Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Dnešním dnem začínají na Lipně jezdit přívozy, zima je definitivně pryč

 
pondělí, 1. dubna 2019, 13:43

Turistům se na Lipensku od dnešního dne výrazně zkrátí cesta na druhý břeh Lipna. Začínají jezdit přívozy z Horní Plané do Bližší Lhoty a z Frymburku do Frýdavy. Lidem tak odpadá zdlouhavé objíždění lipenské přehrady. Třetí lipenský přívoz, který jezdí z Dolní Vltavice do Kyselova, začne jezdit od května.

Jízdní řády jsou stejné jako loni. Ceny jízdenek jsou oproti loňskému roku o pár korun vyšší. Jízdenka pro jednotlivce vyjde na 20 korun, cena kola 15 korun. O pět procent více než loni si zaplatí ti, co přijedou autem. Novinkou je, že děti do tří let jedou zadarmo. Přívozy v sezóně pendlují každou hodinu nebo i častěji.

V dubnu jezdí přívoz od devíti do pěti. V dalších měsících provozní doba rozšiřuje o letních prázdninách je v provozu od osmi do osmi. Na druhý břeh převáží pasažéry každou hodinu, při plném vytížení jezdí přívoz i mimo jízdní řád. Stejné je to i jinde na Lipně. „Jezdíme každou hodinu, přesně v půl,“ říká Petr Tahotný z přívozu v Horní Plané, kde je provozovatelem město.

Frymburský přívoz zkrátí lidem cestu na Frýdavu. Lidé nemusí jezdit přes lipenskou hráz, ušetří tam více než 20 kilometrů. Často ho využívají ti, kteří míří nejen na Vítkův Hrádek. Díky hornoplánskému přívozu odpadá zdlouhavé dvacetikilometrové objíždění jezera přes nejbližší most v Nové Peci. Pokud bude stejně teplé a slunečné léto jako bylo loni, lze předpokládat, že přívozy v létě převezou dohromady více než 250 tisíc turistů. Ten frymburský loni přepravil více než 70 tisíc turistů, hornoplánský asi 120 tisíc. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Pavel Pechoušek
 


 

Kam dál?

Podle výzkumu na Šumavě přibylo za dvacet tři let přes milion stromů

pondělí, 1. dubna 2019, 12:28

Počet stromů v šumavském národním parku se za posledních 23 let zvýšil o 1,2 milionu. Data vycházejí z výzkumu, jehož výsledky...

Aprílový vtípek Ministerstva zahraničních věcí? Změna názvu České...

pondělí, 1. dubna 2019, 09:51

V každém, kdo si přečetl ranní status Ministerstva zahraničních věcí, nejspíše zatrnulo. To totiž ve svém příspěvku upozornilo,...

Studentské krvebraní láká nové dárce. Krev půjdou darovat společně

pondělí, 1. dubna 2019, 07:12

Studentské krvebraní je v plném proudu. Zítra čeká všechny dobrovolné dárce krve sedmý ročník akce s názvem Týmová oběť bohům,...

Co nového v Globusu: Vše už je na svém místě

neděle, 31. března 2019, 16:38

Nejen věrný zákazník Globusu, ale prakticky každý, kdo od začátku roku do hypermarketu zavítal, mohl být překvapen změnami, které...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zaměstnanci Huawei sbírají citlivá data o klientech

Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání. Získané informace také probírají s lidmi z čínského velvyslanectví. Českému rozhlasu - Radiožurnál to řekli bývalí zaměstnanci firmy. Huawei obvinění odmítá.

Realisté dnes večer dohlasují o možném ukončení činnosti

Po třech letech dnes možná ukončí činnost politické uskupení Realisté. Členská základna o tom od minulého pondělí hlasuje. Sbor zakladatelů v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".