Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V jižních Čechách vzniká několik nových cyklostezek

 
pátek, 3. května 2019, 13:02

V jižních Čechách vzniká několik nových cyklostezek. Letos se začne stavět trasa mezi Černou v Pošumaví a Hůrkou na Lipně, při zahájení cyklistické sezony 11. května v Prachaticích upozorní pořadatelé na dvě nové trasy: Zlatá stezka a Blanice. Nejvíc cyklistů jezdí po stezce z Českých Budějovic na Hlubokou, v hlavní sezoně až 2500 lidí denně.

V Jihočeském kraji je zhruba 4500 kilometrů značených cyklotras. Letos by se měla začít stavět stezka mezi Hůrkou a Černou v Pošumaví. „Je to neuralgický bod na Lipně, který má převést cyklisty z rušné silnice přes vodu mezi malým a velkým Lipnem," řekl ředitel nadace Jihočeské cyklostezky Jan Vlášek.

V plánu je i cyklostezka z Plané u Českých Budějovic do Boršova nad Vltavou. V příštích dnech bude jasné, zda Státní fond dopravní infrastruktury podpoří stezku ze Staré Hlíny k Třeboni. „Je to asi 800 metrů, ale neuralgický bod na silnici I. třídy, kde jezdí v sezoně tisíce cyklistů za den,“ řekl Vlášek.

Při zahájení sezony 11. května v Prachaticích bude nadace propagovat dvě nově vyznačené dálkové trasy. Jsou to prachatická Zlatá stezka a Blanice. Teď je lidé z nadace značí v terénu. Blanice začíná v Arnoštově a sleduje řeku Blanici až na soutok s Otavou, kde ji křižuje trasa Zlaté stezky od Českých Žlebů přes Volary. Obě stezky se spojí pod Prachaticemi.

Nadace začne letos pracovat na nové koncepci rozvoje cyklistické dopravy, která poslouží jako strategický dokument pro Jihočeský kraj. Měl by určit, jaké další úseky stavět. „Snažíme se do toho více vtáhnout Jihočeský kraj, který je nejsilnější silou. Máme třeba plán cyklostezky, která propojí Loučovice se Zlatou Korunou. Je tam řada stavebních úseků, některé v projektové fázi, ale obce jako Rožmitál nebo Rožmberk na to samy nedosáhnou, pokud do toho nepůjde silnější partner,“ řekl Vlášek.

Síť cyklotras, která propojí centrum města s okrajovými částmi, postaví letos a v roce 2020 Český Krumlov. Náklady budou 32 milionů korun, město získalo evropskou dotaci z IROP 17,7 milionu.

Nejvytíženější cyklostezkou v kraji je trasa z Budějc do Hluboké nad Vltavou. Podle sčítačů nadace po ní mezi centrem Budějc a sídlištěm Vltava projede i 6 tisíc cyklistů denně, částí od slalomového kanálu v Českém Vrbném na Hlubokou v hlavní sezoně až 2500 cyklistů denně. Hodně cyklistů jezdí i po trase Lipno - Frymburk.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Památkáři letos dokončí obnovu středověké věže hradu Rožmberk

pátek, 3. května 2019, 08:36

Památkáři dokončí v září šestiletou experimentální obnovu středověké věže Jakobínka hradu Rožmberk nad Vltavou. Věž opravují...

Drbna má za sebou rekordní duben. Návštěvnost se přehoupla přes půl...

čtvrtek, 2. května 2019, 20:33

Není zvykem dělit se s vámi o nějaká čísla. Ale uplynulý měsíc nám udělal obrovskou radost, a podle mě byste měli vědět proč....

Bývalý kabaret v Průmyslové ulici by měl nakonec zbourat stavební úřad

čtvrtek, 2. května 2019, 19:13

Nekonečné tahanice kolem budovy bývalého kabaretu v Průmyslové ulici snad budou minulostí. Po několika neúspěšných výzvách ke...

Jihočeši představí spolu se Středočechy Vltavu jako řeku plnou zážitků

čtvrtek, 2. května 2019, 16:38

Představit Vltavu jako jednotný ucelený turistický cíl od Šumavy až po Mělník, přilákat k řece nové domácí i zahraniční...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v I.B třídě na Královehradecku reagovali na neuspokojivou situaci v českém fotbale. Protest vzbudil velké pozdvižení napříč celou republikou. Jenže pochvalná slova a poplácávaní po zádech nestačí. Český fotbal se potápí ke dnu rychleji než Titanic a podle slov trenéra Opočna Tomáše Rejzka je na čase přestat tlachat a začít konat. Cíl? Sesunout z trůnu místo předsedu fotbalového svazu Romana Berbra

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen několik jednotlivců. Nejvíce žáků, a to 1918, bylo loni ve střední škole v Charbulově ulici v Brně. Naopak jen jediné dítě chodilo do církevní mateřské školy pro mentálně postižené v Praze 4. Větší školy někdy vznikly sloučením původních menších škol a nabízí výuku v několika budovách. Vyplývá to z údajů ministerstva školství.

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal dnes server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).