Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Teplárenský komín ožil. Zabydlel se na něm sokolí pár s třemi mláďaty

 
čtvrtek, 16. května 2019, 07:02

Nevídaný unikát si může na své konto připsat stodvacetimetrový teplárenský komín ve Vrátě. Hliníkovou budku, která je na něm umístěna, si oblíbila samice sokola stěhovavého. Poprvé se tady objevila už v červnu 2017. Letos se vrátila, a ne se sama. S sebou přivedla svého partnera a o Velikonocích se jí vylíhla dokonce tři mláďata.

Hliníková budka stojí na komíně Teplárny v Novém Vrátě od prosince 2016. Poprvé se v ní samice sokola stěhovavého, který je v České republice kriticky ohrožený, objevila v červnu 2017. Poté ale z budky zmizela a její hnízdiště využívali poštolky. Dravec se ale v říjnu loňského roku vrátil a od té doby ho mohou lidé sledovat na online kameře pravidelně. Letos ale na záběrech neuvidí jen samici. Mohou totiž sledovat celou sokolí rodinu. „Areál výtopny disponuje přirozeným přírodním prostředím. Sokolí jedinci se v krajské metropoli pohybovali již několik let, ale až letos poprvé vytvořili pár a zahnízdili, na Českobudějovicku je to unikátní situace,“ popsala teplárna na svém webu.


Zdroj: Facebook Teplárna České Budějovice

V hnízdě teď vyrůstají dvě samičky a jeden sameček. V pátek 10. května byla všechna mláďata okroužkována. „Mláďatům bylo v době kroužkování kolem dvaceti dnů. Jsou zdravá a v dobré kondici," řekl ornitolog, zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife Václav Beran.

Sokolí pár okroužkovaný bohužel není, ornitologové tedy nevědí, odkud pochází. Podle Berana se nejspíš jedná o mladé jedince a pravděpodobně se jedná o jejich první mláďata. „Příští rok se uvidí, zda tento úspěch zopakuje,“ uzavírá ornitolog.

Dospělosti se dožije jen zhruba třetina jedinců. V přírodě podle vědců přežijí jen ti nejsilnější. Samičky se od svého rodiště posouvají jen několik desítek kilometrů a tam hledají nová teritoria. Ta by se teď mohla rozšířit směrem na východ.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Teplárná České Budějovice
 


 

Kam dál?

Dopravní výbor zastupitelstva kraje kontroloval postup prací na úseku...

středa, 15. května 2019, 17:17

Postup stavebních prací na úseku dálnice D3 Ševětín - Borek kontroloval v rámci svého výjezdního zasedání dopravní výbor...

VIDEO: Téměř třetina usmrcených při autonehodách nebyla připoutána

středa, 15. května 2019, 13:51

Nejúčinnějším nástrojem pasivní bezpečnosti jsou jednoznačně bezpečnostní pásy. Přesto polovina mladých řidičů EU ve věku 18 až...

Jižní Čechy zaznamenaly historicky nejnižší teploty. Sníh zasypal...

středa, 15. května 2019, 09:22

Zatímco většina lidí už se připravuje na léto, počasí se rozhodlo jinak. Dnes ráno některé části Šumavy a dokonce i Kleti zasypal...

Viva Bambini děti zabaví i o prázdninách. Těšit se mohou na umělecký...

středa, 15. května 2019, 08:54

Musíte o letních prázdninách do práce a nevíte, jak zabavit své ratolesti? Viva Bambini nabídne v prostorách mateřské školy v...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.