Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeští památkáři investují přes sto milionů, vstupné mírně zdraží

 
čtvrtek, 21. března 2019, 15:09

Jihočeští památkáři zahájí sezonu 30. března. Do obnovy hradů a zámků letos investují téměř 101 milionů Kč. Letos dokončí experimentální obnovu středověké věže v Rožmberku nad Vltavou a Horskou zahradu v Českém Krumlově. Vstupné na většině zámků zdraží o 20, někde o 30 Kč.

„Na některých památkách mírně zvyšujeme ceny. Hlavní důvod je ten, že inflační spirála se roztáčí, v letošním roce extrémně stoupají ceny energií a náklady, které souvisí s restaurátorskými a stavebními pracemi,“ řekl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Jihočeští památkáři podle něj potřebují na minimální provoz, mzdy a hlavní aktivity 200 milionů korun ročně, od státu dostanou na rok 60 milionů.

Památkáři dokončí několikaletou experimentální obnovu středověké věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou, letos budou náklady přes 3,5 milionu. Vztyčí krov, položí dřevěný ochoz, který bude sloužit jako vyhlídka, opraví schodiště i podlahy v interiérech.

Zámek Hluboká připraví prohlídky reprezentačních pokojů s Danielem Hermanem. Rozšíří tak počet zvláštních prohlídek, k nimž patří okruh s kastelánem po soukromých apartmánech či návštěva hostinských pokojů s kurátorkou. „Pan ministr na zámku kdysi jako průvodce pracoval,“ řekl Pavelec. Hluboká také opraví a odvodní opěrnou zeď pod Horní zahradou a připraví projekt pro obnovu skleníku v zimní zahradě.

Ve Vimperku pokračuje tříletá obnova horního hradu za 120 milionů Kč, které památkáři získali z programu IROP. Zahrnuje sítě i interiér. Nově památkáři na Vimperk získali 220 milionů z programu české vlády Péče o národní kulturní dědictví. Od roku 2021 tak chtějí obnovit části fasád a střechy horního zámku, sál a zbylé fasády dolního, zahrady, povrchy nádvoří i zlikvidovat dřevomorku v severním křídle dolního zámku.

Červená Lhota letos dokončí odbahnění rybníka za 23,4 milionu Kč. Zámek v Jindřichově Hradci obnoví arkády u rondelu, Landštejn omítky hradních plášťů, Třeboň oplocení u Novohradské brány a chystá i návštěvnické centrum v bývalé faře Domanín. Dačice oživí zámecký park, klášter Zlatá Koruna opraví historické záchody.

Jihočeské památky nabídnou i nové expozice. Jindřichův Hradec výstavu loutek i kolekci o rodu Černínů se stovkami předmětů včetně stanu, daru tureckého sultána císařskému vyslanci Heřmanu Černínovi. Landštejn vystaví dělové koule nalezené v hradní studni, Červená Lhota představí obnovený pokoj prince Aloise Alexandra Schönburg- Harternsteina.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Co když ve firmách hledají právě vás? Přijďte to zjistit na Veletrh...

čtvrtek, 21. března 2019, 12:23

Na jeden den a na jedno místo vám Jihočeská hospodářská komora přivede zástupce budějckých zaměstnavatelů, kteří shání nové...

FOTO: Lidé se kochají rozkvetlými loukami. Před muzeem vyrostlo...

čtvrtek, 21. března 2019, 09:51

Kalendářní jaro sice začalo včera, příroda o sobě ale dala vědět mnohem dřív. A to tím nejkrásnějším způsobem. Budějce a okolí...

Nejlepší webové stránky mezi jihočeskými městy má Volyně

čtvrtek, 21. března 2019, 08:34

Ocenění za nejlepší webové stránky mezi městy v Jihočeském kraji získala Volyně na Strakonicku. Rozhodla o tom porota sestavená...

Jadranské rybí slavnosti míří do Budějc. Ochutnat můžete studený...

čtvrtek, 21. března 2019, 07:00

Gastronomický zážitek, který potěší každého milovníka dobrého jídla, se chystá v Českých Budějovicích. Společně s Kozlovnou u...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka evergreen. Evergreen řady větších koncertů a festů. V posledních týdnech je slýchávám častěji, než je běžné, na čemž ale není nic zvláštního, prostě se teď koná mnoho monstr akcí. Vede to však k jedné úvaze…

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.