Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj s městem o letišti nekomunikuje, jsme nerovnocenými partnery, tvrdí zastupitelé. Chtějí změnu

 
úterý, 14. května 2019, 10:35

Podle městských zastupitelů kraj s městem téměř nekomunikuje ve věcech ohledně letiště v Plané. Město je přitom padesátiprocentním akcionářem společnosti. Zastupitelé chtějí, aby bylo vyhlášeno řádné výběrové řízení na nového ředitele, a požadují z kraje veškeré informace ohledně hledání strategického partnera. Rozhodli tak na včerejším zastupitelstvu.

„Jsme akciovým partnerem společnosti Jihočeské letiště a zatím jsme neslyšeli, co bude tato společnost dělat, co bude její náplní, jestli se bude lítat kargo, jestli má případně kargo nějaké haly, jaká bude ekonomika letiště. Veškeré informace, které se k nám dostávají se omezují na počet lidí, které letiště přepraví, a kolik letadel tady bude přistávat. To ale o ekonomice nevypovídá vůbec nic,“ uvedl Martin Kuba.

Podle něj je situace na letišti znepokojující, zvláště potom, co po třinácti letech odchází ředitel. Město by se podle Kuby mělo stavět mnohem razantněji k obraně svého akcionářského podílu.

Zastupitelé proto včera navrhli, aby primátor města Jiří Svoboda vyvolal jednání s hejtmankou Jihočeského kraje Ivanou Stráskou, kde předloží jasný postoj města. Zásadním je podle nich vypsání řádného výběrového řízení na pozici nového ředitele a podání kompletních informací ohledně hledání strategického partnera. 

Kladně se k návrhu stavěl i Jiří Svoboda. „Považuji za výhodnější pro vedení města, když je vybaveno kompetencí ze zastupitelstva. Před dvěma týdny jsem navrhoval tři jednání o situaci na letišti, ale zatím jsme si žádný termín nepotvrdili,“ řekl primátor. S hetjmankou se chce ale sejít co nejdříve.

Hejtmanka Jihočeského kraje přitom nepociťuje ze strany kraje nějaké pochybení. „Letiště musíme rozdělit na dvě věci. První je stavba a majetek a investice, ta je kraje. Druhá záležitost je akciová společnost, kde má kraj a město shodně padesát procent, a je zřízena na provozování letiště. Jako akciová společnost se řídí příslušnými orgány – valnou hromadou, kterou je Rada kraje a města, kteří tam volí své zástupce, a dozorčí rada a představenstvo. Ve všech orgánech mají partneři svá zastoupení,“ řekla

Podlě ní by se měly všechny dostupné informace dostávat i zástupcům města. Informovanost může z jejího pohledu pokulhávat ve věcech stavby letiště. „Nicméně musím říct, že jsme se sešli já, s primátorem a poslancem Kubíčkem. Potom se odehrála společná schůzka Rady města a Rady kraje, jedním z témat bylo znovu letiště. Dál jsme pro naše zastupitele zřídili zastupitelskou pracovní skupinu, kde má každý subjekt jedno křeslo, i tam jsme se bavili o letišti a veškeré informace, které máme my, dostali i zastupitelé. A to mluvím o schuzkách za poslední tři měsíce. Za ANO na nich seděl primátor,“ doplnila Stráská.

Odchází ředitel, letiště zvolilo nového předsedu dozorčí rady

Situace kolem letiště se vyostřila mimojiné poté, co ředitel Ladislav Ondřich oznámil svůj odchod. „K rozhodnutí jsem dospěl na základě vyhodnocení životních priorit. Důvody, které mě vedly k tomu, abych po 13 letech práci pro společnost a po 33 letech strávených v různých pozicích opustil letiště, jsou osobní,“ uvedl Ondřich na webu letiště.

ČTĚTE TAKÉ: Stavba terminálu jihočeského letiště má dva měsíce zpoždění. V květnu navíc končí ředitel

„Ředitel si myslí, že má nějaký věk a služby za sebou. Mluvili jsme spolu, jsou to jeho osobní důvody. Hledáme někoho, kdo má zkušenosti s provozováním letiště,“ uvedla pro iDnes minulý týden hejtmanka.

Dnes prozradila, že už má dva adepty na ředitele nového. „Vím zhruba o dvou zájemcích na post ředitele, ale chceme nejdřív vědět kdo to je, a prověřit si je, než je předložíme dál. Ale to je přesně ta záležitost, ve které musíme jednat ve shodě s městem,“ uzavřela.

Letiště včera navíc na svých webových stránkách oznámilo, že byl zvolen nový předseda dozorčí rady. „Jiřího Zimolu, který tuto pozici na vlastní žádost opustil v minulém roce, nahradil Antonín Krák, uvolněný člen Rady Jihočeského kraje, dosavadní člen dozorčí rady. Stalo se tak na řádném jednání dozorčí rady společnosti v úterý 7. května,“ uvedlo letiště.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Letiště České Budějovice
 


 

Kam dál?

Do výběrového řízení na Perlu se přihlásili jen dva zájemci. Jeden...

úterý, 14. května 2019, 07:54

Kvůli kavárně v Perle se od dubna hýřily emoce ve městě všemi směry. Jedni kavárnu kvitují, druzí – především obyvatelé Koldomu –...

Vítejte v dětském světě módy. Jsme Coccodrillo v Českých Budějovicích

pondělí, 13. května 2019, 20:31

Nově otevřená prodejna s dětským oblečením Coccodrillo nabízí originální nápadité oblečení se smyslem pro detail. Obchod najdete...

FOTO/VIDEO: Na náměstí v Budějcích se znovu sešli lidé. Požadují...

pondělí, 13. května 2019, 20:01

Dnešní podvečer patřil na náměstí v Budějcích lidem, kteří požadují demisi pro Andreje Babiše a Marii Benešovou. Proti nové...

FOTO: Žáci soukromé školy Viva Bambini tvořili vlastní animované filmy

pondělí, 13. května 2019, 19:07

Festival animovaných filmů Anifilm si maximálně užily i děti ze soukromé školy Viva Bambini. Celé páteční dopoledne zkoušely...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.