Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Památkáři letos dokončí obnovu středověké věže hradu Rožmberk

 
pátek, 3. května 2019, 08:36

Památkáři dokončí v září šestiletou experimentální obnovu středověké věže Jakobínka hradu Rožmberk nad Vltavou. Věž opravují pomocí repliky středověkého jeřábu vyrobeného podle skic Leonarda da Vinciho, od jehož smrti včera uplynulo 500 let. Náklady na obnovu jsou od roku 2013 téměř 12 milionů korun. Věž turistům památkáři zpřístupní na jaře 2020.

Jeřáb váží 3,8 tuny. Autorem je tesařský mistr Petr Růžička, stroj vyráběli tři tesaři šest měsíců, použili 9,5 metru krychlových dřeva. Náklady byly 2,3 milionu korun. „Jde o jediný plně funkční stavební stroj inspirovaný skicami Leonarda da Vinciho na území Evropy,“ uvedl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Replika je 14 metrů dlouhá a sedm metrů vysoká.

Stavba jeřábu začala na věži na podzim 2017, na jaře 2018 ho památkáři zprovoznili. Je na vrcholu věže, dopravil asi 15 tun materiálu, ještě musí dopravit dalších deset tun. Jeřáb je dvourychlostní a sestrojen tak, aby bezpečně zvedl břemeno vážící do 500 kilogramů, a to pomocí chůze člověka, který váží alespoň 70 kilogramů. Jeden zdvih trvá průměrně sedm minut.

Na věži začala naplno stavební sezona. Památkáři sestavili krov, dotesané jsou kamenné podpěry nazývané krakorce. Památkáři po zimě vyzkoušeli jeřáb v zátěži a zprovoznili ho, řekl stavební technik památkářů David Říha. Začíná příprava na montáž šindelové střechy, pak památkáři dokončí kamenické práce. V dílnách připravují tesaři dřevěný ochoz, který památkáři usadí na krakorce a bude sloužit jako vyhlídka.

Zvedací zařízení jeřábu obsluhují tři lidé. První ovládá chůzí poběžné kolo, druhý jistí kolo zvenčí a když se přeruší navíjení, uvazuje kolo ke konstrukci kozy. Třetí pomáhá druhému otáčet zvedací zařízení a obsluhuje pákové kolo. „Při šlapání v kole jeřábu se střídali dva stálí brigádníci, z toho byla jedna dívka, a příležitostně 12 dobrovolníků,“ řekla mluvčí.

Jeřáb je hlavně ze smrkového dřeva z místních lesů. Konstrukci vytesali lidé sekyrami. Ke konzervaci dřeviny se používá tvaroh, k mazání i sádlo.

Hrad Rožmberk z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců Rožmberků. Jde o komplex původně dvou hradů. O stáří věže Jakobínka odborníci diskutují. Někteří se domnívají, že je z doby kolem roku 1300, jiní zastávají názor, že vznikla až zkraje 16. století. Věž památkáři převzali v dezolátním stavu v roce 2012 od České pošty.

Napsal(a) ČTK | Foto hrad-rozmberk.cz
 


 

Kam dál?

Drbna má za sebou rekordní duben. Návštěvnost se přehoupla přes půl...

čtvrtek, 2. května 2019, 20:33

Není zvykem dělit se s vámi o nějaká čísla. Ale uplynulý měsíc nám udělal obrovskou radost, a podle mě byste měli vědět proč....

Bývalý kabaret v Průmyslové ulici by měl nakonec zbourat stavební úřad

čtvrtek, 2. května 2019, 19:13

Nekonečné tahanice kolem budovy bývalého kabaretu v Průmyslové ulici snad budou minulostí. Po několika neúspěšných výzvách ke...

Jihočeši představí spolu se Středočechy Vltavu jako řeku plnou zážitků

čtvrtek, 2. května 2019, 16:38

Představit Vltavu jako jednotný ucelený turistický cíl od Šumavy až po Mělník, přilákat k řece nové domácí i zahraniční...

Na jihu Čech může do roku 2050 vzrůst spotřeba vody dvojnásobně

čtvrtek, 2. května 2019, 15:03

Spotřeba vody by v Jihočeském kraji mohla do roku 2050 stoupnout téměř dvojnásobně. Vyplývá to ze studie, kterou si nechal...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: "Čističi" Facebooku se musejí dívat na zabíjení zvířat i dětí

Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní podmínky i trvalý tlak ze strany nadřízených. S tím vším se podle reportáže webu The Verge potýkají pracovníci amerických center pro odstraňování zakázaného obsahu z facebooku. Náplň práce se zjevně podepisuje na psychice "moderátorů", u kterých se objevují deprese nebo post-traumatická stresová porucha (PTSD).

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.