Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský kraj požaduje podrobnější podklady k zónám v NP Šumava

 
pátek, 24. května 2019, 08:59

Jihočeský kraj požaduje odklad schvalování návrhu nových zón šumavského národního parku. Kraj chce znát i podrobnější pravidla pro jednotlivá území v parku. Rozhodli o tom na dnešním zasedání jihočeští zastupitelé. Novou zonaci bude na svém jednání projednávat rada Národního parku Šumava 7. června. Návrh počítá s rozdělením území na čtyři celky s různým režimem ochrany.

 

„Myslíme si, že na tak zásadní dokument bychom měli mít něco více než jen mapu. Trváme na tom, že rozvržení jednotlivých zón má mít k sobě komentář, který je daný zásadami péče. Aby bylo jasno, jak se v kterých částech Šumavy bude zasahovat a co se tam bude a nebude moci,“ uvedla hejtmanka Ivana Stráská.

Podle ní by rada NP Šumavy měla o zónách rozhodovat nejdříve až na podzim. Dodala, že do té doby je dost času na vypracování podkladů k schvalovanému dokumentu. "Navíc na podzim budeme znát i případné následky letošního výskytu kůrovce," uvedla hejtmanka. Dodala, že extrémní rozmnožení lýkožrouta je největší ekologickou kalamitou za posledních několik desítek let. Stráská už dříve řekla, že právě případné kůrovcové škody by měl návrh zonace zohlednit.

Dokument o režimu ochrany přírody v šumavském národním parku bude finálně schvalovat ministerstvo životního prostředí.

Nový návrh zón rozděluje krajinu do čtyř oblastí. Nejpřísnější režim má platit pro více než 27 procent plochy, což bude zóna přírodní, která se ponechá pouze přírodním procesům. Následuje zóna přírodě blízká, která počítá s minimálním zásahem lidí a zabere podle návrhu 24,6 procenta. Poté je zóna přírodní péče s více než 46 procenty, nejmenší území je vyčleněno pro takzvanou kulturní krajinu. Bude se rozkládat na 1,2 procenta území parku a nachází se v ní hlavně obývané a zastavěné oblasti.

Navržená zonace je napadána ze dvou odlišných stanovisek. Část kritiků, hlavně z řad zástupců obcí a kraje, tvrdí, že navrhované území příliš rozšiřuje bezzásahové plochy. Někteří vědci naopak uvádějí, že zóny by měly zajišťovat minimálně 50 procent rozlohy parku pouze pro přírodní procesy.

Napsal(a) ČTK | Foto Národní park Šumava
 


 

Kam dál?

(NE)OBYČEJNÍ: Kdybych mohl, oživil bych teplárenský komín, říká známý...

čtvrtek, 23. května 2019, 19:22

Jeho malby zná v Budějcích snad každý. Je mu 34 let, ve volném čase sprejuje a dělá truhlařinu. Vystudoval umělecko – průmyslovou...

V Temelíně cvičili reakci na dopravní nehodu při přepravě jaderného...

čtvrtek, 23. května 2019, 16:01

Bagr naráží do vozidla vezoucího kontejner s použitým palivem. Takový byl scénář čtvrtého letošního cvičení, které dnes proběhlo...

Studené jaro připravilo restaurace se zahrádkami o čtvrtinu tržeb

čtvrtek, 23. května 2019, 15:09

Letošní květen je nejchladnější od roku 2000. Studené počasí se výrazně podepsalo na tržbách restaurací, které provozují...

Partner na služební cesty i na rodinou dovolenou. Tucson se během...

čtvrtek, 23. května 2019, 13:59

Přesně před patnácti lety sjel z výrobní linky první kus malého kompaktního SUV korejské automobilky Hyundai. Tehdy si Tucson...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.