Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Dnešním dnem začínají na Lipně jezdit přívozy, zima je definitivně pryč

 
pondělí, 1. dubna 2019, 13:43

Turistům se na Lipensku od dnešního dne výrazně zkrátí cesta na druhý břeh Lipna. Začínají jezdit přívozy z Horní Plané do Bližší Lhoty a z Frymburku do Frýdavy. Lidem tak odpadá zdlouhavé objíždění lipenské přehrady. Třetí lipenský přívoz, který jezdí z Dolní Vltavice do Kyselova, začne jezdit od května.

Jízdní řády jsou stejné jako loni. Ceny jízdenek jsou oproti loňskému roku o pár korun vyšší. Jízdenka pro jednotlivce vyjde na 20 korun, cena kola 15 korun. O pět procent více než loni si zaplatí ti, co přijedou autem. Novinkou je, že děti do tří let jedou zadarmo. Přívozy v sezóně pendlují každou hodinu nebo i častěji.

V dubnu jezdí přívoz od devíti do pěti. V dalších měsících provozní doba rozšiřuje o letních prázdninách je v provozu od osmi do osmi. Na druhý břeh převáží pasažéry každou hodinu, při plném vytížení jezdí přívoz i mimo jízdní řád. Stejné je to i jinde na Lipně. „Jezdíme každou hodinu, přesně v půl,“ říká Petr Tahotný z přívozu v Horní Plané, kde je provozovatelem město.

Frymburský přívoz zkrátí lidem cestu na Frýdavu. Lidé nemusí jezdit přes lipenskou hráz, ušetří tam více než 20 kilometrů. Často ho využívají ti, kteří míří nejen na Vítkův Hrádek. Díky hornoplánskému přívozu odpadá zdlouhavé dvacetikilometrové objíždění jezera přes nejbližší most v Nové Peci. Pokud bude stejně teplé a slunečné léto jako bylo loni, lze předpokládat, že přívozy v létě převezou dohromady více než 250 tisíc turistů. Ten frymburský loni přepravil více než 70 tisíc turistů, hornoplánský asi 120 tisíc. 

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Pavel Pechoušek
 


 

Kam dál?

Podle výzkumu na Šumavě přibylo za dvacet tři let přes milion stromů

pondělí, 1. dubna 2019, 12:28

Počet stromů v šumavském národním parku se za posledních 23 let zvýšil o 1,2 milionu. Data vycházejí z výzkumu, jehož výsledky...

Balóny zahájily sezónu. Poslední březnový den letěly do Novohradských...

pondělí, 1. dubna 2019, 10:05

Neděle 31. března byla na jihu Čech dnem balónů. Ty zahájily svou letošní sezónu letů a vypravily se z Českých Budějovic do...

Aprílový vtípek Ministerstva zahraničních věcí? Změna názvu České...

pondělí, 1. dubna 2019, 09:51

V každém, kdo si přečetl ranní status Ministerstva zahraničních věcí, nejspíše zatrnulo. To totiž ve svém příspěvku upozornilo,...

Studentské krvebraní láká nové dárce. Krev půjdou darovat společně

pondělí, 1. dubna 2019, 07:12

Studentské krvebraní je v plném proudu. Zítra čeká všechny dobrovolné dárce krve sedmý ročník akce s názvem Týmová oběť bohům,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.