Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kasárny se promění v kulturní chrám. V květnu areál vyzkouší Majáles

 
pátek, 12. dubna 2019, 07:11

Ani okresní soud, ani státní správa nebo městská policie. Žižkovy kasárny budou s největší pravděpodobností sloužit kultuře. Alespoň tedy jejich část. Prostory chce do pronájmu nezisková organizace, která plánuje vytvořit místo pro kulturní akce, odpočinek a setkávání různých generací. Konečné slovo bude mít na pondělním jednání rada města.

Kasárny si za 1200 korun ročně pronajímá spolek Pomáháme sportem. Využít ho chce jako kulturně kreativní centrum. „Existují takzvané Kulturně kreativní průmysly, na které se v rámci Evropy hodně přihlíží. Už i u nás v tomto průmyslu dělá víc lidí než třeba v průmyslu automobilovém. V Budějcích centrum, které by se v tomto směru věnovalo kultuře, není,“ vysvětlil předseda spolku Jan Mádl.

Pokud rada města záměr schválí, měl by mít spolek k dispozici jednu menší budovu a venkovní areál. „Do budoucna by to mohla být i budova, která je naproti Mercury centru. Tam bychom viděli ateliéry, návrháře, taneční sály. Vše, co je spojené s kulturou. Venku by potom mohlo být nějaké promítání,“ doplňuje Mádl.

Areál by ale musel projít úpravami. Aktuálně jsou totiž prostory prázdné. Podle navrhovaného konceptu by šlo o vybudování sociálního zařízení, případně zázemí pro kavárnu. Kromě předem stanovených úprav, by měl všechny další změny a práce hradit pronajímatel.

ČTĚTE TAKÉ: České Budějovice chtějí přesunout státní správu do Žižkových kasáren

Celý projekt by měl podle Mádla pomoct městu se startem strategie pro zmiňované kulturně kreativní průmysly. „Kreativní lidé pomáhají designersky třeba městským průmyslovým zónám. U nás takové centrum není, Budějce nemají ani žádnou strategii. A právě proto by měl vzniknout tento prostor, který by mohl město v tomto směru nastartovat,“ vysvětluje Mádl.

Už v květnu areál vyzkouší Budějovický majáles. V rámci studentského svátku by měly být prostrory na několik dní otevřené veřejnosti. Předtím by chtěl spolek představit plány, které s areálem má.

Úřady se zatím stěhovat nebudou

Původně město plánovalo do kasáren přestěhovat několik úřadů. Poslední verzí byl přesun státní správy a městské policie. Tehdejší náměstek primátora Petr Podhola uvedl, že zázemí městské policie kapacitně ani prostorově nevyhovuje potřebám strážníků. Celkový přesun těchto dvou organizací by ale byl podle informací Budějcké Drbny finančně příliš nákladný, a proto se stěhování zatím odsouvá.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Začala rekonstrukce knihovny. Nová budova ulehčí výběr knih

čtvrtek, 11. dubna 2019, 20:01

Téměř 166 milionů korun bude stát nová budova Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě v Českých Budějovicích. Její stavbu...

Ministerstvo poslalo na vládu novelu zpřísňující chov šelem

čtvrtek, 11. dubna 2019, 18:51

Ministerstvo zemědělství poslalo vládě novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, o které začalo mluvit poté, co celníci loni...

VIDEO/FOTO: Křik a emoce. Chovatelka lvů z jihu Čech opětovně...

čtvrtek, 11. dubna 2019, 07:05

Chovatelka Iva Lapková Zelinová z Jindřichohradecka, která si chovem lvů plní svůj dětský sen, opět nedostala povolení. K...

FOTO/VIDEO: Pojďme pomoci dobré věci! Lidé ze Společně pro děti...

středa, 10. dubna 2019, 16:44

Olomoucká organizace Společně pro děti o.p.s., která dlouhodobě pomáhá znevýhodněným rodinám a dětem v rozvoji, chce spustit...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.