Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Temelín má za sebou prověrku. Na výsledek čeká

 
pondělí, 24. června 2019, 14:25

Pět dní trvala první fáze pařížsko-moskevské mise WANO (Sdružení provozovatelů jaderných elektráren). Čtyři experti se zaměřili na činnosti operátorů. Scénáře událostí pro výcvikový simulátor přitom připravili přímo až na místě. Operátoři tedy do poslední chvíle netušili, co přijde. Podle šéfa mise Xaviera Galmische bylo jejich řešení situace na vysoce profesionální úrovni. Taková byla první část patrně největší mezinárodní prověrky v Jaderné elektrárně Temelín. Hlavní část prověrky pak v Temelíně proběhne ve druhé polovině července.

Pro Temelín šlo vůbec o první prověrku tohoto typu. WANO zavedlo prověřování kvalit operátorů na všech elektrárnách před třemi lety. „Dříve to bylo povinné pouze pro elektrárny před uvedením do provozu. Nakonec jsme se rozhodli to rozšířit i na provozované elektrárny,“ uvedl Xavier Galmisch, pro kterého to byla už šestnáctá podobná prověrka.

S výkony temelínských operátorů byl přísný Francouz spokojen. „Tady jsem sledoval skupiny velkých profesionálů. Podrobné hodnocení bude součástí závěrů mise. Celkový dojem je ale velmi dobrý,“ zhodnotil misi Galmisch.

Dobrý průběžný výsledek vedení elektrárny nepřeceňuje. „Profesionalita a skvělá příprava je důležitá pro bezpečný provoz elektrárny. Proto vzdělávání a výcviku personálu věnujeme velkou pozornost. A expertní pohled zvenku nám přináší dobrou zpětnou vazbu,“ poznamenal Jan Kruml, ředitel JE Temelín.

„Další experti pak do Temelína přijedou na dva týdny ve druhé polovině července," uvedl tiskový mluvčí Marek Sviták

Napsal(a) Redakce | Foto Marek Sviták
 


 

Kam dál?

Nadprůměrně teplo bude i před prázdninami, trvaleji pršet nemá

neděle, 23. června 2019, 16:16

Poslední červnový týden přinese nadprůměrné teploty. Spíš tepleji než obvykle bude i v prvních třech týdnech prázdnin. Množství...

Češi za svého psa utratí v průměru téměř 16 tisíc za rok

neděle, 23. června 2019, 15:02

Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v Česku je pes, ve své domácnosti ho má 40 procent Čechů. Ti za něj v průměru utratí 15.794 Kč...

V jihočeských Chlumanech evakuovali hasiči kvůli dešti 15 lidí

neděle, 23. června 2019, 08:02

Jihočeští hasiči měli v sobotu večer až do půlnoci 30 zásahů kvůli prudkému dešti. V Chlumanech na Prachaticku evakuovali 15...

Aktualizováno 22. června 2019, 18:12

Město bude mít nový web. Ten aktuální je nepřehledný a zastaralý

neděle, 23. června 2019, 18:12

Více než deset let už se neměnila podoba a funkčnost webových stránek města. Ty jsou podle ohlasů lidí nepřehledné a zastaralé....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj by se pak mohl rozpor protnout s některými dalšími problémy vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), týkajících se například rozepří mezi ČSSD a ANO kvůli státnímu rozpočtu nebo auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády. Podle Josefa Mlejnka z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy musí ČSSD v otázce výměny ministra zatlačit i na Babiše.