Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Památkáři letos dokončí obnovu středověké věže hradu Rožmberk

 
pátek, 3. května 2019, 08:36

Památkáři dokončí v září šestiletou experimentální obnovu středověké věže Jakobínka hradu Rožmberk nad Vltavou. Věž opravují pomocí repliky středověkého jeřábu vyrobeného podle skic Leonarda da Vinciho, od jehož smrti včera uplynulo 500 let. Náklady na obnovu jsou od roku 2013 téměř 12 milionů korun. Věž turistům památkáři zpřístupní na jaře 2020.

Jeřáb váží 3,8 tuny. Autorem je tesařský mistr Petr Růžička, stroj vyráběli tři tesaři šest měsíců, použili 9,5 metru krychlových dřeva. Náklady byly 2,3 milionu korun. „Jde o jediný plně funkční stavební stroj inspirovaný skicami Leonarda da Vinciho na území Evropy,“ uvedl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Replika je 14 metrů dlouhá a sedm metrů vysoká.

Stavba jeřábu začala na věži na podzim 2017, na jaře 2018 ho památkáři zprovoznili. Je na vrcholu věže, dopravil asi 15 tun materiálu, ještě musí dopravit dalších deset tun. Jeřáb je dvourychlostní a sestrojen tak, aby bezpečně zvedl břemeno vážící do 500 kilogramů, a to pomocí chůze člověka, který váží alespoň 70 kilogramů. Jeden zdvih trvá průměrně sedm minut.

Na věži začala naplno stavební sezona. Památkáři sestavili krov, dotesané jsou kamenné podpěry nazývané krakorce. Památkáři po zimě vyzkoušeli jeřáb v zátěži a zprovoznili ho, řekl stavební technik památkářů David Říha. Začíná příprava na montáž šindelové střechy, pak památkáři dokončí kamenické práce. V dílnách připravují tesaři dřevěný ochoz, který památkáři usadí na krakorce a bude sloužit jako vyhlídka.

Zvedací zařízení jeřábu obsluhují tři lidé. První ovládá chůzí poběžné kolo, druhý jistí kolo zvenčí a když se přeruší navíjení, uvazuje kolo ke konstrukci kozy. Třetí pomáhá druhému otáčet zvedací zařízení a obsluhuje pákové kolo. „Při šlapání v kole jeřábu se střídali dva stálí brigádníci, z toho byla jedna dívka, a příležitostně 12 dobrovolníků,“ řekla mluvčí.

Jeřáb je hlavně ze smrkového dřeva z místních lesů. Konstrukci vytesali lidé sekyrami. Ke konzervaci dřeviny se používá tvaroh, k mazání i sádlo.

Hrad Rožmberk z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců Rožmberků. Jde o komplex původně dvou hradů. O stáří věže Jakobínka odborníci diskutují. Někteří se domnívají, že je z doby kolem roku 1300, jiní zastávají názor, že vznikla až zkraje 16. století. Věž památkáři převzali v dezolátním stavu v roce 2012 od České pošty.

Napsal(a) ČTK | Foto hrad-rozmberk.cz
 


 

Kam dál?

Drbna má za sebou rekordní duben. Návštěvnost se přehoupla přes půl...

čtvrtek, 2. května 2019, 20:33

Není zvykem dělit se s vámi o nějaká čísla. Ale uplynulý měsíc nám udělal obrovskou radost, a podle mě byste měli vědět proč....

Bývalý kabaret v Průmyslové ulici by měl nakonec zbourat stavební úřad

čtvrtek, 2. května 2019, 19:13

Nekonečné tahanice kolem budovy bývalého kabaretu v Průmyslové ulici snad budou minulostí. Po několika neúspěšných výzvách ke...

Jihočeši představí spolu se Středočechy Vltavu jako řeku plnou zážitků

čtvrtek, 2. května 2019, 16:38

Představit Vltavu jako jednotný ucelený turistický cíl od Šumavy až po Mělník, přilákat k řece nové domácí i zahraniční...

Na jihu Čech může do roku 2050 vzrůst spotřeba vody dvojnásobně

čtvrtek, 2. května 2019, 15:03

Spotřeba vody by v Jihočeském kraji mohla do roku 2050 stoupnout téměř dvojnásobně. Vyplývá to ze studie, kterou si nechal...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Při odchodu z Poslanecké sněmovny to dnes Zeman řekl novinářům. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.