Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Studovat můžete i s poruchou učení nebo zrakovým postižením. Českobudějovická technika nabízí bezbariérové prostory a individuální přístup

 
čtvrtek, 18. dubna 2019, 20:03

Už několik let se může českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická pyšnit titulem Škola bez bariér. A to jak stavebně, tak i svým přístupem ke studentům. Kromě zdí, které překážely výstavbě rampy nebo výtahu, totiž boří i stereotypy, předsudky a komunikační bariéry, které se týkají lidí se zdravotním hendikepem. Škola jim nabízí individuální přístup v cestě za lepším životem. Jedním z nejznámějších studentů, který využívá služeb Informačně poradenského centra, je i známý plavec Arnošt Petráček.

Kristýna Ludwigová, vedoucí Informačně poradenského centra (IPC), se na VŠTE stará průběžně o patnáct studentů. Jeden trpí zrakovým postižením, další poruchou učení či postižením pohybového aparátu. Každý má trochu jiné vzdělávací potřeby, každý z nich je ale schopen studovat a vystudovat. Stačí k tomu jen trochu lidského pochopení a pomoci.

„Snažíme se usnadňovat integraci studentů do akademického prostředí, ať už se jedná o studenty se zrakovým, sluchovým nebo pohybovým postižením stejně jako o ty se specifickými poruchami učení jako je dyslexie, dysgrafie, dysortografie nebo narušenými komunikačními schopnostmi, psychickými poruchami či chronickými somatickými onemocněními,“ vysvětluje Ludwigová.

Existuje velká řada postižení a stupňů postižení. Každý student proto potřebuje individuální přístup, díky kterému můžou dostudovat desítky mladých lidí, kteří by jinak stáli na okraji společnosti. „Naše služby nespočívají jen v tom, že například studentům s poruchou zraku poskytujeme notebooky se specifickými programy, dáváme jim víc času na závěrečné testy nebo odevzdání seminárních prací. Navíc vždy přihlížíme k jejich postižení. Pomáháme jim se sestavováním individuálního studijního plánu a s řadou dalších potřeb, které při studiu na vysoké škole mají,“ dodává vedoucí centra.

Práce v IPC není jen o aktuálních radách a pomoci studentům. Je i o tom být skutečnou oporou. I proto se pracovníci centra oblekli na Mezinárodní den porozumění autismu do modré barvy, která je pro toto onemocnění symbolická. Jedním z jejich studentů je totiž autista.

Asi nejznámějším studentem Vysoké školy technické a ekonomické, který služeb Informačně poradenského centra využívá, je paralympijský vítěz a mnohonásobný světový plavecký rekordman Arnošt Petráček. I jemu dokáže škola na míru přizpůsobit podmínky ke studiu.

Vysokou můžu studovat jen díky přístupu, kterého se mi na VŠTE dostalo. Opravdu si toho vážím. Lidé, kteří by chtěli studovat, ale kvůli svému postižení si netroufají, by to měli zkusit. Stejně jako jsem to zkusil já a moji spolužáci. Určitě nebudou litovat,“ říká Petráček.

Jeho slova podtrhuje i student třetího ročníku denního studia oboru Konstrukce staveb Pavel Schafelhofer. Ten je na semestrální praxi v českobudějovické stavební firmě STRABAG, a díky spolupráci mezi školou a firmou si tu našel i budoucí zaměstnání. „Potřebuji trochu více času na soustředění, a proto dělám zkoušky a píšu testy v Informačně poradenském centru. Díky nim mohu v pohodě studovat stavařinu, která mě baví a bude i mým povoláním. Na začátku jsem samozřejmě měl pochybnosti, že nebudu schopný studium zvládat. Ale opravdu se není čeho bát. Mám to vyzkoušené,“ usmívá se budoucí stavař.

Služeb Informačně poradenského centra využívá průběžně kolem patnácti studentů. Kapacita je dostatečná a je možné vyjít vstříc i dalším studentům včetně těch zahraničních, například v rámci výměnného programu ERASMUS. Už při vyplňování elektronické přihlášky mohou uchazeči o studium na VŠTE uvést své specifické vzdělávací potřeby, což jim hned na začátku usnadní integraci do akademického prostředí.

 


 

Kam dál?

Přemýšlíte kam o Velikonocích? Zahradnictví Střítež Boškovi má...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 15:38

Rodinné zahradnictví Bošků ve Stříteži u Volyně je plné velikonoční atmosféry. Krásně osázené truhlíky s výzdobou, muškáty a...

Duben má nakročeno k rekordnímu suchu

čtvrtek, 18. dubna 2019, 10:13

Letošní duben v Česku by podle meteorologů mohl být rekordně suchý. Nasvědčují tomu údaje o množství srážek v prvních dvou...

Volejbalová legenda Ondřej Hudeček ukončil svou úspěšnou kariéru

čtvrtek, 18. dubna 2019, 08:46

Ondřej Hudeček, volejbalová legenda a odchovanec budějckého Jihostroje, oznámil konec své úspěšné aktivní kariéry. S Jihostrojem...

Hráči Dynama budou dnes v autobusech rozdávat vajíčka, podmínkou je...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 08:27

Budějcký dopravní podnik si připravil na Zelený čtvrtek spolu se Selesiánským střediskem mládeže a hráči Dynama sladkou akci....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.