Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak se žije na budějcké „fashion street“? Není bezpečná ani reprezentativní, míní lidé

 
sobota, 4. května 2019, 08:11

Lannova třída. Hlavní tepna mezi autobusovým a vlakovým nádražím a centrem města. Ulice, která by podle obyvatel měla reprezentovat město. Realita je ale podle některých lidí úplně jiná. Vyprávět by o tom mohli ti, kteří na Lannovce bydlí.

Lannovka prošla v roce 2006 kompletní rekonstrukcí za 136 milionů korun, po které by měla mít charakter pěší zóny s četnými oddychovými a parkovými prvky doplněnými vodními plochami. V horní části navíc sídlí Krajské ředitelství Policie České republiky a jednu ze služeben tam má i městská policie.

I přesto velká část lidí, kterých jsme se zeptali, jestli jim přijde tato část města reprezentativní a bezpečná, odpověděli negativně.

„Nemyslím si, že je Lannovka bezpečná. Obzvlášť na začátku směrem od nádraží. Od Prioru dál už se to dá,“ odpověděla Petra. „Když se setmí, tak mi bezpečná fakt nepřijde. Párkrát jsem to tam zažil,“ řekl Dominik. „No upřímně na Lannovce moc dobrý pocit nemám. Především pak v horní části u nádraží. Měla by to být reprezentativní část města, ale je to spíš naopak,“ zněla odpověď Moniky. „Občas mi nepřijde bezpečná ani ve dne, když vidím, co se tam pohybuje za lidi,“ reagovala Pavla.

A pozitivně nemluví ani lidé, kteří přímo na Lannovce bydlí. „Ten hluk, co je tady, to opravdu nikdo nezažil. Neřeknu, kdyby tady někde byly bary, ale tady si prostě sedne skupinka a vyřvávají na sebe, že slyšíte každé slovo,“ popisuje Martina, která bydlí přímo v horní části Lannovky. Stejně to bohužel vidí i ti, kteří bydlí v přilehlých ulicích. „Jak se tady bydlí? Občas mám pocit, že je to horší než na Máji, kde jsem bydlela dřív. Řev, bordel, sem tam nějaká rvačka. Žádný med,“ popisuje Šárka, která bydlí v Jeronýmově ulici.

Podle policie ale není tato lokalita z hlediska kriminality nijak výjimečná. „Na Lannově třídě evidujeme spíše drobné krádeže v prodejnách, potyčky a podobně jen málo kdy,“ uvedl policejní mluvčí Milan Bajcura. Největším „problémem“ jsou podle něj skupinky lidí, kteří se usazují na betonových podstavcích a chovají se hlučně.

„Z pohledu městské policie je Lannova třída srovnatelná s historickým centrem. Máme zde nasazenou hlídku, která se věnuje přímo této lokalitě a okolí nádraží, a to hlavně kvůli vyšší koncentraci osob bez domova a romské komunitě, který přebývá v ubytovnách na nádraží,“ popsal David Štýfal, mluvčí městské policie.

I když většina lidí Lannovu třídu za bezpečnou nepovažuje, policejní statistiky mluví jinak. Je třeba přihlédnout k tomu, že takovéto „problémové“ lokality najdeme téměř v každém městě v republice. Lannovka možná nepůsobí tak reprezentativně, jak bychom si představovali, ale pořád je na tom lépe než například okolí vlakového nádraží v Praze.

 

Jak vidíte Lannovu třídu vy?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 836 čtenářů
 

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

VIDEO: Stotunový balvan se přesunul ke Gerbeře. Musel uhnout...

pátek, 3. května 2019, 14:21

Pětačtyřicet let stál na svém místě u knihovny na Lidické třídě stotunový balvan. Teď se ale musel kvůli přístavbě posunout o 23...

V jižních Čechách vzniká několik nových cyklostezek

pátek, 3. května 2019, 13:02

V jižních Čechách vzniká několik nových cyklostezek. Letos se začne stavět trasa mezi Černou v Pošumaví a Hůrkou na Lipně, při...

Památkáři letos dokončí obnovu středověké věže hradu Rožmberk

pátek, 3. května 2019, 08:36

Památkáři dokončí v září šestiletou experimentální obnovu středověké věže Jakobínka hradu Rožmberk nad Vltavou. Věž opravují...

Drbna má za sebou rekordní duben. Návštěvnost se přehoupla přes půl...

čtvrtek, 2. května 2019, 20:33

Není zvykem dělit se s vámi o nějaká čísla. Ale uplynulý měsíc nám udělal obrovskou radost, a podle mě byste měli vědět proč....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním jednáním Sněmovny. Chce s nimi řešit společný postup s ohledem na postoj prezidenta Miloše Zemana ke kauze Čapí hnízdo. Prezident ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), využije svého ústavního práva abolice a trestní stíhání zastaví.

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi stupních. Český hydrometeorologický ústav vydal včera před mrazem výstrahu - může totiž způsobit škody na nesklizených zemědělských plodinách.

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal případné rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, kterým by hlava státu zastavila Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda. Zeman ve čtvrtek oznámil, že by o takzvané abolici rozhodl, pokud by bylo pravomocně zastavené stíhání obnoveno. Babiš řekl rádiu Impuls, že by jen komentoval nesmyslné spekulace, protože trestní stíhání bylo zastaveno a žádný trestný čin se nestal.