Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na extrémní dálkový pochod Šumavou vyrazil rekordní počet lidí

 
úterý, 16. dubna 2019, 12:00

Unavení, kulhající, ale šťastní – tak přicházeli lidé do cíle dálkového pochodu Military Death March, který o víkendu proběhnul na Šumavě. Šestého ročníku akce, jež připomněla oběti pochodu smrti z roku 1945, se zúčastnilo 1 500 lidí.

Vedle rekreačních chodců dorazili na Šumavu i zkušení borci. Radek Plesník z Valašského Meziříčí pokořil nejdelší trať měřící 117 kilometrů za 16 hodin. „Prvních sto kilometrů jsem běžel. Pak už jsem jen relaxoval a užíval si šumavskou krajinu,“ uvedl pětadvacetiletý sportovec, který pracuje jako lesník a ve volném čase se věnuje triatlonu.

V překonávání dlouhých tras není žádným nováčkem. Nejvíc ušel asi 520 kilometrů, když se vydal z nejvýchodnějšího bodu republiky, přes Šumavu a její nejvyšší vrchol Plechý na české straně, až do nejzápadnějšího cípu Čech na Ašsku. Jeho největším snem ale zůstává přejít Ameriku – od Mexika až do Kanady. „Chtěl bych to zvládnout do třiceti let, protože pak už mi to nikdo nedovolí,“ zasmál se Plesník.

Krásná i drsná Šumava

Netradičního pochodu se rodák z Beskyd zúčastnil potřetí. „Je to moje srdcovka. Šumavu mám rád. Sedí mi i styl pochodu, že vás nikdo nevodí za ručičku, musíte improvizovat. Organizátoři se snaží stále něco vylepšovat. Každým rokem je tak akce lepší,“ pochválil zabezpečení pochodu Radek Plesník.

Nejdelší trasu chtěl ujít i Tomáš Kasal z Vodňan. Nakonec se s kamarády rozhodli skončit na 75. kilometru. „Už to nejde. Jestli bolí nohy? To se nedá vůbec popsat, to se musí zažít,“ sdělil své pocity, když v cíli přebíral medaili za trať označenou jako „extreme“.

Sáhli si na dno

Zničený se cítil i svobodník Tomáš Matoušek, který na Šumavu přijel se spolužáky z vysoké vojenské školy z Brna. „Trasa byla hodně různorodá – do kopce a zase z kopce. Nespali jsme, měli jsme jen krátké pauzy, trochu jsme i zabloudili,“ popsal průběh pochodu od startu v deset hodin večer až po příchod do cíle v sobotu ve dvě hodiny odpoledne.

Šestadvacetiletý student se pochodu zúčastnil poprvé. „Vzal jsem si batoh se zátěží pětadvaceti kilogramů. Přecenil jsem své síly a podcenil náročnost terénu,“ přiznal svobodník Matoušek. Přesto už v cíli plánoval, jak si příště vezme lepší vybavení a obuv.

Akce byla náročná také pro organizátory. Čtyři dny byli na nohou, aby připravili zázemí startu a cíle ve vimperském autokempu Vodník a zabezpečili průběh pochodu. Tomu předcházela několikaměsíční příprava. „Jen zpracování certifikátů zabralo desítky hodiny,“ svěřil se nadrotmistr Jaroslav Nábělek, který byl s kapitánem Lukášem Perným hlavním organizátorem pochodu. „Schopný jsem teď myslet akorát na horkou vanu, dobré jídlo a normální postel,“ odpověděl se smíchem na otázku, jaké novinky chystají pro příští ročník pochodu Military Death March.

Napsal(a) Jana Samcová | Foto Jana Samcová
 


 

Kam dál?

Zvolte Motoráka měsíce března! Hlasujte pro Karabáčka, Kváču nebo...

úterý, 16. dubna 2019, 10:03

Posledního Motoráka měsíce v této sezoně budou v následujících dnech vybírat čtenáři Budějcké Drbny. O březnový titul se uchází...

Ze stometrového komínu museli hasiči sundávat uvolněné plechy

úterý, 16. dubna 2019, 08:54

Velmi obtížný zásah mají za sebou jihočeští hasiči, kteří zasahovali v Energetickém centru v Otíně. Na více než stometrovém...

VIDEO: Motocyklisté mají za sebou nejhorší rok. Co dělat, aby ten...

úterý, 16. dubna 2019, 07:09

Uplynulý rok byl z pohledu nehodovosti motocyklistů opravdu nešťastný. Ze všech usmrcených osob na silnicích bylo 91 právě...

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka:...

pondělí, 15. dubna 2019, 20:37

Chodíme s Milanem na hokej. Fandíme. Není to ale moc platné. Motor zůstane další rok v první lize. Nedá se nic dělat, ale...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pražská integrovaná doprava dostane novou vizuální identitu. Zdůrazní rozšiřování do Středočeského kraje

Pražští radní schválili na svém pondělním zasedání vypsání designérské soutěže na sjednocení vizuální identity Pražské integrované dopravy (PID) a dopravy ve Středočeském kraji, se kterou se pražská doprava stále intenzivněji překrývá. Soutěž připraví hlavní město Praha ve spolupráci se společností Czech Design.

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí městské dopravy v Brně speciální známku

Město Brno si letos připomíná 150. let koněspřežné tramvaje v Brně. K výročí vytvořila Česká pošta ve spolupráci s Klubem filatelistů Alfonse Muchy novou poštovní známku. Hlavním motivem se stala právě tramvaj zvaná koňka. Zájemci si mohou známku zakoupit na kterékoli přepážce, a to až do vyprodání zásob.

Babišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěře

Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli unijním auditům na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), se podobně jako před půl rokem nepodařilo sehnat ve Sněmovně potřebných 101 hlasů proti kabinetu. Kromě poslanců ANO a ČSSD podpořili vládu také poslanci KSČM, kteří se zdrželi hlasování. Pro vládu i proti ní hlasovalo 85 zákonodárců. Zasedání začalo ve středu dopoledne a skončilo ve čtvrtek v ranních hodinách, trvalo zhruba 17 hodin.