Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V anketě Statečné psí srdce letos bodovali němečtí ovčáci, ocenění putovalo do Strakonic a Jindřichova Hradce

 
neděle, 24. března 2019, 13:54

Ve čtvrtek 21. března se jihočeští policisté a psovodi Josef Kubička z Územního odboru policie Strakonice a Lubomír Ábel z Územního odboru Jindřichův Hradec zúčastnili 9. ročníku ankety Statečné psí srdce, kterou každoročně vyhlašuje časopis Psí kusy. Jejich služební psi Irr a Gauner získali za své hrdinské činy Cenu Statečné psí srdce za rok 2018. Ocenění proběhlo v Praze v sále Starého purkrabství na Vyšehradě.

Černého ovčáka Gaunera představil na ceremoniálu policejní psovod Lubomír Ábel. Neobvyklé psí jméno prý měl i Ábelův předchozí čtyřnohý kolega, jenž se jmenoval Kain. Gauner dokázal v loňských srpnových vedrech vyčenichat seniora, kterému při krmení lesní zvěře na Třebíčsku vypověděly službu nohy a zůstal v lese až do dalšího dne. Vysoké venkovní teploty neumožňovaly při pátrání využít vrtulník s termovizí. Gauner muže objevil za vyvráceným stromem. Pro Ábela to byl již třináctý nalezený člověk – ale teprve první, který své pohřešování přežil.

Psovod pprap. Josef Kubička použil služebního psa Irra k vyhledání pachové stopy pohřešované dívky. Osmiletý Irr vedl psovoda podél řeky Otavy, po jejím levém břehu, od kempu směrem na Strakonice. Pes sledoval stopu v nepřístupném terénu dlouhou asi kilometr a půl, když psovod zahlédl za houštím v blízkosti řeky dívenku odpovídající popisu. Seděla sama ve vysoké trávě a plakala. Policista dívenku uklidnil, vzal jí na ramena a odnesl do kempu jejím rodičům. Dívku, která naštěstí neutrpěla žádná zranění, si šťastní rodiče převzali do své péče.

Cenu si převzal i asistenční signální labrador Dag, který pomáhá osmnáctileté Štěpánce trpící cukrovkou. „Upozorní mě ještě dříve, než dojde k záchvatu –​ já ty výkyvy nepoznám. Výsledky krve jsou lepší, psychicky se cítím jistější a mám větší volnost," popsala dívka.

Anketu Statečné psí srdce vyhlašuje každoročně časopis Psí kusy ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report. Zvířecí vítězové jednotlivých kategorií automaticky postupují do nominace na prestižní ocenění Zlatý záchranářský kříž. Do desátého ročníku ankety bude možné navrhovat psí kandidáty od ledna do konce února příštího roku.

Napsal(a) Adéla Cinklová, ČTK | Foto pcr.cz
 


 

Kam dál?

Po teplotních rekordech přijde opět zima, bundy se budou hodit

neděle, 24. března 2019, 12:31

Teplotní rekordy si včera přepsala více než polovina stanic, které měří teplotu přes třicet let. Teplé počasí ale nevydrží, v...

U Kaplice dnes otevřeli novou rozhlednu za dvanáct milionů korun

sobota, 23. března 2019, 17:59

Na Hradišťském vrchu u města Kaplice na Českokrumlovsku byla dnes slavnostně otevřena nová rozhledna za 12,3 milionu korun....

Nejlepší marmelády světa se vaří v Prachaticích, ovládly letošní...

sobota, 23. března 2019, 12:03

Nejlepší marmelády světa se vaří v Prachaticích. Konkrétně v kuchyni Jozefíny Růžičkové, která svými recepty opět ohromila...

Národní park Šumava upravil návrh chystaných zón

sobota, 23. března 2019, 08:12

Šumavský národní park změnil návrh připravovaného rozdělení na zóny. Například nepatrně zvětšil kulturní krajinu, což jsou hlavně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka evergreen. Evergreen řady větších koncertů a festů. V posledních týdnech je slýchávám častěji, než je běžné, na čemž ale není nic zvláštního, prostě se teď koná mnoho monstr akcí. Vede to však k jedné úvaze…

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.