Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Co zůstalo po tramvajích?

 
čtvrtek, 16. května 2019, 08:22

Tramvaje v našem městě. Kolik toho již bylo napsáno! Každý, kdo se zajímá o historii Budějovic asi ví, kolik bylo linek, kam vedly a jaké měly značení. Když jsme připravovali s Milanem dnešní díl, řekli jsme si, že se zaměříme na drobné maličkosti, které v našem městě po tramvajích zůstaly. Není jich už mnoho, ale pořád se najdou. Tak se na ně pojďme společně podívat.

Pokud půjdete ulicí Karla IV. a podíváte se na palác Včela do výšky prvního patra, uvidíte zde tzv. rolny a závěsy trolejí. Rolny sloužily k napínání lan, které držely troleje. Přes ulici naproti rolnám byly závěsy, což jsou vlastně háky zabudované ve zdi. Ty sloužily k uchycení zmíněných lan. Takže na tzv. „Mlíčňáku“ jsou pouze závěsy a na paláci Včela můžeme vidět rolny i závěsy. Jsem rád, že mohu prostřednictvím Budějovické drbny poděkovat svému kamarádovi Vaškovi Fálovi. Jeho firma totiž před lety opravovala fasádu Včely a tyto historické artefakty zanechala na místě a neodstranila je.

Další drobnou připomínkou tramvají je roh náměstí, který je nejblíže k Černé věži. Tady bude ale potřeba vaší zvýšené pozornosti. Zaměřte se na kamenné lemování, které odděluje keramickou dlažbu z roku 1938 a klasickou dlažbu z malých kamenných kostek. Ve zmíněném rohu náměstí, který se skládá ze dvou lomení, jsou dva orientační body – kanál na odvod vody a odpadkový koš. U kanálu je udělaný z velkých kamenných obdélníků klasický roh, zatímco u odpadkového koše je tento roh zaoblený. To bylo proto, že klasický ostrý roh by zasahoval do kolejí, které tehdy po náměstí vedly, a proto se musel tento roh poupravit.

Možná, že se dočkáme doby, kdy se nebude smět na náměstí parkovat. Až tedy nebudou na náměstí stát auta a vy vystoupáte ve vhodném počasí na Černou věž, tak krásně v dlažbě uvidíte, kudy vedly koleje tramvají. Bohužel, teď nemáte moc šancí tuto zajímavost spatřit, protože na této ploše parkují automobily před hotelem Zvon.

Největší památkou na dobu tramvajovou a zároveň památkou nejznámější je jediný původní stojící sloup na uchycení trolejí v Budějovicích. Stojí na Mariánském náměstí a v nedávné době k němu byla dána popiska. On je totiž snadno přehlédnutelný. Ve své dolní části je úplně obyčejný a liší se až v části horní, kde je výrazně zdobnější než současné sloupy. A to ani nemluvím o té parádní lampě, která sice není původní, která mu ale sluší.

Jako poslední fotku jsme si připravili záběr tramvaje projíždějící Krajinskou ulicí. Všimněte si, jak blízko tramvaj jezdila od podloubí. Myslím si, že to muselo být pro zamyšlené chodce hodně nebezpečné.

Romantická doba tramvají je dávno pryč, ale pořád se ještě najdou pamětníci, kterým jejich lomození po našich ulicích chybí.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

VIDEO: Teplárenský komín ožil. Zabydlel se na něm sokolí pár s třemi...

čtvrtek, 16. května 2019, 07:02

Nevídaný unikát si může na své konto připsat stodvacetimetrový teplárenský komín ve Vrátě. Hliníkovou budku, která je na něm...

Dopravní výbor zastupitelstva kraje kontroloval postup prací na úseku...

středa, 15. května 2019, 17:17

Postup stavebních prací na úseku dálnice D3 Ševětín - Borek kontroloval v rámci svého výjezdního zasedání dopravní výbor...

VIDEO: Téměř třetina usmrcených při autonehodách nebyla připoutána

středa, 15. května 2019, 13:51

Nejúčinnějším nástrojem pasivní bezpečnosti jsou jednoznačně bezpečnostní pásy. Přesto polovina mladých řidičů EU ve věku 18 až...

Jižní Čechy zaznamenaly historicky nejnižší teploty. Sníh zasypal...

středa, 15. května 2019, 09:22

Zatímco většina lidí už se připravuje na léto, počasí se rozhodlo jinak. Dnes ráno některé části Šumavy a dokonce i Kleti zasypal...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”