Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tábor plánuje v místech, kde byla synagoga, parkovací dům

 
středa, 20. března 2019, 16:09

Tábor plánuje poblíž historického centra v místě, kde bývala synagoga, výstavbu parkovacího domu. Objekt by měl zároveň připomínat historii tohoto místa. Město vypíše na projekt architektonickou soutěž. Parkovací dům s kapacitou dvou stovek aut by měl mít mimo jiné dvě podzemní patra. Vizuálně nesmí stavba narušovat pohled na historickou část města, v níž se prostor nachází.

„Stavba je obrovská výzva pro architekta. Musí být pohledná a také funkční. To třeba znamená, že je třeba se vypořádat s oblouky a poloměry na sjíždění a tak dále. Nechceme, aby to byla pouze garáž, ale jde nám i o ten duchovní prvek místa," uvedl starosta Tábora Štěpán Pavlík.

Kromě dvou podzemních podlaží projekt počítá i s prostory pro stání v přízemí a v patře. Střecha by pak podle starosty mohla fungovat jako vyhlídka s kavárnou.

Duchovní rozměr vidí Pavlík v tom, aby místo srozumitelně odkazovalo na historii. „Napadá mě například vizuál na fasádě stavby. Může to být ale připomínkové místo na střeše, nebo třeba hebrejské nápisy na zdích, kde budou parkovat auta,“ uvedl. Pavlík zatím netuší, kolik projekt bude stát. Odhaduje, že stavět by se mohlo začít v horizontu tří až čtyř let.

Nová táborská synagoga z 19. století byla postavena v orientálním slohu. K bohoslužbám sloužila až do druhé světové války, následně se z ní stalo skladiště. Představitelé minulého režimu nechali objekt v roce 1977 zbořit. Nyní je místo ní na prázdné ploše před Hotelem Dvořák parkoviště. Synagogu zde připomíná od roku 1992 pamětní deska.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Promrzlé pijavice se chystají na ukončení sezony. Podpoří Centrum...

středa, 20. března 2019, 14:52

Českobudějovičtí otužilci pořádají ve prospěch Centra Bazalka čtvrtý ročník akce pod heslem Nebuďme chladní aneb ukončení...

Budějce bojují proti černým skládkám. Nejhorší situace je na sídlišti...

středa, 20. března 2019, 13:23

Město s výskytem černých skládek bojuje už pár let. Podle odboru správy veřejných statků je nejhorší situace na sídlištích, ale...

Jihočeši loni vytřídili skoro sto tun baterií, meziročně o patnáct...

středa, 20. března 2019, 12:07

Jihočeši v roce 2018 vytřídili a předali k recyklaci přes 96,2 tuny baterií. Je to meziročně o 15 procent víc. V přepočtu každý...

Dnes nastane rovnodennost a začne astronomické jaro

středa, 20. března 2019, 08:32

Dnes začíná astronomické jaro. Zhruba hodinu před půlnocí stane střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastane...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka evergreen. Evergreen řady větších koncertů a festů. V posledních týdnech je slýchávám častěji, než je běžné, na čemž ale není nic zvláštního, prostě se teď koná mnoho monstr akcí. Vede to však k jedné úvaze…

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.