Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Havranům se v Budějcích líbí, lidem vadí jejich křik a radnice je bezradná

 
neděle, 21. dubna 2019, 09:42

Havrani se opět vrátili do ulic Budějc. S sebou ale přinesli i krákání, které obyvatelům ulic vadí. Lidé sepsali i petici, nic se ale nezměnilo. Radnice je na havrany krátká. Odstřel není možný a plašení na chytré ptáky nezabírá.

Budíček v podobě nesnesitelného křiku havranů zažívají lidé, kteří bydlí v Průběžné a Plzeňské ulici. Ptáci se tam zabydleli před pěti lety a evidentně se nikam jinam stěhovat nechtějí. Radnice je ale na havrany krátká. Odstřel není možný a plašení na chytré ptáky nezabírá.

První rok bylo na stromech šest desítek hnízd, postupně jich ale přibývá. Na město dokonce přišla petice, kterou podepsaly čtyři desítky lidí. Chtějí, aby radnice problém s havrany řešila. „Jsou chránění jako většina našich ptáků. Je zakázáno zasahovat do jejich hnízdění, ničit jejich hnízda i stromy, na kterých hnízdí,“ upřesňuje ornitolog Jiří Šebestián.

„Ten řev je hrozný. Je jich tady sto šedesát a opravdu se to nedá vydržet,“ popsala jedna z místních.

Hnízda se ale likvidovat nesmí a odstřel není ve městě povolený. Havrani jsou navíc chytří. „Když se ukáže, že je to jenom plašení, které jim fyzicky neublíží, tak to hodně rychle prokouknou,“ uvedl pro Českou televizi Šebestián.

Podle něj by ale měli mít lidé s ptáky trpělivost. Hnízdění trvá dva nebo maximálně tři měsíce v roce.  Dá se to prý vydržet a je možné, že se přesunou jinam. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Jaroslav Závora
 


 

Kam dál?

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

neděle, 21. dubna 2019, 08:16

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato...

Focení samotné je jednoduché. Těžší je dostat do tváře modelky výraz,...

sobota, 20. dubna 2019, 16:29

Před objektivem Richarda Nowaka stála už řada celebrit. O kvalitách tohoto budějckého profíka tak nemusí být vedené dlouhé řeči....

Do ochranné budovy kolem reaktoru nahnali 45 tun vzduchu. Temelín tak...

sobota, 20. dubna 2019, 13:33

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes...

FOTO: Obří kyvadlo nebo centrifuga. Na Dobré Vodě včera začala...

sobota, 20. dubna 2019, 12:03

Největší pouť v jižních Čechách odstartovala včera na Dobré Vodě u Budějc. V okolí kostela Panny Marie Bolestné čekají na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.