Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V neděli budeme spát o hodinu méně. Na Černé věži musí ručně přetočit čas věžní Jan Vančura

 
sobota, 30. března 2019, 09:54

V noci ze soboty na neděli si na hodinkách budeme muset posunout rafičky o hodinu dopředu. Nastane totiž znovu letní čas. Větší práci bude mít se změnou času věžní Černé věže Jan Vančura, který přetáčí na budějcké dominantě hodiny pravidelně od roku 1994. Za tři roky mu ale tato povinnost pravděpodobně skončí.

„Nejprve musím nastavit bití, aby pak hodiny odbíjely správný čas, potom musím pohnout rafikami. To se dělá přes centrální kolo, které pohybuje oběma ručičkami. Hodinový stroj pochází z roku 1871 a je mechanický, takže se vše děje ručně. Nastavím je naprosto přesně podle ukazatele času, který je řízen atomovými hodinami ve Frankfurtu nad Mohanem,“ popisuje Jan Vančura.

Účelem zavedení letního času byla původně úspora elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení. Nyní jsou ale úspory elektřiny minimální.

Na letní čas budou přecházet i hodiny na historické radnici. Tady je ale princip podstatně jednodušší. Od roku 1995 je zde elektrický stroj a čas se mění přes satelit.

Díky nedávnému rozhodnutí Evropského parlamentu by mělo povinné střídání času skončit v roce 2021. Členské státy Evropské unie se ale zatím neshodnou, jaký čas by měl platit. Postup by měly podle europoslanců státy koordinovat, aby nedošlo k případnému narušení jednotného trhu.

 

Jaký čas by měl podle vás zůstat?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 74 čtenářů
 

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Fanoušci jsou pro Motor šestým hráčem na ledě

sobota, 30. března 2019, 08:12

Hokej je národním sportem, který se stal srdcovou záležitostí pro velké množství fanoušků. Lidé se na něj chodí pobavit,...

Nejoblíbenější učitelkou se v anketě Zlatý Ámos stala Pavlína...

pátek, 29. března 2019, 11:22

Vítězkou letošního 26. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele se stala Pavlína Kopáčiková ze základní školy v jihočeském...

Rada Jihočeského kraje je proti zonaci Šumavy. Nejpřísnější režim má...

pátek, 29. března 2019, 10:02

Rada Jihočeského kraje nesouhlasí s návrhem nového členění území šumavského národního parku do zón. Vadí jí narůstající prostor...

MODA Fashion Day[s] oslnila v Krumlově. Chystá se i do Budějc

čtvrtek, 28. března 2019, 15:49

Uplynulá sobota se v Českém Krumlově nesla na vlně již tradiční akce MODA Fashion Day[s] a vyhlášení další vyjímečné ženy v...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.