropu, Středomoří, sever Afriky, ale i Izrael, nebo dokonce i Dubaj. Na tyto destinace se i v podstatě zaměřujeme,“ uvedla Vodičková.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600...

čtvrtek, 27. června 2019, 09:14

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od včerejšího dne) nesmí být odbavovány zásilky...

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou...

čtvrtek, 27. června 2019, 08:22

V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách bylo 38 cyklistů, 30 z nich...

Teplotní rekordy padaly téměr na všech stanicích na jihu Čech. V...

čtvrtek, 27. června 2019, 06:58

Včerejší horký den přepisoval teplotní rekordy téměř na všech stanicích na jihu Čech. V Budějcích meteorologové naměřili 35,1...

V Budějcích vyzvedli ostatky zpovědníka Přemysla Otakara II.

středa, 26. června 2019, 16:02

Archeologové v Českých Budějovicích dnes vyzvedli dřevěnou schránku, v níž jsou pravděpodobně uloženy ostatky Jindřicha Libraria....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.