Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vítr poničil na Šumavě na 25 tisíc krychlových metrů stromů

 
pondělí, 18. března 2019, 20:12

Silný vítr se v neděli 10. března prohnal Jihočeským krajem. Nejvíce zasáhl oblast kolem Českých Žlebů a Stožce na Prachaticku. V těchto lokalitách poničil přibližně 20 tisíc krychlových metrů stromů. Škody hlásí i NP Šumava.

„Samozřejmě to není příjemné, ale na druhou stranu musíme přiznat, že jsme ty škody očekávali ještě vyšší,“ uvedl mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák. Kromě Stožce a Českých Žlebů vítr poničil stromy ve výrazně menší míře ještě v okolí Srní a Prášil na Klatovsku. V součtu šlo přibližně o 5 tisíc krychlových metrů stromů.

Dvořák uvedl, že ve větší míře to byly vývraty, ne polomy. Znamená to, že vítr vylomil stromy i s kořeny. Způsobil to fakt, že je půda při tání sněhu rozmočená, a proto kořeny nejsou tak pevně uchycené. „Nabádáme turisty a lyžaře, aby i v těchto dnech zůstali opatrní při pohybu v lese. Není vyloučeno, že některé vyvrácené stromy sice zůstaly stát, ale mohou ještě padat,“ řekl.

Podle něj se vítr z předminulého víkendu nedá srovnat s kalamitami, které Šumavu zasáhly v předchozích dvou letech. Například v srpnu 2017 orkán poničil 120 tisíc krychlových metrů stromů. NP Šumava za roky 2018 a 2017 vytěžil více než 220 tisíc krychlových metrů stromů, které popadaly v důsledku silného větru.

Napsal(a) Adéla Cinklová, ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

VIDEO: Uteč – Skryj se – Bojuj. Policisté spolu s krajem představili...

pondělí, 18. března 2019, 17:56

Policisté spolu s Jihočeským krajem dnes představili pokračování preventivního projektu „Ozbrojený útočník ve škole.“ Celkem 5...

Bývalé škvárové hřiště v Sucháči znovu oživne. Zapotí se na něm...

pondělí, 18. března 2019, 16:33

Hodně práce čeká budějcké rugbisty na bývalém škvárovém hřišti v Suchém Vrbném. Prostory v areálu Lokomotivy získali od města do...

Motor je v návštěvnosti mimo nejvyšší soutěže i nadále nejlepší v...

pondělí, 18. března 2019, 15:03

Rok se s rokem sešel a Mezinárodní federace ledního hokeje opět zveřejnila statistiku návštěvnosti v jednotlivých hokejových...

Ředitelství silnic a dálnic má pokutu za nepovolené kácení v jižních...

pondělí, 18. března 2019, 11:03

Česká inspekce životního prostředí uložila pokutu 200 tisíc korun, kterou musí zaplatit Ředitelství silnic a dálnic za nepovolené...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele, a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.