Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na extrémní dálkový pochod Šumavou vyrazil rekordní počet lidí

 
úterý, 16. dubna 2019, 12:00

Unavení, kulhající, ale šťastní – tak přicházeli lidé do cíle dálkového pochodu Military Death March, který o víkendu proběhnul na Šumavě. Šestého ročníku akce, jež připomněla oběti pochodu smrti z roku 1945, se zúčastnilo 1 500 lidí.

Vedle rekreačních chodců dorazili na Šumavu i zkušení borci. Radek Plesník z Valašského Meziříčí pokořil nejdelší trať měřící 117 kilometrů za 16 hodin. „Prvních sto kilometrů jsem běžel. Pak už jsem jen relaxoval a užíval si šumavskou krajinu,“ uvedl pětadvacetiletý sportovec, který pracuje jako lesník a ve volném čase se věnuje triatlonu.

V překonávání dlouhých tras není žádným nováčkem. Nejvíc ušel asi 520 kilometrů, když se vydal z nejvýchodnějšího bodu republiky, přes Šumavu a její nejvyšší vrchol Plechý na české straně, až do nejzápadnějšího cípu Čech na Ašsku. Jeho největším snem ale zůstává přejít Ameriku – od Mexika až do Kanady. „Chtěl bych to zvládnout do třiceti let, protože pak už mi to nikdo nedovolí,“ zasmál se Plesník.

Krásná i drsná Šumava

Netradičního pochodu se rodák z Beskyd zúčastnil potřetí. „Je to moje srdcovka. Šumavu mám rád. Sedí mi i styl pochodu, že vás nikdo nevodí za ručičku, musíte improvizovat. Organizátoři se snaží stále něco vylepšovat. Každým rokem je tak akce lepší,“ pochválil zabezpečení pochodu Radek Plesník.

Nejdelší trasu chtěl ujít i Tomáš Kasal z Vodňan. Nakonec se s kamarády rozhodli skončit na 75. kilometru. „Už to nejde. Jestli bolí nohy? To se nedá vůbec popsat, to se musí zažít,“ sdělil své pocity, když v cíli přebíral medaili za trať označenou jako „extreme“.

Sáhli si na dno

Zničený se cítil i svobodník Tomáš Matoušek, který na Šumavu přijel se spolužáky z vysoké vojenské školy z Brna. „Trasa byla hodně různorodá – do kopce a zase z kopce. Nespali jsme, měli jsme jen krátké pauzy, trochu jsme i zabloudili,“ popsal průběh pochodu od startu v deset hodin večer až po příchod do cíle v sobotu ve dvě hodiny odpoledne.

Šestadvacetiletý student se pochodu zúčastnil poprvé. „Vzal jsem si batoh se zátěží pětadvaceti kilogramů. Přecenil jsem své síly a podcenil náročnost terénu,“ přiznal svobodník Matoušek. Přesto už v cíli plánoval, jak si příště vezme lepší vybavení a obuv.

Akce byla náročná také pro organizátory. Čtyři dny byli na nohou, aby připravili zázemí startu a cíle ve vimperském autokempu Vodník a zabezpečili průběh pochodu. Tomu předcházela několikaměsíční příprava. „Jen zpracování certifikátů zabralo desítky hodiny,“ svěřil se nadrotmistr Jaroslav Nábělek, který byl s kapitánem Lukášem Perným hlavním organizátorem pochodu. „Schopný jsem teď myslet akorát na horkou vanu, dobré jídlo a normální postel,“ odpověděl se smíchem na otázku, jaké novinky chystají pro příští ročník pochodu Military Death March.

Napsal(a) Jana Samcová | Foto Jana Samcová
 


 

Kam dál?

Zvolte Motoráka měsíce března! Hlasujte pro Karabáčka, Kváču nebo...

úterý, 16. dubna 2019, 10:03

Posledního Motoráka měsíce v této sezoně budou v následujících dnech vybírat čtenáři Budějcké Drbny. O březnový titul se uchází...

Mezi nejrizikovější úseky v jižních Čechách patří dvě silnice na...

pondělí, 15. dubna 2019, 13:38

Silnice I/34 (výjezd z Třeboně na Jindřichův Hradec) nebo hlavní silnice I/20 u Protivína. To je jen malý výčet...

VIDEO: Konzerva může být zdrojem laskomin, ale také smrtící pastí,...

pondělí, 15. dubna 2019, 09:40

V plechovkách uvízne každoročně velké množství zvířat. Nejsou to jen kočky, ale i menší psi a volně žijící zvířata. Pro tyto...

Budějcké semafory budou bez světel. Čeká je rekonstrukce

neděle, 14. dubna 2019, 08:01

Řidiči v Budějcích by se tento týden měli mít na pozoru. Několik křižovatek bude kvůli opravám bez světel. Omezení se dotkne pěti...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Do ochranné budovy kolem reaktoru nahnali 45 tun vzduchu. Temelín tak prošel bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.