Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámek v Krumlově otevře Horskou zahradu, jedná o nových medvědech

 
pátek, 22. března 2019, 08:31

Hrad a zámek Český Krumlov letos otevře Horskou zahradu i zahradnické muzeum. Pokračovat bude obnova bývalé Mincovny. Na podzim by se mohla do zámeckého příkopu vrátit medvíďata. Zámek letos zdraží základní vstupné o 20 korun na 200.

Horskou zahradu otevře zámek ke konci sezony, dokončení vyjde téměř na 7,7 milionu. Památkáři obnoví stezku s vyhlídkovými pavilony a informačním systémem. „Horská zahrada je úžasnou promenádní komunikací na jižních svazích nad Vltavou a nabízí mimořádné pohledy na město,“ řekl krumlovský kastelán Pavel Slavko.

Začne rovněž druhá část obnovy bývalé Mincovny, vznikne tam galerie. Památkáři obnoví výmalby z přelomu 19. a 20. století, dřevěné podlahy, fasádu doplní původní zelené okenice. Letošní náklady jsou 13,5 milionu. Letos zpřístupní zámek i zahradnické muzeum v objektu takzvaného Paraplíčka.

Na podzim by se v zámeckém příkopu mohla objevit medvíďata. V příkopu jsou medvědi chováni od 16. století. Od roku 2017, kdy uhynula dvaatřicetiletá medvědice Kateřina, je tam ale jen 21letá medvědice Marie Terezie. „Velmi se o tom jedná. Ministerstvo životního prostředí má některé medvědy, které muselo odebrat od privátních chovatelů, kteří nesplňovali podmínky. Do podzimu očekávám, že by návštěvníci mohli vidět v zámeckém medvědáriu nové přírůstky,“ řekl Slavko.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Jan Ciglbauer: Čeští vojáci ve světové válce zažili mnoho hrůz a...

pátek, 22. března 2019, 07:12

Český voják ve službách rakousko-uherské armády… Řada lidí si okamžitě představí slavného Švejka, což je ale dle slov spisovatele...

FOTO: Lidé se kochají rozkvetlými loukami. Před muzeem vyrostlo...

čtvrtek, 21. března 2019, 09:51

Kalendářní jaro sice začalo včera, příroda o sobě ale dala vědět mnohem dřív. A to tím nejkrásnějším způsobem. Budějce a okolí...

Dolní zahrada na Hluboké zůstane zavřená. Zvažuje se uzavření i...

středa, 20. března 2019, 07:03

Lidé se otevření Dolní zahrady u zámku na Hluboké jen tak nedočkají. Na jejich náměty nikdo nereaguje. Pravidla platí pro všechny...

Obyvatelé Komenského ulice se nového parkoviště zatím nedočkají....

úterý, 19. března 2019, 07:15

Parkování v Budějcích je dlouhodobý problém. Míst je nedostatek a některé části města si tak tvoří parkovací stání, kde to jen...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Do ochranné budovy kolem reaktoru nahnali 45 tun vzduchu. Temelín tak prošel bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.