Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO/FOTO: Křik a emoce. Chovatelka lvů z jihu Čech opětovně nedostala povolení k jejich chovu

 
čtvrtek, 11. dubna 2019, 07:05

Chovatelka Iva Lapková Zelinová z Jindřichohradecka, která si chovem lvů plní svůj dětský sen, opět nedostala povolení. K pozemku, kde má lvy umístěné, včera přijela Krajská veterinární správa a úředníci ze stavebního úřadu. Nemá totiž stavební povolení a pozemek stojí v místech, kde je povolený pouze chov hospodářských zvířat.

Včerejší jednání od samého začátku provázely silné emoce ze strany chovatelky. Úředníky na pozemek odmítla pustit, prý kvůli čerstvě narozeným mláďatům pum. Žena ale pozemek před třemi měsíci přepsala na svého syna, který jim přístup umožnil.

Ivě Lapkové Zelinové je 63 let. Chovat lvy chtěla už od mala. Prodala veškerý majetek a investovala do chovu, který teď má. Začínala s rysy, k nim si pořídila dvě pumy (povolení má od roku 2017) a před pár měsíci lvy. V lednu loňského roku si Iva Lapková Zelinová podala žádost o povolení chovu jednoho lva afrického. Žádost byla ze strany Krajské veterinární správy opakovaně zamítnuta. Důvodem byl nedostatečný prostor v ubikacích a chov samice bez skupiny. 

„Dostali jsme podnět na nepovolené stavby, takže to, co bylo povoleno, máme zaregistrované. Včera jsme šetřili to, co je navíc (pozn. red.: výběh a ubikace pro lvy) a řekli jsme si jasný postup zahájení řízení. Vlastník má možnost zažádat o dodatečné povolení. Ze zákona dáme třicet dní. Získat ho ale bude problém, protože kotec je mimo územní plán obce, který byl měněn na žádost vlastníka,“ popsal vedoucí odboru výstavby městského úřadu Jindřichův Hradec Bohumil Krejčí.

Schválené má pumy, mláďata ne

Momentálně probíhá správní řízení. Chovatelka si totiž podala další žádost na chování i jiných zvířat, které nemůže Krajská veterinární správa akceptovat. „Jediné schválení má na pumy, ale zase ne na jejich rozmnožování. Má daný stav dva kusy a tím to končí. Jestliže tady má další koťata, opět je to podnět na správní řízení a tudíž přestupek,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy František Kouba.

Celá situace je momentálně v rukou právníků. Územní plán, který je tady daný, totiž nesouhlasí s tím, aby se tady chovaly šelmy. Pozemek je určený pouze pro chov hospodářských zvířat. „I když má paní Zelinová pozemek v nájmu, není v souladu se zákonem. Momentálně nemůžeme chov lvů zakázat, protože není ani povolený,“ uvedl Kouba.

Podle Kouby je problém v tom, že schvalovací proces byl obrácený. Chovatelka si nejdříve lvici pořídila a pak až požádala o povolení. „V podstatě Státní veterinární správu vydírá, abychom jí to schválili. Když se na to kouknu pohledem veterináře, tak se rozhodně nedá lev chovat v těchto podmínkách. Pokud by paní měla ráda zvířata, jak tvrdí, tak je takhle chovat nebude,“ dodal Kouba. V případě, že by se chov nepodařilo zlegalizovat, musela by se o ně postarat obec.

Lvi půjdou do Rakouska nebo Třeboně

Pokud by Krajská veterinární správa nařídila, že zvířata v těchto podmínkách dál žít nemohou, musela by jít pryč. Stejně jako v případě, že by chovatelka nezvládala splácet pokuty, které za nepovolený chov dostává.

Chovatelka měla možnost zasáhnout. Změna územního plánu byla vyvěšena na úřední desce. Obec totiž není povinna informovat občana o tom, jaké změny mohou nastat. „Beru to jako svou chybu. Nečetla jsem to. Určitě mohu paní starostku zbavit jedné starosti, že se nebude muset starat o moje zvířata. Lvi už mají nového majitele, který by se o ně určitě postaral a já bych šla s nimi. Bez nich já nebudu a oni nebudou beze mě,“ řekla chovatelka Iva Zelinová.

V případě, že by došlo na nejhorší a chovatelka by se lvů musela zbavit, ujala by se jich její známá, která bydlí v Rakousku. I ona by ale musela zajistit povolení. Zatím totiž žádného lva nechová. „Zatím jsem se neptala, jak je to v Rakousku s chovem lvů, ale pokud to úřady dovolily, šli by buď do Rakouska nebo nedaleko Třeboně, kde máme dům a pozemky. Vybudovali bychom tu samou ubikaci podle plánu,“ popsala Jana Cimlová Hiptmaier

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

FOTO/VIDEO: Pojďme pomoci dobré věci! Lidé ze Společně pro děti...

středa, 10. dubna 2019, 16:44

Olomoucká organizace Společně pro děti o.p.s., která dlouhodobě pomáhá znevýhodněným rodinám a dětem v rozvoji, chce spustit...

Oprava chodníků v Dlouhé ulici vyjde na 635 tisíc korun. Potrvá...

středa, 10. dubna 2019, 16:02

Opravy za necelých 635 tisíc korun čekají chodníky v Dlouhé ulici u mateřské školy. Město se chystá vyměnit asfaltový povrch...

Volby ve Strakonicích musí opět řešit soud, původně je zneplatnil

středa, 10. dubna 2019, 15:33

Komunálními volbami ve Strakonicích se musí znovu zabývat Krajský soud v Českých Budějovicích, který původně rozhodl o jejich...

Strakonická textilka vyvíjí kalhotky s pásem cudnosti, má ochránit...

středa, 10. dubna 2019, 14:47

Strakonická textilní firma Moira, která vyrábí funkční prádlo, vyvíjí kalhotky s pásem cudnosti. Měly by být z pevných vláken,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.