Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Hokej trochu jinak

 
pondělí, 15. dubna 2019, 20:37

Chodíme s Milanem na hokej. Fandíme. Není to ale moc platné. Motor zůstane další rok v první lize. Nedá se nic dělat, ale začínáme si zvykat. Na posledním zápase Motoru s chomutovskými Piráty, kdy nebylo téměř na co koukat, jsme si povídali o ledu na zimním stadionu. Zjistili jsme, že máme jen mlhavé informace o jeho tvorbě a o rolbách, které ho upravují, nevíme už vůbec nic.

Druhý den jsme si tedy domluvili schůzku s panem Jaroslavem Masařem, který je zaměstnancem společnosti Sportovní zařízení města Českých Budějovic. Tato firma se stará o údržbu naší Budvar arény. Pan Masař nás provedl po stadionu a zároveň se rozpovídal o své práci.

Jak to vše tedy probíhá: v době, kdy se začíná připravovat nový led, je nejdříve nutné nachladit betonovou plochu. Optimální teplota betonu se pohybuje na úrovni osmi stupňů pod nulou. Když je beton připraven, tj. je nachlazen, tak se na plochu stříká voda. Ne nějaké velké množství. Optimálně tolik, aby led přibýval rychlostí 1 mm za jednu hodinu. Také se nesmí na plochu stříkat voda z velké výšky. To by se do ledu dostaly vzduchové bubliny a hráčům by brusle drncaly a puk by odskakoval. Když je ledu více než půl centimetru a méně než jeden centimetr, na plochu se poskládají papírové reklamy. A znovu se opatrně kropí.  Finální, optimální tloušťka ledu je mezi čtyřmi a pěti centimetry. Méně je špatně a více také, protože pak je provoz neekonomický.

Když je dosaženo optimální tloušťky ledu, může se začít bruslit. A tady jsou rozdíly mezi jednotlivými kluby. Na některý led se bruslaři pouštějí často, jiné kluby si ho šetří, aby byl co nejméně namáhaný. Náš, budějovický led, je využit i šestnáct hodin denně. Trénují na něm krasobruslaři, mládež, „hobíci“ i ligové áčko. Například ale v Liberci do hlavní arény pustí pouze juniorku a mužské áčko. Šetří si ho, ostatní mají smůlu.

Vraťme se ale k údržbě ledu. Po každém bruslení nebo odehrané ligové třetině se musí let pomocí rolby upravovat. V rolbě jsou dvě nádrže. Jedna na teplou vodu a druhá na vodu studenou. Studená voda, které se říká „předplachová“, je vypouštěna v přední části rolby na led. Její funkcí je narušení opotřebovaného hrbolatého ledu, který následně nože v rolbě seříznou do roviny. Ledová drť je pomocí šneků přenesena do rolby. Led je nyní rovný, ale je ještě nutné ho dohladit a zacelit případné šrámy. K tomu slouží teplá voda, která je ohřáta na teplotu 40 °C. Ta z rolby vychází v její zadní části a pomocí silného plátna je rozprostřena rovnoměrně na led. Teprve nyní je led opět připraven k bruslení. Rolba je důležitá a proto mají Budějovice pro jistotu rolby tři.

Milí přátelé, hezké velikonoční svátky. A nezapomeňte přijít „zafandit“ na poslední hokejové zápasy v této sezóně - v pátek nás čeká Kladno a v neděli Pardubice.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Kašny a pítka se chystají na léto. Hotovo by mělo být do května

pondělí, 15. dubna 2019, 18:16

Ukradené volavky, Chlapec se žábou, Hirzova fontána a další vodní prvky už se chystají na letní sezonu. Vodohospodáře čeká...

VIDEO: Konzerva může být zdrojem laskomin, ale také smrtící pastí,...

pondělí, 15. dubna 2019, 09:40

V plechovkách uvízne každoročně velké množství zvířat. Nejsou to jen kočky, ale i menší psi a volně žijící zvířata. Pro tyto...

Medika roku vyhrál tým 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

neděle, 14. dubna 2019, 17:01

V Nemocnici České Budějovice se 12. až 14. dubna 2019 konal již pátý ročník prestižní soutěže Medik roku, která je určena...

Chcete si zažádat o kotlíkovou dotaci? Jihočeská firma TEPLO-DOMA.CZ...

neděle, 14. dubna 2019, 15:33

Na přelomu září a října budou v Jihočeském kraji přijímány žádosti o kotlíkové dotace. Odrazuje vás administrativa spojená se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka evergreen. Evergreen řady větších koncertů a festů. V posledních týdnech je slýchávám častěji, než je běžné, na čemž ale není nic zvláštního, prostě se teď koná mnoho monstr akcí. Vede to však k jedné úvaze…

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.