Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějce mají včelařskou pohotovost, služba je bezplatná

 
čtvrtek, 2. května 2019, 08:44

V Budějcích vznikla včelařská pohotovost. Pět včelařů zajišťuje odchyt zalétlých včelích rojů. Bezplatná služba je určena všem, jimž se třeba na zahradě usadil roj. Podobnou službu v České republice provozuje i pražské Ekocentrum Včelín Ořech.

Hlavním důvodem, proč služba vznikla, je, že každý rok volalo Ryšavému několik desítek lidí, že mají na zahradě roj a nevědí, co s ním. „Hasiči u těchto případů nezasahují, tak lidé neví. Hledají na internetu, najdou jako prvního mě, tak volají. Chci jim vyhovět, tak potom obvolávám včelaře, kteří jsou poblíž, a sháním, kdo by byl k dispozici. Službou včelařská pohotovost vycházíme vstříc veřejnosti, která se rovnou může obrátit na včelaře, který s tím počítá a je ochotný přijet,“ řekl předseda základní organizace Českého svazu včelařů v Českých Budějovicích Jiří Ryšavý.

Zapojili se zatím čtyři včelaři pro Budějce a jeden, který má na starosti Trhové Sviny a Novohradské hory. Mohou se přidat i další. V budějcké organizaci je 160 včelařů, každý má průměrně deset včelstev. V jižních Čechách působí asi 6 tisíc včelařů.

Včelařská pohotovost má už za sebou první zásah. Včelař s sebou veze na místo výbavu, k níž patří rojáček, což je bedna, do níž roj sklepne a zavře. Na zklidnění včel má takzvaný kuřák, zařízení, kdy dmychadlo žene vzduch na doutnající troud, odkud jde na včely kouř. Většinou se ale při rojení používá rozprašovač vody.

„Včely se zklidní, když natáhnou vlhkost, nemůžou tolik létat. Roj sedí na větvi, okolo létá spousta včel. Včelař je postříká, ony se stáhnou do chomáče, pak je sklepne do bedny. Když se mu podaří sklepnout matku, která je zásadní, všechny ostatní včely se stáhnou do rojáčku, pak je může zaklopit a odvézt pryč,“ řekl Ryšavý.

V republice bylo loni podle ČSÚ 632 tisíc včelstev. Většina chovatelů je zájmová. Včely chová 58.500 včelařů. Medu loni včelaři vyprodukovali nejméně za poslední čtyři roky. Meziročně klesla produkce o čtyři procenta na 8992 tun.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Majitelé barů bojují proti vyhlášce. Dodržujte noční klid a pořádek v...

čtvrtek, 2. května 2019, 07:27

Chceme noční Budějce. Tak se jmenuje kampaň, kterou se snaží majitelé klubů a barů v Budějcích zabránit vyhlášce, která by...

Jihočeské divadlo rozdalo ocenění za nejlepší výkony loňského roku....

středa, 1. května 2019, 12:16

Konec dubna se v Jihočeském divadle nesl ve znamení ocenění. Už po dvaadvacáté se totiž rozdávaly tradiční ceny Jihočeské Thálie...

FOTO: Počasí se umoudřilo, takže si děti u Slavie užily krásný...

středa, 1. května 2019, 10:53

O posledním dubnovém dni to vypadalo s počasím bídně, ale odpoledne se sluníčko přece jen prodralo přes mraky a rodiče s dětmi...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka:...

středa, 1. května 2019, 08:35

Dálnice! Hurá konečně se začala stavět. Obchvat Budějovic, tolik let jsme na něj čekali! Najednou je to tady. Práce začaly a už...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.