Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Hokej trochu jinak

 
pondělí, 15. dubna 2019, 20:37

Chodíme s Milanem na hokej. Fandíme. Není to ale moc platné. Motor zůstane další rok v první lize. Nedá se nic dělat, ale začínáme si zvykat. Na posledním zápase Motoru s chomutovskými Piráty, kdy nebylo téměř na co koukat, jsme si povídali o ledu na zimním stadionu. Zjistili jsme, že máme jen mlhavé informace o jeho tvorbě a o rolbách, které ho upravují, nevíme už vůbec nic.

Druhý den jsme si tedy domluvili schůzku s panem Jaroslavem Masařem, který je zaměstnancem společnosti Sportovní zařízení města Českých Budějovic. Tato firma se stará o údržbu naší Budvar arény. Pan Masař nás provedl po stadionu a zároveň se rozpovídal o své práci.

Jak to vše tedy probíhá: v době, kdy se začíná připravovat nový led, je nejdříve nutné nachladit betonovou plochu. Optimální teplota betonu se pohybuje na úrovni osmi stupňů pod nulou. Když je beton připraven, tj. je nachlazen, tak se na plochu stříká voda. Ne nějaké velké množství. Optimálně tolik, aby led přibýval rychlostí 1 mm za jednu hodinu. Také se nesmí na plochu stříkat voda z velké výšky. To by se do ledu dostaly vzduchové bubliny a hráčům by brusle drncaly a puk by odskakoval. Když je ledu více než půl centimetru a méně než jeden centimetr, na plochu se poskládají papírové reklamy. A znovu se opatrně kropí.  Finální, optimální tloušťka ledu je mezi čtyřmi a pěti centimetry. Méně je špatně a více také, protože pak je provoz neekonomický.

Když je dosaženo optimální tloušťky ledu, může se začít bruslit. A tady jsou rozdíly mezi jednotlivými kluby. Na některý led se bruslaři pouštějí často, jiné kluby si ho šetří, aby byl co nejméně namáhaný. Náš, budějovický led, je využit i šestnáct hodin denně. Trénují na něm krasobruslaři, mládež, „hobíci“ i ligové áčko. Například ale v Liberci do hlavní arény pustí pouze juniorku a mužské áčko. Šetří si ho, ostatní mají smůlu.

Vraťme se ale k údržbě ledu. Po každém bruslení nebo odehrané ligové třetině se musí let pomocí rolby upravovat. V rolbě jsou dvě nádrže. Jedna na teplou vodu a druhá na vodu studenou. Studená voda, které se říká „předplachová“, je vypouštěna v přední části rolby na led. Její funkcí je narušení opotřebovaného hrbolatého ledu, který následně nože v rolbě seříznou do roviny. Ledová drť je pomocí šneků přenesena do rolby. Led je nyní rovný, ale je ještě nutné ho dohladit a zacelit případné šrámy. K tomu slouží teplá voda, která je ohřáta na teplotu 40 °C. Ta z rolby vychází v její zadní části a pomocí silného plátna je rozprostřena rovnoměrně na led. Teprve nyní je led opět připraven k bruslení. Rolba je důležitá a proto mají Budějovice pro jistotu rolby tři.

Milí přátelé, hezké velikonoční svátky. A nezapomeňte přijít „zafandit“ na poslední hokejové zápasy v této sezóně - v pátek nás čeká Kladno a v neděli Pardubice.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Kašny a pítka se chystají na léto. Hotovo by mělo být do května

pondělí, 15. dubna 2019, 18:16

Ukradené volavky, Chlapec se žábou, Hirzova fontána a další vodní prvky už se chystají na letní sezonu. Vodohospodáře čeká...

VIDEO: Konzerva může být zdrojem laskomin, ale také smrtící pastí,...

pondělí, 15. dubna 2019, 09:40

V plechovkách uvízne každoročně velké množství zvířat. Nejsou to jen kočky, ale i menší psi a volně žijící zvířata. Pro tyto...

Medika roku vyhrál tým 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

neděle, 14. dubna 2019, 17:01

V Nemocnici České Budějovice se 12. až 14. dubna 2019 konal již pátý ročník prestižní soutěže Medik roku, která je určena...

Chcete si zažádat o kotlíkovou dotaci? Jihočeská firma TEPLO-DOMA.CZ...

neděle, 14. dubna 2019, 15:33

Na přelomu září a října budou v Jihočeském kraji přijímány žádosti o kotlíkové dotace. Odrazuje vás administrativa spojená se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.