Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Na jihu Čech je vyhlášený kalamitní stav. Více než 22 tisíc domácností je bez elektřiny

neděle, 10. března 2019, 18:59, aktualizováno 10. března 2019, 22:15

Kvůli silnému větru museli energetici vyhlásit na jihu Čech kalamitní stav. Silný vítr vyvrací stromy a láme větve, které zaměstnávají jak energetiky, tak hasiče. Ti mají na kontě více než dvě stě zásahů.

Předpověď meteorologů se naplnila. Do Česka dorazil silný vítr, kvůli kterému museli energetici vyhlásit na jihu Čech kalamitní stav. „Vítr láme stromy a větve, které poškozují elektrické vedení. V jižních Čechách aktuálně evidujeme více než 40 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je přibližně 22 tisíc domácností. Nejvíce jsou zasaženy Českokrumlovsko, Prachaticko, Strakonicko a Jindřichohradecko,“ popsala mluvčí E.On Martina Slavíková. Energetici se snaží poruchy lokalizovat a vymezit.

Podle Slavíkové bude vítr stále sílit a kvůli podmáčenému terénu se dá předpokládat, že budou padat další stromy. „Poruch by tak mohlo přes noc ještě přibývat. Proto jsme se rozhodli vyhlásit kalamitní stav,“ dodala mluvčí.

Plné ruce práce mají kvůli silnému větru i hasiči. „V naprosté většině případů hasiči odklízeli spadané stromy, které blokovaly provoz na komunikacích, a to jak silnicích, tak železničních tratích,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Spadlé stromy k večeru zastavily provoz na trati z Českých Budějovic směrem do Rakouska i na Benešov u Prahy. Místo vlaků jezdily pořád náhradní autobusy mezi Popelínem a Jarošovem nad Nežárkou na Jindřichohradecku.

Kromě stromů a větví zaměstnaly hasiče také uvolněné části střech, plachty a plechy. „Odpoledne zasahovali například na Lidické třídě v Českých Budějovicích nebo v Týně nad Vltavou. Uvolněnou plachtu z billboardu pak českobudějovická profesionální jednotka odstraňovala z obřího billboardu u výstaviště v Českých Budějovicích, stejná jednotka pak zajišťovala plechy na střeše pivovaru Samson také v Českých Budějovicích. V Budíškovicích na Jindřichohradecku pak narazilo do spadlého stromu osobní auto. Nehoda se obešla bez zranění,“ popsala Matějů. Stejnou nehodu řeší jihočeští policisté také na hlavní silnici z Hluboké nad Vltavou směrem do Týna nad Vltavou.

Zvedají se hladiny řek

Kvůli dešti a tání sněhu stouply na Šumavě hladiny řek. První povodňový stupeň platí na Teplé Vltavě v Lenoře a na Blanici v měřicí stanici Blanický mlýn.

Výstraha meteorologů před velmi silným větrem platí pro celou republiku do pondělního rána. Vítr může mít v nárazech rychlost přes 85 kilometrů v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů.

 
 
Napsal(a) Elmira Talířová, Adéla Cinklová, ČTK | Foto Adéla Cinklová
 


 

Kam dál?

Na Česko udeří orkán Eberhard. V platnosti je výstraha před silným...

neděle, 10. března 2019, 14:44

Meteorologové zvýšili výstrahu před velmi silným větrem. V platnosti je od dnešního odpoledne do zítřejších 9 hodin ráno. V...

Jihočeští dopravci řeší, zda po brexitu získají všechna povolení

neděle, 10. března 2019, 11:32

Jihočeské dopravní kamionové firmy řeší, zda po brexitu získají všechna potřebná povolení. Obávají se i větší práce s proclením...

Zemřela Aťka Janoušková, která dala hlas včelce Máje

sobota, 9. března 2019, 20:16

Ve věku 88 let zemřela herečka Aťka Janoušková, která dala hlas řadě postav z pohádek a večerníčků. Uvedl to dnes Český rozhlas -...

VIDEO: Děti z Mateřské školy Vrchlického nábřeží přály na náměstí...

sobota, 9. března 2019, 13:54

Dobrý den, celý den, přejem ženám všem! Zpívaly na budějckém náměstí děti z Mateřské školy Vrchlického nábřeží. K mezinárodnímu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí městské dopravy v Brně speciální známku

Město Brno si letos připomíná 150. let koněspřežné tramvaje v Brně. K výročí vytvořila Česká pošta ve spolupráci s Klubem filatelistů Alfonse Muchy novou poštovní známku. Hlavním motivem se stala právě tramvaj zvaná koňka. Zájemci si mohou známku zakoupit na kterékoli přepážce, a to až do vyprodání zásob.

Babišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěře

Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli unijním auditům na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), se podobně jako před půl rokem nepodařilo sehnat ve Sněmovně potřebných 101 hlasů proti kabinetu. Kromě poslanců ANO a ČSSD podpořili vládu také poslanci KSČM, kteří se zdrželi hlasování. Pro vládu i proti ní hlasovalo 85 zákonodárců. Zasedání začalo ve středu dopoledne a skončilo ve čtvrtek v ranních hodinách, trvalo zhruba 17 hodin.

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.