Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rada Jihočeského kraje je proti zonaci Šumavy. Nejpřísnější režim má platit pro 27 procent území

 
pátek, 29. března 2019, 10:02

Rada Jihočeského kraje nesouhlasí s návrhem nového členění území šumavského národního parku do zón. Vadí jí narůstající prostor bezzásahového území. Podle nového návrhu by mělo být více než 27 procent území ponecháno přírodním procesům. Do budoucna by navíc mohlo do stejného režimu přejít dalších téměř 25 procent.

„Upozorňuji, že nejsme ti, kteří chceme na Šumavě kácet, stavět tam sjezdovky, hotely a tak dále. I když z toho budeme obviňováni. My chceme, aby Šumava zůstala zelená, a chceme, aby se zasahovalo proti kůrovci," řekl hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Dodala, že pokud bude letos suchý a teplý rok srovnatelný s loňským, hrozí v lesích ještě větší kůrovcová kalamita. Podle hejtmanky může zasáhnout i Šumavu.

Nový návrh zonace šumavského národního parku rozdělil krajinu do čtyř oblastí. Nejpřísnější režim má platit pro více než 27 procent plochy. Dále následuje zóna přírodě blízká, která počítá s minimálním zásahem lidí a zabere 24,6 procenta. Poté je zóna přírodní péče s více než 46 procenty a nejmenší území je vyčleněno pro takzvanou kulturní krajinu. Bude se rozkládat na 1,2 procenta území parku a nachází se v ní hlavně obývané a zastavěné lokality.

O novém členění bude 5. dubna jednat rada šumavského národního parku, Jihočeský kraj chce na jednání prezentovat své stanovisko. Podobu nových zón pak musí schválit Ministerstvo životního prostředí. Nové členění bude platit 15 let a po tu dobu se nesmí měnit.

Napsal(a) Redakce | Foto kraj-jihocesky.cz
 


 

Kam dál?

MODA Fashion Day[s] oslnila v Krumlově. Chystá se i do Budějc

čtvrtek, 28. března 2019, 15:49

Uplynulá sobota se v Českém Krumlově nesla na vlně již tradiční akce MODA Fashion Day[s] a vyhlášení další vyjímečné ženy v...

Břetislav Shon odchází z funkce předsedy představenstva Nemocnice...

čtvrtek, 28. března 2019, 14:34

Ke dni 28. března 2019 odstupuje Břetislav Shon z postu předsedy představenstva Nemocnice České Budějovice, do kterého byl zvolen...

Před 45 lety se v Českých Budějovicích odehrál brutální policejní...

čtvrtek, 28. března 2019, 13:02

Dne 30. března 1974 se sjelo téměř čtyři sta mladých lidí do Rudolfova u Českých Budějovic, kde se měl v hostinci Na Americe...

FOTO: Trash Hero dělá města hezčí. Ruku k dílu přidá i Drbna

čtvrtek, 28. března 2019, 10:01

Černé skládky, pohozené odpadky kolem košů. Smutný pohled na mnohých místech v Budějcích. Skupina, která si říká Trash Hero, se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.